Café is herstel gebreken brandveiligheid Vergeten' Heeft u nog wel wat te vertellen over de zorg? - :Mj| 4 ZEELAND Plotseling stond een onge ruste vrouw aan de bar van café De Pompe in Goes. De ontstelde moe der was in de veronder stelling dat haar tienerdochter op datzelfde moment werd verkracht in een appartement boven de kroeg aan de Grote Markt. Een vriendinnetje van haar dochter had haar dat via de telefoon ver teld. Geschrokken rende eigenares se Roxanne Machielse (27) met de vrouw naar boven, maar daar bleek - gelukkig - niemand te zijn. Voorvallen als deze komen in het uitgaansleven van Goes niet wekelijks voor, maar als er iets ge beurt, moeten bezorgde ouders 'Maar als er iets gebeurt, moeten bezorgde ouders wel ergens terechtkunnen' wel ergens terechtkunnen. Daar om lanceerde Roxanne gisteren de calamiteiten-app, een Whatsapp- groep die ouders in geval van nood kunnen gebruiken om uit te zoeken waar hun kind is. De jon ge onderneemster verspreidde haar mobiele telefoonnummer tij dens de stapavond voor ouders, die gisterenavond plaatsvond in danstheater El Toro. „Ik vind het belangrijk dat ouders weten wat hun kinderen uitspoken", zegt Roxanne. „Die bezorgde moeder aan de bar heeft me aan het den- ken gezet. Want wat moet je als ouder doen wanneer je je kind niet kunt bereiken? Ik denk dat wij als horeca hierin een stukje verantwoordelijkheid hebben." De uitbaatster van café De Pom pe werpt zich geheel vrijwillig op als aanspreekpunt voor ongeruste vaders en moeders. „Ik ben altijd aanwezig en mijn telefoon zit stan daard in mijn broekzak. Ik zie het als een kleine moeite om de cala miteiten-app erbij te doen." Bang voor een overvloed aan telefoon tjes is Roxanne niet. „Mijn gege vens zijn echt alleen bedoeld voor ouders en voor noodsituaties. Het is dus niet de bedoeling dat men sen mij gaan bellen als hun kind te veel gedronken heeft of een half uur te laat thuis is." Roxanne schetst hoe handig de app was geweest in het geval van de jongen die tijdens het stappen niet lekker werd. Hij zou eigenlijk bij zijn vriendin slapen, maar ein digde noodgedwongen bij een vriend thuis. De vriendin werd niet ingelicht en belde uiteinde lijk in paniek haar schoonouders op, die pas weer konden slapen toen ze er na vele telefoontjes ach terkwamen waar hun zoon uit hing. „In zo'n geval kunnen de ouders voortaan contact met mij opnemen. Als ze via de app een fo to sturen van hun kind, verspreid ik die vervolgens in de Whatsap- pgroep met alle horecaonderne mers en hun personeel. Ik vraag mijn collega's wie deze jongen in zijn café heeft gezien en of be kend is wat er is gebeurd. Even tueel kan ik de politie inschake len, maar ik denk niet dat dat vaak nodig zal zijn." Roxanne denkt dat haar initia tiefkan helpen om het contact tus- 'Als ze via de app een foto sturen van hun kind, verspreid ik die vervolgens in de Whatsappgroep' sen horeca en ouders te verster ken. „Voor een vader of moeder is het niet makkelijk om geen zicht meer te hebben op wat je kind doet. Als ik met de app een stukje ongerustheid kan wegnemen en tegelijkertijd kan bijdragen aan de veiligheid van de jongeren, dan doe ik dat graag." De brandslanghaspel en de brand blusser voldoen niet aan de eisen en de keuringen zijn verlopen. De verlichting van een bordje dat de vluchtroute aanduidt, werkt niet. En de vluchtwegen zijn geblok keerd door obstakels. Deze gebreken waren bij een controle op 24 december al aan het licht gekomen. De eigenaren kregen toen opdracht de fouten te herstellen. Bij de inval van meer dere overheidsdiensten op 13 fe bruari bleek echter dat er niks was verbeterd. De gemeente heeft het café tot 8 april de tijd gegeven alles alsnog in orde te maken. Is dat niet het geval, dan volgens sancties. Dat kan een dwangsom zijn. In het uiterste geval kan de kroeg gesloten worden. „Vergeten", reageert eigenaar Lou Traas. „Natuurlijk maken we dat snel in orde. Ik vind het wel overtrokken. De brandslang ge bruiken we om het terras schoon te spuiten. De controle is verlo pen, maar als er een sticker op zit van iemand die er verstand van heeft, dan zou het wel goed zijn?" Traas vindt het ook onbegrijpe lijk dat uit die inval alleen dit als resultaat komt. Dat is echter nog maar de vraag. Bij de inval waren meer overheidsinstanties betrok ken, zoals de Belastingdienst en het UWV. Of hun onderzoeken (strafbare) feiten opleveren, moet nog blijken. Zij zijn nog niet klaar. woneninrittenburg.nl vragen aan Eeke van der Veen, voorzitter Com missie Toekomstige Zorg Zeeland. De Zeeuwse zorg is ziek, stelde onderzoeker Jos de Beer begin 2015 vast. „Gebeurt er niets, dan verdwijnt er zorg uit Zeeland", zei hij. Minister Edith Schippers van Volksgezondheid greep in en drong aan op een toekomstplan. Oud-GGD-directeur Victor Slen ter presenteerde dat vorige zo mer. Uitgangspunten: wat dicht bij kan, moet dichtbij; complexe zorg komt op afstand. Een reeks maatregelen moet de Zeeuwse zorg in tien jaar beter maken. Welke precies zoekt de commis sie Toekomstige Zorg nu uit, on der leiding van oud-Tweede Ka merlid Eeke van der Veen. Van der Veen: „We gaan de men sen vertellen hoe het er voor staat en we vragen wat ze daar van vinden. In werkgroepen zijn de laatste tijd meters gemaakt. Het spel is begonnen. We kun nen tot het laatste moment wach ten en mensen een voorgekookt plan voorschotelen. Maar dat wil len we juist niet." „Als één iemand iets vindt is dat lastig. Maar als een heleboel men sen het ergens niet mee eens zijn, dan moet het anders. De zorg is er voor de inwoners." „Oud-NOS-verslaggeefster Maria Henneman leidt de bijeenkom sten. We willen vooral veel dis cussie en geen avond met saaie Powerpoints. De zorgaanbieders (zoals ziekenhuizen, huisartsen, zorgverzekeraar) zijn vertegen woordigd, zodat mensen vragen kunnen stellen." „Ja. In Friesland werd meer ver teld over hoe de zorg eruit gaat zien. Voor Zeeland staat dat nog niet vast. Dat we zo vroeg de me ning van mensen vragen is niet eerder gebeurd. Minister Schip pers volgt dit dan ook aandach tig. Bovendien is een goede zorg in Zeeland belangrijk voor het vestigingsklimaat van bedrijven en voor het toerisme. Wij hou den dan ook contact met de com missie Balkenende die de Zeeuw se economie en werkgelegenheid impulsen gaat geven." De eerste bijeenkomst is maan dag 21 maart in Paviljoen Meer zicht in Bruinisse. De drie erna zijn op: maandag 11 april in Hotel Churchill Terneuzen, vrijdag 15 april in Hotel van der Valk Mid delburg en op maandag 25 april in Hotel van der Valk Goes. Aan vang is steeds 19.30 uur. Veiliger uitgaan dankzij app Roxanne door Ellen Jobse Eigenaresse Roxanne Machielse van café De Pompe in Goes lanceerde de calamiteiten-app. foto Marcelle Davidse Ouders die zich willen aanmelden voor de calamiteiten-app, kunnen bel len naar café De Pompe (0113-820340) en vragen naar Roxan ne. door Maurits Sep MIDDELBURG Café Ut Babbelaertje in Middelburg voldoet nog steeds niet aan de eisen van brandveilig heid. Dat is gebleken tijdens de gro te inval die op 13 februari plaats vond in de kroeg aan de Vlasmarkt. VERKOOP Kll^K 3E FASE s* GESTART! RITTENBURG 1 NIEUWBOUW IN MIDDELBURG Twee-onder-een-kapwoningen vanaf 282.500,- v.o.n. 6 De komende weken mag u mee praten over hoe de gezondheids zorg in Zeeland eruit moet gaan zien. Maar heeft u wat te vertel len? door Jeffrey Kutterink *1 Waarom ook alweer deze vier -®- regionale bijeenkomsten? Er ligt een toekomstplan. Zie- kenhuizen, huisartsen, apothe kers zijn nog bezig met de uitwer king. Wat kunt u dan al zeggen? 3 Stel dat mensen het ergens niet mee eens, kunnen dingen dan worden veranderd? 4 Wat gebeurt er tijdens de bij eenkomsten? 5 Alleen in Friesland is op een soortgelijke manier gediscussi eerd over de zorg. Dit is dus uniek. Waar en wanneer kunt u mee- praten?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36