12 ZEELAND Weer komt er een groot archief online. Straks kijken we binnen bij het Zeeuwsch Genootschap. gitaliseerd. Het mooiste en beroemdste voor beeld is ongetwijfeld het op de we relderfgoedlij st van de Unesco ge plaatste archief van de Middel burgse Commercie Compagnie (1720-1899), waarin vele stukken over de trans-Atlantische slaven handel zijn opgenomen. Nieuw project Nu is er via Metamorfoze op nieuw geld - 350.000 euro - be schikbaar gesteld om een groot Zeeuws project aan te pakken. Daarmee kunnen de complete handschriftencollectie en het ar chief van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen wor den gerestaureerd en gedigitali seerd. De handschriftencollectie beslaat zo'n dertig meter archief en wordt bewaard in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Het ei genlijke genootschapsarchief is kleiner - tien meter - en ligt opge slagen in het Zeeuws Archief. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen - sinds 1969 Koninklijk - werd in 1769 opge richt. Het was de tijd van de Ver lichting, waarin wetenschap en onderzoek een hoge vlucht na men. In geleerde genootschappen werd druk gediscussieerd en ge schreven over de toestand van de wereld. Het Zeeuwse gezelschap is één van de oudste in Neder land. Het voorzag in een leemte, omdat Zeeland als één van de eni ge gewesten in Nederland geen ei gen universiteit had. In 2019 wordt het 250-jarig bestaan ge vierd. Tegen die tijd moeten de handschriften en het genoot schapsarchief gedigitaliseerd zijn. Koortsen De handschriften omspannen vier eeuwen, van rond 1500 tot en met de 19e eeuw. Er zitten brieven, stu dies en rapporten in over alles wat de mensen bezighield. Geneeskun de, bijvoorbeeld over de destijds beruchte Zeeuwse koortsen. Theo logie, uiteraard. Landmeetkunde, natuurlijke historie, geschiedenis, literatuur, atronomie, archeologie. Wetenschap vormt de kern van de verzameling. Zo werden er in de 18e en 19e eeuw prijsvragen uit geschreven over maatschappelijke kwesties. Hoe voorkomen we dijk- vallen, wat kunnen we tegen de voor de kustverdediging desastreu ze paalworm doen, wie ontwerpt het mooiste hospitaal voor oude en onvermogende zee lieden? Ook zijn er volop egodocu menten in de collectie opgeno men. Zoals van de Vlissingse dich ter Jacobus Bellamy (1757-1786), die aan zijn geliefde Francina schreef. Verder ook reisverslagen, dagboeken, gelegenheidsgedich ten, psalmberijmingen, recepten, vriendenalbums. Een mooi voor beeld is de familie Vanherzeele, die in Nederland en Frankrijk woonde en tussen 1720 en 1780 over de actualiteit van de dag schreef: opvoeding van de kinde ren, de al dan niet kwakkelende economie en nog veel meer. Archief Het archief van het Zeeuwsch Ge nootschap is een belangrijke bron voor de geschiedenis van de we tenschapsbeoefening sinds 1769. We vinden er ledenlijsten, lijsten van geschenken en verzamelin gen, notulen van vergaderingen, uitgeschreven prijsvragen, teksten van lezingen. Al die documenten geven een rijk beeld van hoe Zeeuwse intel lectuelen in de loop van enkele honderden jaren aan een betere toekomst werkten. DIGITALISERING Het is ons geweten. Het is ons verle den. Het vertelt waar we vandaan komen. We lezen erin waarover on ze voorouders zich druk maakten. Zoals over de paalworm die de houten oeververdediging aantast te. Over de bekering der 'Muhame- danen'. Over het gebruik van zink. Over de bouw van een hospitaal voor oude zeelieden. En natuur lijk ook: over de liefde. Kwetsbaar Die in duizenden brieven en documenten opgeslagen erfenis van beroemde maar ook vaak ver geten Zeeuwen wordt bewaard in kluizen en depots. De archiefstuk ken en handschriften zijn kwets baar. Daglicht is al voldoende om ze aan te tasten. Wie een stuk wil raadplegen wordt geacht hand schoentjes aan te doen. De grootste vijand van ons erfgoed is - zeggen archivarissen - de mens. De afgelopen tien jaar zijn er al diverse grote digitaliserings projecten uitgevoerd, die de ach ter slot en grendel opgeborgen ar chiefstukken toegankelijk maken voor een groot publiek. Dat ge beurde steeds onder de vlag van Metamorfoze, het nationale pro gramma voor het behoud van pa pieren erfgoed. Want digitaliseren is meteen behoud: de vaak broze documenten kunnen veilig opge borgen blijven terwijl wie dat wil ze thuis op de computer toch kan raadplegen. Het Zeeuws Archief heeft met geld van Metamorfoze al meerde re archieven gerestaureerd en gedi- fW/L: Oo<st~t(Pcr/ipafrfi/e At iriJilclbur^- «fireteXiönb dv«r V. i demauii Kijk mee in het hart van de oude Zeeuwen In 1777 vroeg het Zeeuwsch Genootschap in een prijsvraag welke schepen het geschiktst zijn voor de vaart op de Oost: kuil- of dekschepen. De inzen ding van scheepsbouwmeester Willem Udemans (1723-1797) werd be kroond. Udemans was behalve scheepsbouwmeester in dienst van de Vere nigde Oost-Indische Compagnie (VOC) ook een verdienstelijk schilder. In de collectie Zelandia lllustrata is dit zicht op de VOC-werf in Middelburg opge nomen. Middeleeuwse band, die is opgenomen in de collectie handschriften van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Het Zeeuwsch genootschap heeft de afgelopen eeuwen rijke verza melingen aangelegd. Van de schil derijen, zilver en andere objecten is een deel te zien in het Zeeuws Museum in Middelburg. De papie ren collecties - handschriften, pren ten, kaarten en boekwerken - wor den bewaard in de ZB (Zeeuwse Bibliotheek) en het Zeeuws Ar chief. De handschriftenverzameling en de stukken, die samen het genoot schapsarchiefvormen, worden de komende jaren gedigitaliseerd. In het kader van het landelijke pro gramma Metamorfoze komt er 350.000 euro beschikbaar voor restauratie, conservering en digita lisering van de papieren erfenis. Het hele project wordt waarschijn lijk in 2018 afgerond. Eigentijdse tekening van de Nehalennia-altaren gevonden op het strand van Domburg in 1647. Het blootspoelen van de overblijfselen van de Romein se tempel was groot nieuws en trok meteen kunstenaars, die de situatie ter plekke in beeld brachten. In de collecties van het Zeeuwsch Genootschap zijn diverse Nehalennia-tekeningen te vinden. door Jan van Damme Schaduwbeeld van de Vlissingse dichter Jacobus Bellamy (1757-1786).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44