d> PW-leider wil in 'minder Marokkanenproces' van rechter af vanwege partijdigheid 4 NIEUWS Irritatie, woede, ergernis. De eerste zitting bood al volop vuurwerk, terwijl het echte proces nog moet beginnen. De zaak over de uit spraken van Wilders start pas echt eind oktober, maar bij de eerste regiezitting hangt er al een grim mig sfeertje. Agenten houden auto's één voor één tegen die via het via duct bij Schiphol naar de rechtbank rijden. Tientallen Pegida-aanhangers met varkensmutsen en truien met 'Wilders for president!' erop hebben zich voor het gebouw geposteerd. Zes belandden in de boeien. Wie de rechtbank in wil - een laag, kaal blok naast weilanden en be drijfsgebouwen - moet een veilig heidspoort door. En alles afgeven, net als op een vliegveld. Om het terrein cirkelen tientallen zwaarbewapende agenten met ME-busjes. Wilders arri veert in een, zoals hij zelf beschrijft, 'compleet gepantserd konvooi'. Ook binnen, in de rechtszaal, is de sfeer om te snijden. Geert-Jan Knoops, de advocaat van Geert Wil ders, is ziedend dat zijn pleitnota gis teren via deze krant is uitgelekt. Zo iets is hem 'in zijn bijna dertig jaar durende loopbaan' nog niet overko men. 'Tot diep in de nacht' is zijn team bezig geweest met de vraag hoe dit heeft kunnen gebeuren. „Ik heb maar één uur mijn bed gezien." Ook zijn andere cliënten maken zich in middels zorgen: is er iets mis met dat kantoor? Officier van justitie Wouter Bos, die gedurende dit hele proces te genover Knoops zal staan, vindt het overdreven. De advocaat is volgens Bos gewoon zelf verantwoordelijk voor de beveiliging van zijn dossiers. En als Knoops het allemaal zo erg vindt, moet hij eerst maar eens aan gifte doen bij het OM in Amsterdam. Hij betwijfelt ook of Wilders' recht op een eerlijk proces met dit 'lek' ver speeld is. De rechtbank belooft na te denken of er onderzoek nodig is. Geschiedenis Het is niet de eerste keer - en vast niet de laatste keer - dat de twee het fundamenteel oneens zijn. Maar over één ding zijn OM en verdediging het wél eens. Deze rechtszaak zal de ge schiedenisboeken ingaan. Het draait bij het Proces Wilders II om een vraag die iedereen aangaat: wat zijn de grenzen van meningsuiting? Bos benadrukt als eerste dat de vrijheid van meningsuiting 'een van de essentiële fundamenten van onze democratische samenleving' is. Maar, zegt hij, de vrijheid is niet onbe perkt. Ze kan botsen met het verbod op discriminatie. Wilders is, vindt hij, met zijn uitspraken op 12 en 19 maart 2014 de grens overgegaan. 'Minder Marokkanen' is volgens Bos 'opzettelijk beledigend' en zet aan 'tot haat en discriminatie'. Daar bij: de uitspraken hebben tot 'grote maatschappelijke beroering' geleid. Uit de bijna 6.500 aangiften rijst een beeld van 'angst en onveiligheids gevoelens', van 'het zaaien van on rust en tweespalt' en 'tot zorgen over de toekomst'. Wilders heeft volgens het OM als politicus ook nog eens een extra verantwoordelijkheid. Poli tici zouden het goede voorbeeld moe ten geven en 'voorop moeten lopen in de strijd tegen discriminatie'. Wilders, die pas helemaal aan het einde van de dag een verklaring af steekt, benadrukt dat hij na elf jaar zware bewaking weinig meer over heeft dan die éne vrijheid: vrijheid van meningsuiting. „Ik zou moeten zwijgen. Maar dat kan ik niet. Dat wil ik niet. Dat zal ik niet. Het is de enige vrijheid die ik nog heb." De PVV-voorman heeft het al va ker gezegd. Dit is 'een politiek pro ces', gedreven door het OM en zijn politieke tegenstanders. Want hoe valt het anders te verklaren dat ande ren niet vervolgd worden en hij wel? Knoops heeft er eerder al op gewezen dat PvdA'ers Diederik Samsom en Hans Spekman ook belastende din gen over Marokkanen hebben gezegd en nooit zijn vervolgd. Wilders con clusie: hij moet 'kaltgestellt' Al vanaf het prille begin is volgens Knoops aangestuurd op vervolging van Wilders. Hij haalt PvdA-minister en vicepremier Lodewijk Asscher aan die, na de eerste uitspraak op 12 maart 2014, al zei dat Wilders 'wil lens en wetens' een hele bevolkings groep wegzet. Asscher heeft daarmee 'de publieke perceptie' en 'de aangif tebereidheid' beïnvloed. De gewraakte uitspraak 'minder Aanhangers van Pegida staan met varkensmutsen en truien met 'Wilders for president!' erop voor de rechtbank. Zes belandden in de boeien Marokkanen' kan je volgens de raads man bovendien niet los zien van alle andere dingen die Wilders eerder heeft gezegd en beschreven. Ook Wil ders zegt dat hij 'voor, tijdens en na' de uitspraken steeds duidelijk heeft gemaakt hoe hij aan 'minder Marok kanen' wil komen. Bijvoorbeeld door criminele Marokkanen hun Neder landse paspoort af te pakken. Misleiding En die 6.500 aangiftes? Knoops ver trouwt het voor geen meter. De raads man wil het liefst alle aangevers nog eens horen. Of- als dat niet mogelijk is - opnieuw een steekproef doen. Bij een eerdere steekproef die hij uitvoer de bleken twaalf van de vijftien niet te deugen. Er waren voorgedrukte for mulieren verspreid 'bij een moskee en een slager'. Sommige aangevers dachten dat ze een stem uitbrachten, als bij de verkiezingen. Een ander dacht dat hij de aangifte deed omdat Wilders anders 'Marokkanen zou af slachten'. Volgens Wilders is er spra ke van 'misleiding, beïnvloeding, inti midatie, onkunde, ja, zelfs zwendel'. Tijdens zijn verklaring zegt de PVV-leider, die de rest van de dag zijn mond niet heeft opengedaan, dat hij 'eigenlijk' geen vertrouwen heeft in een eerlijk proces. Zeker niet nu zijn zaak wordt beoordeeld door een rechter die hij niet vertrouwt. Hij vraagt Elianne van Rens op te stap pen omdat ze zich eerder in het tv-programma Kijken in de Ziel heeft uitgesproken tegen een wrakingsver- zoek dat tijdens het Proces Wilders I speelde. Dat wrakingsverzoek kwam Wilders toen goed uit. En dan ter afsluiting: „Laat Neder land een vrij land blijven." Geert Wilders en advo- :aat Geert-Jan Knoops. oto Remko de Waal/ANP Ik kan niet zwijgen wil ik niet en zal ik door Tobias den Hartog en Eefje Oomen foto Jerry Lampen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4