'Status monument is wel waardevol9 is al cultureel erfgoed... Mensenruil Engels Het Brabantse worstenbroodje 2 ZEELAND Danny Mekic op congres Contacta COMMENTAAR De uitruil van vluchtelingen tussen de Europese Unie en Turkije gaat door. Bootvluchtelingen worden bin nenkort vanuit Griekenland teruggestuurd naar Tur kije. Als tegenprestatie neemt Europa een gelijk aan tal erkende vluchtelingen uit Turkije op. Op deze deal is terecht veel kritiek. Staan de mensenrechten deze koehandel wel toe? Is al dat geld voor Turkije weggegooid als de vluchtelingen mas saal een andere route kiezen? Zit het goed met de Turkse motie ven achter dit akkoord? De rechtspositie van de vluchtelingen wordt in beide landen be schermd met een individuele toets. Daar is een flink juridisch circus voor nodig. Of dat snel en betrouwbaar zal werken, moet worden afgewacht. Dat de vluch telingenstromen grillig zijn, be wijst Libië: Italië en Spanje reke nen erop dat daarvandaan een half miljoen mensen de oversteek zal wagen. En dan Turkije. Anka ra probeert het vluchtelingenpro bleem te gebruiken als breekijzer voor toetreding tot de EU. Op de deal is dus veel aan te merken. Maar kennelijk is dit het hoogst haalbare. Ondertussen moeten inwoners van de EU besef fen dat een zeer groot deel van het probleem op Turkije wordt af gewenteld. Daar verblijven nu al miljoenen ontheemden. Turkije blijft na deze deal zitten met verreweg de meeste vluchtelingen Schouwen-Duiveland is van plan om de gemeentelijke monumen tenlijst flink op te schonen. Het idee daarachter is dat eigenaren vaak last hebben van deze status. Ze zouden zelf moeten kunnen be palen of hun eigendom een ge meentelijk monument is. In antwoord op vragen van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) - de voortrekker van het nieuwe beleid - liet het college on langs weten dat de status van ge meentelijk monument niets toe voegt aan de bescherming die de aanwijzing als beschermd stadsge zicht al biedt. Die bewering heeft het Cuy- persgenootschap doen besluiten wederom in de pen te klimmen. Ze maakte eerder ook haar zorgen kenbaar. Volgens de stichting - die zich inzet voor het behoud van erfgoed uit de negentiende en twintigste eeuw - biedt de ge meentelijke monumentenstatus wel degelijk een meerwaarde. De status van beschermd stads gezicht zou voor individuele pan den weinig betekenen. „Panden zonder monumentenstatus kun nen relatief gemakkelijk worden gesloopt en vervangen worden door nieuwbouw", schrijft be stuurslid Norman Vervat. Op de tailniveau biedt een beschermd stadsgezicht volgens hem nog minder bescherming. Ramen, ko zijnen en kappen kunnen gemak- 'Panden zonder status als monument kunnen relatief gemakkelijk worden gesloopt' Norman Vervat, Genootschap kelijk worden vervangen. Volgens het Cuypersgenootschap bezit de gemeente weinig kennis over re gelgeving op het gebied van monu mentenzorg. Fractievoorzitter Robbert Lievense van LSD ver werpt deze in zijn ogen suggestie ve stelling. „Ik vraag me af of het nog zin heeft in gesprek te gaan." Almanak De Terneuzense regie-assistente ver huisde voor haar werk naar de Rand stad. Ze mat zichzelf een keurig ac cent aan met een Gooise 'r' en vanzelf sprekend kregen de kindertjes ook een dusdanig keurige tongval die niet zou misstaan bij Kinderen voor Kinde ren. Maar als de Terneuzense bij haar ouders op bezoek is, schakelt ze nog steeds automatisch over op het Zeeuws-Vlaams. Tot grote ontzetting van haar jongste dochter, die de bizar re keelklanken die haar moeder uit stootte nog nooit eerder had gehoord. „Mama!", riep ze ontzet uit. „Waar om praten jullie nou ineens Engels?!" Informatiebord bij oesterputten Hoe zijn de Yersekse oester putten ontstaan en welke soorten oesters worden er gekweekt? De antwoorden op deze vragen kunnen be zoekers van Yerseke bin nenkort vinden op drie in formatiepanelen die op de Havendijk langs de oester- putte worden gezet. Wet houder Izak Vogelaar ont hult maandag het eerste exemplaar. De borden zijn een initiatief van de Vereni ging Oesterputten Yerseke. De uit 1873-1875 daterende putten zijn nog bij 22 be drijven in gebruik. De eerste jaren van Vlissingen Peter van Drunen houdt woensdag 23 maart in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een lezing over de vroegste geschiede nis van Vlissingen. Hij doet dat op uitnodiging van de Heemkundige Kring Walcheren. Onder de noemer 'Vlissin gen: van vissersstad naar kapersstad' praat hij over de periode 1134 tot 1613. De lezing begint om 20.00 uur. Toegang is gratis, ook voor niet-leden van de Heemkundige Kring. Van der Wijst sluit dj's op De bekende presentatrice Hella van der Wijst (foto) sluit volgende week don derdag de vier dj's op in het Glazen Ei in Tholen. Dat maakte de organise rende stichting Stavoord6 bekend. Van der Wijst is bekend van onder meer Brandpunt en De Wande ling. Tegenwoordig maakt ze deel uit van het presen tatieteam van het EO-pro gramma Geloof en een Hoop Liefde. Dat program ma komt volgende week opnames maken in Tholen. Windlicht niet te zien vanavond Het Kunstwerk Windlicht in Sint-Annaland, van Daan Roosegaarde, is van avond niet te bewonderen. De wind staat niet gunstig. De kunstenaar laat weten dat een ander moment wordt gekozen. Windlicht werd vorige week donderdag gepresen teerd. Het is een spel van groene lichtstralen tussen de windmolens bij Sint-An- naland. Gisteravond en van daag zou het schouwspel nog te zien zijn. Dat gaat dus niet door. GOES. Naast Jan-Willem van den Dries van Amazon spreekt social media-architect Danny Mekic op 14 april tijdens het Contacta.nl Congres in Goes. Mekic houdt een verhaal over jong ondernemerschap, internet- technologie, social media en communicatie. De ondernemer adviseert onder meer internatio nale banken, internetonderne mingen en -providers en het mi nisterie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. optiek de |onge door Rob Paardekam zierikzee. De status van gemeente lijk monument biedt ook binnen een beschermd stadsgezicht wel degelijk een grote meerwaarde. Dat stelt de Stichting het Cuypers- genootschap. Ze wil graag met de gemeente in gesprek. Tip? redactie@pzc.nl YERSEKE MIDDELBURG THOLEN SINT-ANNALAND Dit Traditionele kledij uit Suriname Woonwagen cultuur Carbidschieten in Drenthe Brabants worstenbroodje Foto rechts: Joop van Meijel, de beste bolusbakker van Zeeland, wil erkenning voor de Zeeuwse lekkernij. foto Ronald den Dekker Krulbollen in Bloemencorso Zeeuws-Vlaanderen Zundert Lange Vorststraat 40, 4461JP Goes Tel.: (01 13) 21 12 72 www.optiekdejonge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65