middenveld bij PSV-Ajax? Gerbrands deed het enige juiste PORT kaar. Bazoer, Gudelj en Klaassen aan de kant van Ajax tegenover Guardado, Van Ginkel en Pröpper namens PSV. Frank de Boer zegt het mooi in zijn voor uitblik: de meest dominante ploeg bepaalt wie achter wie aan loopt. En het ritme wordt bijna al tijd op het middenveld geregeld. Bij PSV brengt Guardado de routine en rust. Maar meer op zien baart misschien nog wel Da vy Pröpper. Die kwam over van subtopper Vitesse, maar pikte meteen aan in het ritme van een topclub. Zonder moeite, zonder blessures ook. En sinds de winter stop is aankoop Marco van Gin kel het stukje dat de puzzel com pleet maakt. „Van Ginkel is net als Klaassen bij ons de man met het gevoel voor diepte", zegt De Boer. De coach van Ajax vindt ook de andere twee middenvel ders van PSV en zijn team 'goed met elkaar te vergelijken.' „Ba zoer de technicus, net als Pröpper. Gudelj de breker, maar ook de organisator zoals Guarda do. Het gaan mooie gevechten worden. Waarschijnlijk doorslag gevend ook." Bazoer is voormalig kind van de PSV-opleiding, werd na zijn turbulente overstap volwassen bij Ajax. Van Ginkel is juist een door Ajax begeerde speler die na omwegen nu bij PSV speelt. En Gudelj is een aankoop die de ach terban van Ajax kritisch bekijkt, maar die altijd de steun krijgt van De Boer. Hij moet de stijgen de lijn van de laatste weken vast houden. Blijft over Klaassen. Van de drie Ajax-middenvelders de man met de grootste status. Van hem straalt in alles af dat hij de verantwoordelijkheid voelt om Ajax naar de titel te leiden. Ook de Ajax-captain weet dat verliezen morgen voor die missie dodelijk is. Als PSV wint, komt het vier punten los te staan. De competitie lijkt dan beslist. Maar wint Ajax, dan wipt het over PSV heen naar de koppositie met nog maar zes hordes tot de finish. COLUMN Sjoerd Mossou wacht ik ook van mezelf. Samen met Jasper Cillessen, Davy Klaas sen en Nemanja Gudelj moet ik de ploeg leiden. Daar horen die foutjes niet bij." Sergio Ramos Nog zoiets wat Veltman al jaren hoort: te klein (1.82 m) om een echt goede centrale verdediger te zijn. „Vind ik echt onzin. Het gaat er vooral om wat je doet om je lengte te compenseren. Ik heb heel intensief aan mijn sprong kracht gewerkt. Kracht dus, maar ook timing. Sergio Ramos is ook Ik ben een centrale verdediger. De positie die Frank de Boer in de A1 voor mij bedacht' niet de grootste, maar je kunt moeilijk zeggen dat hij een mati ge centrumverdediger is." De laatste weken is Veltman plots weer rechtsback, zoals hij in de jeugd van Ajax al zo vaak was. Blessures van Kenny Tete en Jairo Riedewald hebben voor ge schuif in de verdediging gezorgd, vandaar. Zag eens hoe hij als rechtsback Feyenoorder Eljero Elia opvrat. Bijna letterlijk, zei De Boer toen die dacht dat Velt man na het laatste fluitsignaal een 'stukje Elia in zijn mond had'. „In het veld kan ik echt wel keihard zijn. Dan ben ik niet die lieve jongen. Ik heb veel mensen over die wedstrijd tegen Feye- noord gehoord. Toen straalde ik dat blijkbaar nadrukkelijk uit. Was niet bewust ofzo." Rechtsback? Is dat niet zijn po sitie voor de toekomst. Zelf is Veltman daar duidelijk over. „Nee, ik ben een centrale verdedi ger. De positie die Frank de Boer in de Ai voor mij bedacht. Op die positie kan ik toch echt het beste mezelf zijn. In de mandekking, maar vooral aan de bal. Inschui ven, opbouwen. Dat wil ik eigen lijk helemaal niet missen." Oranje Dat geldt ook voor Oranje. Velt man viel tijdens het WK in Brazi lië twee keer in, maar was daarna vaker af- dan aanwezig bij het Ne derlands elftal. Nu zit hij voor het eerst sinds lange tijd weer in de selectie van bondscoach Dan ny Blind, voor de oefenduels met Frankrijk en Engeland. Hét mo ment om aan te haken bij een 'nieuw' Oranje. „Zo voelt dat ook wel. Zeker als we met vijf verdedi gers gaan spelen, zijn er voor mij drie posities achterin waarop ik me kan richten." Maar eerst dus de absolute top per tegen PSV. Eigenlijk telt al leen de winst om de hoop op de schaal levend te houden. Kan hij daarna met een gerust hart op hu welijksreis. Een verslaggever van het televisieprogramma Editie NL belde, woens dagmiddag. Of ik even iets wilde zeggen over de supporters van PSV - en over het gedrag van voetbalsupporters in het algemeen, want zo kon het natuurlijk niet langer. Pissen in een Romeinse fontein. Bedelaars vernederen op het Plaza Mayor. Een Kenneth Vermeer-pop ophangen. Schande! Enfin, of ik daar even iets over wilde zeggen. Dat het een schan de was. En wat we daar dan aan moeten doen enzo - en hoe dat nou komt, met die voetbalsuppor ters ook altijd. Stadionverboden opleggen? Voetbalwet? Nou ja, dat moest ik dus zelf maar even zeggen. Bladiebla. Tralala. Voordat ik verder ga; voor de vol ledigheid zal ik eerst even mijn af schuw uitspreken over die Bra bantse malloten in Madrid. Zum kotzen is nog zachtjes uitgedrukt. Weerzinwekkend was het. Walge lijk. Beschamend. Het leek me echter wat onzinnig om die open deur bij Editie NL in te trappen, want onze vaderland se politici kunnen dat veel beter. Die snappen dat kunstje feilloos: meeliften op de publiciteitsmag- neet van het voetbal. De generatie Wim Kok en Ruudje Lubbers doorzag dat al. Bronstig vooraan staan bij successen, streng de vinger heffen bij wange drag. Vlug nog een Kamervraagje voor de vorm. En daarna als de so demieter weer over tot de orde van de dag. Veruit de interessantste bewe ging kwam in de nasleep van zigeunergate uit specifiek Eindho- vense hoek. Het was nog geen hal ve dag na alle ellende, toen direc teur Toon Gerbrands in beeld ver scheen, recht voor een camera van PSV TV. Je kon zien dat er enige haast mee was gemoeid. Op de achtergrond waren voor de vorm wat PSV-shirtjes aan een haakje ge hangen. De setting hield het mid den tussen een presidentiële toe spraak, live vanuit het Witte Huis - en een nogal knullige homevi deo. Maar waar het om ging: Ger brands zei het enige juiste. Hij ver schuilde zich niet achter 'een bre der maatschappelijk probleem'. Hij weigerde te zeggen dat PSV, de voetbalclub, hier allemaal 'niets mee van doen had' - en dat het dit soort idiotie helaas ook niet kon verhelpen. Gerbrands deed zo ongeveer het omgekeerde. Hij nam afstand van het gedrag, uiteraard, maar niet van de debielen in hun PSV-shirt- jes. Hij beloofde ze keihard aan te pakken, uit naam van PSV, een voetbalclub van heel normale nor men en waarden. Kort samengevat: „Deze mensen hebben een megaprobleem, en we gaan ze aanpakken. We willen ze niet in huis hebben. Ze horen simpelweg niet thuis bij onze club." Voor wie het niet begrijpt: er is helemaal geen causaal verband tussen die fontein in Rome en de bedelaarsvrouwen in Madrid. Hooguit kun je zeggen dat dron ken Nederlandse mannen zich in groepsverband te vaak als een stel imbecielen gedragen - en al hele maal in het buitenland, of dat nu Niet afschuiven. Niet bagatelliseren. En niet verschuilen achter juridische beperkingen in Lloret de Mar gebeurt of op een voetbalreisje. Daar moet een massapsycholoog maar wat zinnigs over zeggen. Ook een feit: PSV of'de PSV-sup- porter' kan er natuurlijk helemaal niets aan doen dat één dommig boertje een briefje van vijf in de fik steekt, bij gebrek aan fatsoens normen. Net zo min als dat je de club Feyenoord kunt verwijten dat er twintig man tegen een oude fontein pist, of Ajax dat er ie mand stiekem een pop meesmok kelt. Het enige wat het voetbal kan doen, en clubs in het bijzonder, is maximale verantwoordelijkheid nemen. Vooral niet afschuiven, dus. Niet bagatelliseren. Je niet verschuilen achter juridische be perkingen, of achter de hitsigheid van de (sociale) media, of achter de tijdsgeest. Niet quasi-machteloos je handen van de materie aftrekken, zoals Feyenoord dat deed in Rome, on der het mom van: 'wij kennen die mensen ook niet'. Nooit wegkij ken bij liedjes over gaskamers of ziektes. Het is dan misschien niet jullie schuld, beste voetbalclubs. Het is wel jullie probleem. ZATERDAG 19 MAART 2016 Joël Veltman Toon Gerbrands in de studio van PSV TV. foto PSV Media

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55