Da gaot toch allemao deu mekaore In liefdevolle herinnering ZEELAND 13 'Mijn opa was een wijs man. Hij had altijd een antwoord'. Dennis Gillissen mist zijn gesprekken met opa Jaap nog vaak. Hij had dit geweldig ge vonden. Een nieuwe winkel. Ik zie hem zo voor me. Genietend op de openingsrecep tie. Hij was vast ape trots geweest', glimlacht Dennis Gillis sen. Zijn opa Jaap Kikkert was er don derdag bij de opening echter niet bij. „Maar in gedachten wel hoor." Dennis koestert de herinneringen aan zijn geliefde grootvader. De talrij ke gesprekken met hem. De anekdo tes. De humor. Hij warmt zich nog steeds aan de liefde voor zijn opa en aan de liefde van zijn grootvader voor hem. „Hij zit in mijn hoofd en in mijn hart. Voor altijd." Jacob (Jaap) Kikkert overleed 14 ok tober 2012 aan een hartstilstand. „Hij was toen al erg ziek. Alvleesklierkan ker. Niemand had dit verwacht. Hij zelf al helemaal niet. Mijn opa was nooit ziek. Hij kwam nooit bij een dokter. Toen hij op een dag in de win kel vertelde dat hij zich niet goed voel de, schrok ik enorm. Dat was niets voor hem. Ziek? Nee hoor, opa niet. Toen bleek dat hij ernstig ziek was, viel hem dat ontzettend rauw op zijn dak. Hij heeft enorm geknokt, wilde doorgaan. Maar het ging allemaal zo snel. Ik ging er altijd van uit dat hij over de honderd zou worden. Hij trou wens ook." „Vergeleken met veel mensen, heb ik hem lang bij me gehad. Dat weet ik ook wel. Maar toch. Ik mis hem. Soms denk ik nog dat-ie zo de zaak kan bin nenlopen." „Opa had niks met klagers en zeur- ders. Zeker niet met ouderen, die zo eindeloos over de gebreken en kwaal tjes behorend bij hun leeftijd konden drammen. Een klant zei een keer te gen hem 'ja, ik ben al 75 en het gaat niet meer zo snel'. Hij antwoordde: 'Ik ben 85 en ik loop nog heel snel weg." Grinnikend: „Dat was opa. Hij had weinig geduld. Ik ook niet hoor, maar ik heb wel van hem geleerd om even na te denken. De dingen op een rijtje te zetten. Ik ben nogal impulsief. Dat kan soms goed zijn, maar niet altijd. Dat hield hij me ook altijd voor." Gezeten in het kantoor van de sla gerij aan de Vlissingse Walstraat ko men herinneringen en verhalen bo ven bij Dennis. Terwijl de geur van verse soep en rookworst uit de keu ken opstijgt, vertelt hij gepassioneerd over zijn opa. Emoties trekken over zijn gezicht. Af en toe valt hij even stil. „Ja, ik heb gemengde gevoelens. Nog steeds verdriet. Ik raak nog geë motioneerd als ik over hem praat. Maar ik kan ook lachen om hem. Over hem. Als ik denk aan zijn grappen en grollen. De geintjes die ik ook wel met hem uithaalde. Opa was een bourgondiër. Hij kon echt genieten van het leven. Van mooie dingen, lek ker eten. Als ik spekjes aan het uithak ken was voor de stamppot en opa kwam de winkel binnen, riepen we al lemaal 'spekjes afdekken'!." „Opa was trouwens geen slager. Hij werkte bij de douane. De slagerij is van mijn vaders kant." „Toen mij grootvader met pen sioen ging, op zijn 61ste, is hij samen met oma in de binnenstad gaan wo nen. In het mooiste huurhuis van Vlis- singen, links van het Arsenaal. Ingang aan de Emmastraat. Een prachtig uit zicht had je daar. De toren was er nog niet. Na zijn pensioen stekkerde hij al tijd rond door de stad, liep hij bij ons binnen. Onze band is toen echt ge groeid. Ik kon met hem praten over van alles. Het werk, probleempjes. Hij begreep me. Ik hoor hem nog zeggen 'maak je niet druk, het komt wel goed'. Of'Denk even na jongen'." „Hij is een rode draad in mijn le ven. Opa was een soort raadsman voor me. Ik ben heel jong onderne mer geworden, omdat mijn vader ziek werd. Begin twintig was ik, maar voor mijn gevoel nog maar zestien. En toen was opa er." Dennis valt even stil. „Hij hielp mijn moeder ook met de administra tie van de winkel. Toen de euro eraan kwam, hadden wij als bedrijf alle eu ro's al liggen. Maar opa; joh, die had al le kassa's al op orde. Wist de omreken- factor, de dubbele kassala. Hij was heel netjes, geordend. Ik ben wat slor diger." Lachend: ,„Kijk maar naar mijn bureau. Dat vond hij maar niets. Dat riep-ie dan ook tegen me. Opa had wel temperament hoor. Hij was heel duidelijk. Had echt overwicht ook. Dat was goed in zijn werk bij de douane. Zeker als er zo'n club lallende Engelsen aan kwam, in de tijd dat de Olau Line er nog was." „Hij had veel verhalen over die Olau-tijd. Fascinerend. Dat hij aan boord ging en het schip al weg voer. Hij riep dan 'en nou terug, ik moet nog aan wal'." „Hij wist ook precies wat er in Vis singen speelde. Ze noemden hem ook wel de burgemeester van Vlissingen. Als er ergens een nieuwe winkel open de, wist hij dat al vóór de aannemer er begon. Iedereen kent hem. Hij reed ook bestellingen voor ons. Tot zijn 88ste. 'Ik verleng mijn rijbewijs niet meer hoor', zei hij toen. Ik reed met hem mee toen ik nog geen rijbewijs had en later andersom. We hebben wat afgelachen. Bij die klant waar we honderd kilo spareribs afleverden. Die was even bezig, dus wij liepen door naar de keuken. Daar hadden ze een soort woonkamer van gemaakt. Je ge looft het niet. Dus wij zijn met die spareribs op een krukje gaan zitten. Op een gegeven moment hoorden we wat en zagen we een voet tevoor schijn komen. Lag er gewoon een man te slapen." Opa was altijd de eerste die wist als er iets met mij was. Dan kwam hij een dag of twee later naar me toe, zelfs in de koelcel. En dan had hij weer een wijs advies. Een raad." Jaap Kikkert Streektaal Of m'n groene container al vul zit, vraogt m'n buurman an me binst as 'k bezig bin m'n dru- velaor te snoeien. Ik schudden m'n 'óófd van nêê. 'n Druuve snoeien, da's trouwens nog een se- kuur wèrkje. Dat zag ik op inter net. Jao, zelf weet ik dao bar wei nig van. Snoeien is een vak apart, ee. Da zie ook bie troenken. Nie iederéén kan zó maor 'n troenke snoeien, 'óór. Da's een vak apart ee. Jao, je kan daor wel wat an zit ten kappen en snikkeren, mao da's géén snoeien. Noe was ik vorige weeke mee dat schöóne weer in m'n 'of begon nen. Da viel glad niet tegen. Jao, 't was wel wat nattig, mao as je ver- zichtig tussen de blommetjes stoeng te kappen, dan lukkende dat wel. Die druvelaor doen 'k mêêstal eind februarie, mao jao, toen regende 't zövee. Je stoeng dan gewoon in de blubber te dan sen. Vorige weeke vriedag was dat wat anders. Toen bin 'k d'r an be gonnen. Dao kwaomen noga wat takken af'óór. En die goengen bots de groene container in. As tie bienao vul is, komt dao de buur man angezet. Die 'ao me natuur lijk bezig gezien de dag tevoren tussen m'n blommetjes. En noe was tie ook begonnen mee snoeien. En je begruupt het wel: z'n groene bak was rap vol. Mêêstal kan 'm goed gerieven. Mao deze kêêr dus niet. Trouwens 'em zijn bak gebruuk ik ook nogal 's. Jao, zó gaot dat in een durp. Dao gaon de ménsen nog gemoedelijk mee mekaore om. Da's in een stad wel anders ee. A je dan sommigste diengen in de krante leest. Man, je zou j'n abonnemènt bots opzeg gen. „Nêê buurman, m'n bak zit vul. Gisteren die drööge blommen en die spruuten die langst de kant van de straote stoengen. Die be gruupt 't en staot nog even te kie ken nao m'n snoeiwèrk. „Da doe je hie goed," zeg tie. Ik knikken, want ik laoten m'n eigen noe nie afleiden. „Een schóón schèèrtje daovoor." Ik draoi m'n ei gen om en zeggen dat dit schèèr tje nieuw is. En speciaol ontsmet. Gisteren nog in de blommen ge knipt. Maor om schimmel tegen te gaon, vanmorgen ontstmet. „Mee wèrm waoter en zêêpe." Druuven die binnen ommerst zó vatbaor voor ziektes. En die moe je van de blommen natuurlijk nie overbriengen op de druvelaor. Mao toen 'k dat allemaol uutge- leid 'ao, was de buurman al lange de wegt over. En 'an 'k even laoter de leste takjes in de groene bak steken, ziengt z'n elektrische snoeischère deu de buurte. Z'n struuken an de straotkant moeten d'r an ge- looven. Naost z'n groenen bak, staot noe ook z'n griezen. 'n Méns moet toch wat doen ee om van zijn troep af te kommen. Niewaor? „Bel jao," dienk 'k, „groen en gries, wat geeft 't? 't Gaot toch alle mao deu mekaore, daor in Moer- diek. ZATERDAG 19 MAART 2016 Opa was speciaal voor me In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Annemarie Zevenbergen Opa Jaap was een bekende Vlissinger. Na zijn pensionering reed hij de bestellingen van de slagerij. Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? En is er een datum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in onze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt con tact opnemen met Ab van der Sluis: 08801 - 30203, chefnieuws@pzc.nl 25 juli 1923 - 14 oktober 2012 door Rinus Willemsen Beluister de gesproken rubriek op www.pzc.nl/streektaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45