Zeeuwen met een hang naar Israël ZEELAND 15 een ander beeld van het Zeeuwse nieuws Dn ni ken werk Klappen Even stoom afblazen. Het kickboksgala in sporthal Baskensburg in Vlissingen. Klappen uitdelen is hier tot kunst verheven. Klappen krijgen ook. De verzorgers lijken wel restaurateurs. Ze maken er het beste van. foto Lex de Meester Soms lees je wat. In het christelijk lifestyle magazi ne voor de Zeeuwse vrouw Zij en Zeeuws van maart 2016 staat een interview met Jeannette Geelhoed, opge groeid in Terneuzen en het liefst in Israël. Daar woont zij al jaren. In Middelburg ontmoet ik men sen die Hebreeuwse les volgen en die waar mogelijk naar Jeruzalem afreizen. Kerk en Israël organi seert activiteiten in Zeeland, zoals muziektheater De Golem, op 3 mei in Goes. En er is behalve fi guurlijk ook letterlijk van alles te koop. Bij de Israël kadoshop in Middelburg en bij de vele consu lenten van het Israël Producten Centrum. Het Producten Cen trum heeft vooral 'thuiswinkels' in meer orthodox christelijke dor pen. Wie vrijwillig producten uit Israël verkoopt, spaart zelf kilome ters voor een reis naar het beloof de land. Het Producten Centrum is gelieerd aan Christenen voor Is raël. Deze stichting ondersteunt Joden die zich in Israël willen ves tigen, biedt voedsel aan de arm- sten, Bijbels onderwijs, hulp in de - betwiste - Joodse nederzettin gen en aan overlevenden van de holocaust. En dan blijk ik binnen Zeeland snel op tegenstellingen te stuiten. De Christenen voor Israël nemen een standpunt in dat heel anders lijkt dan dat van de werk groep Kerk en Israël binnen de Protestantse Kerk. Het gaat de werkgroep om theologie, niet om politiek of de staat Israël. Men is schien dat de mensen van Kerk en Israël zich daarom betrokken to nen bij de onthulling van een Joods Monument in Vlissingen? Volgende week dinsdag, 22 maart, onthullen nabestaanden van Jood se Vlissingers een monument. Daarbij zullen de ambassadeur van Israël, opperrabijn Jacobs en de burgemeester aanwezig zijn. Zij zullen zand, afkomstig uit Is raël, bij het monument in een bak met 'in memoriam' scheppen. Daarmee worden, naar Joods ge bruik, de overledenen symbolisch in gewijde grond begraven. Ik krijg tekst en uitleg, passend bij het karakter van de werkgroep, die vooral kennisoverdracht en be grip centraal stelt. Christendom kan niet zonder Jodendom vindt men, de band is onopgeefbaar. Ronduit mystiek lijkt het dat ie mand die naar Israël reist zich daar zo thuis voelt dat hij in ver warring naar Zeeland terugkeert. Het overkwam een man die nu in Souburg naar Hebreeuwse les gaat. Hij ging zijn stamboom uit pluizen en niet eens zover terug bleken zijn voorouders Joods te zijn. De synagoge is naast de kerk zijn geestelijk thuis geworden en wanneer de gelegenheid zich voor doet? Tsja dan zou hij wel in Israël willen wonen, net zoals Jeanette uit Zij en Zeeuws. wars van iedere vorm van toe-eige- ning van het land door christe nen. In het Zeeuwse nemen de vertegenwoordigers afstand van wat ooit heette 'zending onder de Joden'. De associatie met griezel en gruwelverhalen wordt gelegd van kruistochten, het antisemitis me dat Luther tekende tot en met de holocaust aan toe. Na de Twee de Wereldoorlog kwam uiteinde lijk pas herbezinning op gang. Mis- ZATERDAG 19 MAART 2016 Kiek! Linkjes bij de column en een over zicht van de kerkdiensten voor komen de zondag staan op www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47