Terras Zeewier heeft toekomst ZEELAND 11 MARGOT Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week over eten en drinken in Zeeland. ^AT eindscore BEOORDELING Voorgerecht erwtjes en flinters wortel. Voor ons beiden ver schijnt er ook een Griekse boerensalade op ta fel, inclusief een metalen juskom boordevol knoflooksaus. Een juskom die ik voor het laatst in Fawlty Towers heb gespot. De saus is romig, zonder een overdaad aan knoflook. Hulde voor het vlees dat mooi gegaard en dus sappig is. De uitgebalanceerde tomaten saus is intens, met een prettig pikantje van de Metaxa. Ook op de friet en rijst hebben we niks aan te merken. Wel op mijn zwaardvis met vissaus. Zwaardvis is dik en vlezig en be vat weinig vet. De stevige structuur gaat rich ting varkensvlees. Bij de garing ligt uitdroging op de loer. Mijn stuk komt van de grill. Aan de zijkant zien we dat de eiwitten gebroken zijn. Een teken van een te lange garing. Het is geen beitelvis, maar evenmin supermals. De wenk brauwen gaan omhoog als ik de dikke crème kleurige vissaus oplepel. Blind geproefd zou je zweren dat je aan een Zwitserse kaasfondue zit, waarbij iemand ook nog eens de bus Jo- zo-zout in de ketel heeft laten vallen. Bloed- drukverhogend zout is het. Vrij naar Asterix Obelix grappen we: 'de zweep, de zweep!' We bestellen nog een biertje en een bron water. Onderwijl neuzen we in de dessert- kaart die vol met traditionele Griekse afslui ters staat. Het wordt Baklavas (gebak met no ten en honing, en roomijs) en Portokalopita, si naasappeltaart met dito bavarois. De baklavas is voorspelbaar zoet en machtig, maar wel lek ker. Mijn taart (cakedeeg met sinaasappelsaus) is warm gemaakt, de - ogenschijnlijk ingekoch te - bavarois uit de vriezer is amper voldoende ontdooid. De koud-warme combi is best aar dig, want fris en fruitig, maar wat doet zo'n ar chaïsch ijswafeltje op de slagroom? Uiteindelijk krijgen we onze drankjes. Zul len we ook nog een espresso nemen? We kij ken naar de bar. Niemand maakt aanstalten om aan tafel te verschijnen. Het personeel staart ons aan. De klok slaat tien, we zijn de laatste gasten en voelen dat het Poseidon-team op één oor wil. We rekenen dus maar af. 'Gast vrije bediening' lezen we op de website van Po seidon, maar deze avond geen koffie, noch de sirtaki. Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs/kwaliteit Even voorjaar afgelopen week. Dus snel naar buiten met de krant en een kop thee om in de zon te zitten en te ge nieten. Een heerlijk gevoel maakt zich van me meester. Wel met een plaid want de wind maakte het best koud. Met mijn ogen dicht zit ik helemaal goed. Maar toen ik ze opende werd ik ineens onrustig. In de tuin zag ik van alles wat nog, voor de lente echt los breekt, gedaan moet worden. Oude bloemen van de hortensia's knippen, de rozen snoeien en het terras ontdoen van de groene aanslag. Die kop thee smaakte ineens veel minder goed. Mijn aandacht kon ik bijna niet meer bij de krant houden. Het gevoel van even een mo ment voor mezelf was ineens verdwenen. Werk aan de winkel! En toen ik verder keek zag ik dat de ramen ook wel weer eens ge zeemd konden worden na al dat slechte weer van de afgelopen tijd. Met lichte tegenzin ver liet ik mijn zetel in de zon en ging op zoek naar mijn snoeischaar en de groene bak. Voor een zeembeurt vond ik het nog wat te koud, maar mijn handen jeukten. Ik snap nu waar het fenomeen voorjaarsschoonmaak vandaan komt. Door die lentezon zie je plotseling aller lei onvolkomenheden in en om je huis. En in winterse kost had ik ook ineens geen zin meer. Tijd voor mijn lievelingssalade. Schaaf een venkelknol fijn boven een kom. Snij een gra naatappel doormidden en haal de pitjes eruit. Vermeng deze met de venkel en groene salade, zoals rucola. Voeg er een dressing van olijfolie, limoen en azijn aan toe. Lekker om buiten op een schoon terras te eten. Dat staat in een kruiden boek uit 1928, maar voor Ellen Schoenmakers en Guido Krij ger uit Middelburg is het hun dagelijkse werk. Ze noemen zichzelf wierewaaiers en ze hebben een vergunning om zeewier in de Oosterschelde te oogsten. Ze doen dat weke lijks. Ze zien dat de natuur en het milieu in gevaar zijn en ze willen zich met hun bedrijf Wildwier richten op het pluk ken en leveren van zeewier. Want zeewier als voedsel mag dan wellicht nog niet zo be kend zijn hier, in grote delen van de wereld staat het dage lijks op het menu. Zeewier is heel gezond. Van alle planten op de aarde bevatten zeewie ren de meeste mineralen zoals calcium, magnesium en jo dium. Daarnaast bevat het veel eiwit. Het is het voedsel van de toekomst en heeft een uma- mismaak. Dat is de vijfde smaak naast bitter, zout, zoet en zuur. Het is volop te vinden in de Oosterschelde. De wiere waaiers snijden met beleid, zo dat er genoeg overblijft. Ze houden ook wierenexcursies. Dat doen ze aan de oever van de Oosterschelde vlakbij het Topshuis, waar ze op een ge dreven manier vertellen over hun zeewierpassie. „De diversi teit van de wieren is heel groot", vertelt Krijger, terwijl hij wat wieren aan de deelne mers laat zien. „Maar je bent in alles afhankelijk van de na tuur. Dus als chef-koks bij je bestellen kun je niet altijd leve ren wat ze vragen. En dat is wel een uitdaging." De toehoorders zijn vanuit heel Nederland gekomen om 'Het zeewier is in opkomst en dat is een goede zaak' zeewier te snijden en te proe ven hier aan de kust. „Het zee wier is in opkomst en dat is een goede zaak", zegt Schoen makers. Drie van de deelne mers zijn chef-kok in restau rant Groot Warnsborn in Arn hem. Ze zijn vroeg op gestaan om hier onderricht in wieren te krijgen. Ze werken er al mee maar dan met de gevries droogde versie. In de toekomst willen ze gaan bestellen bij Wildwier. Ze kijken nu wat er zoal is aan zeewier. Wildwier verwacht begin april wieren te kunnen leve ren aan consumenten via on der meer de Tuin van Broeder Ludovicus. ZATERDAG 19 MAART 2016 Het interieur van restaurant Poseidon in Vlissin- gen ademt Griekenland, foto's Ruben Oreel (Prijs/kwaliteit telt dubbel) door Margot Verhaagen MIDDELBURG. 'Wie aan een ge breksziekte lijdt, wende zich tot het voedsel der zeemeer minnen'. Een deelnemer van de excursie proeft van de zeewier bij Neeltje Jans. Rechts Guido Krijger van Wildwier. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43