Turken raken versneld visumplicht kwijt Vluchtelingen die na morgen de oversteek nog wagen, worden zo snel mogelijk teruggestuurd. 6 NIEUWS Asielakkoord is 'moreel en juridisch verwerpelijk' Op zoek naar nieuwe routes BRUSSEL. Europa en Tbrkije gooien morgen de Egeïsche Zee 'op slot' voor vluchtelingen. Iedereen die daarna nog deze kant op komt, moet terug. De gigantische opera tie is gistermiddag meteen in gang gezet nadat Europa en Tur kije - met premier Rutte in de hoofdrol - een nieuwe vluchtelin- gendeal sloten. De dubbele afsluiting - eerst van de Balkanroute, nu van de Egeïsche Zee - moet Europa ver lossen van zijn grootste vluchtelin genstroom sinds de Tweede We reldoorlog en van een crisis die de Europese samenwerking harder op de proef stelde dan de economi sche crisis. Iedereen die na zondag morgen via de door bijna t mil joen vluchtelingen gebruikte zeeroute nog probeert naar Euro pa te komen, zit binnen twee we ken terug in Turkije. Dat geldt voor zowel illegale mi granten als asielzoekers die hun verzoek (ook in beroep) afgewe zen zien. De eersten gaan, op kos ten van Europa, op 4 april terug. Griekenland, dat de afgelopen maanden weinig anders deed dan vluchtelingen 'doorwuiven' naar de rest van Europa, staat voor de enorme opgave om met ingang van maandag honderden asielver zoeken per dag af te handelen, mi- granten die niet kunnen blijven het doorreizen te beletten en hun terugkeer te organiseren. Nederland neemt deel aan de organisatie en levert bovenop de zestig man die ter ondersteuning al op de eilanden zitten, zeventig man extra en zo nodig nog meer. De Nederlandse topdiplomaat Maarten Verweij is bij de Europe se Commissie aangesteld om het gesloten migratieakkoord tussen de EU en Turkije verder uit te wer ken en te coördineren. Verwey werd gisteren benoemd. Hij krijgt als taak samen met de EU-lidsta- ten en de betrokken agentschap pen de Grieken te ondersteunen bij alles wat nodig is om de hele operatie uit te voeren. Zo moeten er tolken, rechters, bewakers en andere asielexperts worden aange steld om de nieuwe migranten te kunnen verwerken, voordat ze naar Turkije kunnen worden te ruggestuurd. De operatie gebeurt zo snel, omdat iedereen in Brussel de 'pull-factor' vreest: het risico dat enorme massa's vluchtelingen nog snel de oversteek proberen te maken voor het terugkeerregime ingaat. Daarvoor hebben ze nu pre cies één dag, daarna is het afgelo pen. ,„Dit moet een succes wor den", aldus premier Rutte, de eni ge die van het begin - op 6 maart - tot het eind, gisteren, bij alle be sprekingen betrokken was. Nadat de leiders van de 28 EU-lidstaten donderdagnacht een gemeenschappelijke positie bereik ten, accepteerde Turkije gisteren, ogenschijnlijk gemakkelijk, enkele versoepelingen in het forse eisen pakket waarmee het aanvankelijk op de proppen kwam. Dat gebeur de in het overleg van premier Rut te, Europees president Tusk en Commissievoorzitter Juncker met de Turkse premier. De versnelling van het EU-lid- maatschap blijft beperkt tot de opening van onderhandelingen over één nieuw toetredingshoofd stuk voor 1 juli, van enkele andere hoofdstukken wordt de opening voorbereid. Turken raken versneld hun visumplicht kwijt - uiterlijk eind juni in plaats van in oktober - maar alleen als Turkije aan alle voorwaarden voldoet. In Turkije zelf zal dat wel wor den gezien als een grote overwin ning voor president Erdogan en premier Davutoglu. Dat Turkije ook nog 3 miljard extra krijgt voor opvang van vluchtelingen, is rela- tiefbijkomstig. Het gisteren gesloten asiel akkoord tussen Europa en Turkije is 'moreel en juri disch verwerpelijk'. Dat stellen Vluchtelingen- Werk en Amnesty Interna tional Nederland. De twee organisaties zien de uitruil van vluchtelin gen tussen de EU en Tur kije als immoreel. „Een plek voor een Syriër in Eu ropa wordt afhankelijk ge maakt van een andere Sy riër die zijn leven waagt op de dodelijke zeeroute naar Griekenland", schrijft Amnesty Interna tional. Daarnaast stellen beide organisaties dat Tur kije momenteel geen vei lig land is om vluchtelin gen naar terug te sturen. Wel zijn ze een voorstan der van een veilige lucht brug naar Nederland. On duidelijk is nog hoeveel asielzoekers daarvan ge bruik zouden kunnen ma ken. De gevolgen van het akkoord voor de druk op de asielopvang in Neder land zijn nog onduidelijk. Die druk werd de afgelo pen weken iets lager om dat er zich minder asiel zoekers in Nederland meldden. Dat heeft onder meer te maken met de ge sloten grenzen in Oost-Eu ropa. Als het Europese asielakkoord werkt, zou de stroom vluchtelingen naar Nederland voorspel baarder moeten worden. Dan weet het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) namelijk precies hoeveel asielzoekers er wanneer per vliegtuig overkomen. Crisisopvang in sporthallen zou dan niet meer nodig moeten zijn. Het COA stelt in een reactie dat 'de urgentie voor opvang blijft be staan'. Ook omdat sommi ge opvangplekken binnen kort niet meer beschik baar zijn. Amnesty Inter national wijst erop dat er altijd mensen over land en zee naar Europa zullen blijven komen. „We zien nu al weer een stijging in aankomsten in Italië. Mis schien kiezen mensen straks ook voor de Zwarte Zee. Dit is een akkoord waar mensensmokkelaars hun vingers bij aflikken", zegt woordvoerder van Amnesty Emile Affolter. Nederland neemt deel aan de organisatie en levert zeventig man extra om te helpen op de eilanden ATHENE. De Balkan route is dan wel een week gesloten, dat betekent niet dat er geen vluchte lingen West-Europa meer in proberen te komen. De Griekse politie heeft vier Grieken en twee Ira kezen gearresteerd die op het punt ston den een Irakese fa milie naar Lecce in Italië te vliegen. De vier kinderen uit het Irakese gezin zijn naar een jeugd tehuis gebracht. Wat met hun ouders gebeurt, is onduidelijk. Vol gens de politie moesten de migran ten 4.500 tot 7.500 euro per persoon be talen voor de over tocht. De smokke laars zouden eerder al twaalf groepen vluchtelingen heb ben overgevlogen. De vrees is dat mi granten duurdere en gevaarlijkere rou tes gaan proberen nu Macedonië de grensovergang voor vluchtelingen met Griekenland heeft gesloten. Een van de alternatieve rou tes loopt via Bulga rije. De Grieks-Bul gaarse grens is streng bewaakt, maar met behulp van smokkelaars lukt het vluchtelin gen erdoorheen te komen. Een deel van de vluchtelin gen in Belgrado reist verder naar Kroatië of Honga rije. Omdat ook die landen hun gren zen gesloten heb ben, is ook daarvoor hulp van smokke laars noodzakelijk. „We horen de vluch telingen praten over alternatieve routes, via Bosnië, Monte negro of Albanië, en dan naar Italië. Daar voor moeten ze dui zenden euro's neer tellen", zegt Marija Mitrovic van hulpor ganisatie Infopark in Belgrado. EU en Türkije sluiten deal: Egeïsche Zee gaat op slot door onze correspondent Frans Boogaard V.l.n.r.: voorzitter van de Europese Commissie Jean-Claude Juncker, Griekse premier Alexis Tsipras, Mark Rutte en Bondskanselier Angela Merkel tijdens de EU-top waar gisteren een asielakkoord werd gesloten, foto John Thys/AFP door Cyril Rosman door Thijs Kettenis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6