'Zieke verzuipt door bezuiniging op zorg' is al cultureel erfgoed... Mensenruil Engels Het Brabantse worstenbroodje ..'7mmmrn. 2 ZEELAND Danny Mekic op congres Contacta COMMENTAAR De uitruil van vluchtelingen tussen de Europese Unie en Turkije gaat door. Bootvluchtelingen worden bin nenkort vanuit Griekenland teruggestuurd naar Tur kije. Als tegenprestatie neemt Europa een gelijk aan tal erkende vluchtelingen uit Turkije op. Op deze deal is terecht veel kritiek. Staan de mensenrechten deze koehandel wel toe? Is al dat geld voor Turkije weggegooid als de vluchtelingen mas saal een andere route kiezen? Zit het goed met de Turkse motie ven achter dit akkoord? De rechtspositie van de vluchtelingen wordt in beide landen be schermd met een individuele toets. Daar is een flink juridisch circus voor nodig. Of dat snel en betrouwbaar zal werken, moet worden afgewacht. Dat de vluch telingenstromen grillig zijn, be wijst Libië: Italië en Spanje reke nen erop dat daarvandaan een half miljoen mensen de oversteek zal wagen. En dan Turkije. Anka ra probeert het vluchtelingenpro bleem te gebruiken als breekijzer voor toetreding tot de EU. Op de deal is dus veel aan te merken. Maar kennelijk is dit het hoogst haalbare. Ondertussen moeten inwoners van de EU besef fen dat een zeer groot deel van het probleem op Turkije wordt af gewenteld. Daar verblijven nu al miljoenen ontheemden. Turkije blijft na deze deal zitten met verreweg de meeste vluchtelingen „Wij zien mensen door alle bezui nigingen nu echt verzuipen. Het is de stapeling van kosten die de situatie in de praktijk onleefbaar maakt", schrijft raadslid Petroes- jka Sterk in een toelichting op schriftelijke vragen aan het colle ge van B en W. 'Het is de stapeling van kosten die de situatie in de praktijk onleefbaar maakt' Petroesjka Sterk raadslid SP De SP wijst erop dat allerlei re gelingen en voorzieningen ter on dersteuning van chronisch zieken en gehandicapten zijn afgeschaft. Tegelijkertijd lopen kosten en ei gen risico's op. Sterk wijst onder meer op de hoge kosten in het voortgezet onderwijs voor bijvoor beeld een iPad en uitwisselings projecten. Dat zorgt voor extra druk bij ouders die vanwege hun ziekte of handicapt toch al in fi nanciële moeilijkheden zitten, stelt Sterk. De gemeente, Orionis Walcheren en andere organisaties kunnen voor verlichting zorgen. Maar het duurt volgens Sterk vaak lang voordat mensen een ant woord krijgen op hun hulpvraag. De SP dringt bij het college van B en W daarom aan op extra in spanningen om deze mensen tege moet te komen. Door overleg met scholen en Orionis Walcheren; door via de bijzondere bijstand kwetsbare gezinnen financieel extra te ondersteunen; en door bij de Vereniging Nederlandse Ge meenten en het Rijk aan de bel te trekken over het feit dat - volgens de SP - 'uitkeringen van chronisch zieken en gehandicapten substan tieel te laag zijn om fatsoenlijk van rond te komen'. Petroesjka Sterk herinnert het college er bovendien aan dat de ge meente geld genoeg heeft voor de bestrijding van armoede. De laat ste jaren hield Middelburg zelfs geld over op het armoedebeleid. Almanak De Terneuzense regie-assistente ver huisde voor haar werk naar de Rand stad. Ze mat zichzelf een keurig ac cent aan met een Gooise 'r' en vanzelf sprekend kregen de kindertjes ook een dusdanig keurige tongval die niet zou misstaan bij Kinderen voor Kinde ren. Maar als de Terneuzense bij haar ouders op bezoek is, schakelt ze nog steeds automatisch over op het Zeeuws-Vlaams. Tot grote ontzetting van haar jongste dochter, die de bizar re keelklanken die haar moeder uit stootte nog nooit eerder had gehoord. „Mama!", riep ze ontzet uit. „Waar om praten jullie nou ineens Engels?!" Open dag Zorgstroom Twee locaties van Zorg stroom in Middelburg hou den vandaag een open dag in het kader van de Week van Zorg en Welzijn. Het gaat om Hof't Seijs en Hof Klarenbeek in Middel burg. Een overzicht van de ope ningstijden en activiteiten is te vinden op www.zorg- stroom.nl. J.F. Codthelp geridderd Drs. J.F. Godthelp (73) is gistermiddag in Middel burg benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau. Hij heeft zich vele ja ren ingezet voor Wereld Natuurfonds; Stichting (Vrienden van) Kamermu ziek Zeeland, het behoud van de Zeeuwse Concert zaal in Middelburg, het In ternationaal Muziekfestival Middelburg, de Erfgoedver eniging Heemschut, de be scherming van de monu menten op Walcheren en het vervoer van chronisch zieken en gehandicapten. Van der Wijst sluit dj's op De bekende presentatrice Hella van der Wijst (foto) sluit volgende week don derdag de vier dj's op in het Glazen Ei in Tholen. Dat heeft de organiserende stichting Stavoordö be kendgemaakt. Hella van der Wijst is be kend van onder meer Brandpunt en De Wande ling. Tegenwoordig maakt ze deel uit van het presentatie team van het EO-program- ma Geloof en een Hoop Liefde. Dat programma komt volgende week opna mes maken in Tholen. Windlicht niet te zien vanavond Het Kunstwerk Windlicht in Sint-Annaland, van Daan Roosegaarde, is van avond niet te bewonderen. De wind staat niet gunstig. De kunstenaar laat weten dat een ander moment wordt gekozen. Windlicht werd vorige week donderdag gepresen teerd. Het is een spel van groene lichtstralen tussen de windmolens bij Sint-An- naland. Gisteravond en van daag zou het schouwspel nog te zien zijn. Dat gaat dus niet door. GOES. Naast Jan-Willem van den Dries van Amazon spreekt social media-architect Danny Mekic op 14 april tijdens het Contacta.nl Congres in Goes. Mekic houdt een verhaal over jong ondernemerschap, internet- technologie, social media en communicatie. De ondernemer adviseert onder meer internatio nale banken, internetonderne mingen en -providers en het mi nisterie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. optiek de |onge door Maurits Sep MIDDELBURG. Chronisch zieke men sen en gehandicapten gaan finan cieel kopje onder. Door bezuinigin gen op de zorg, de lage inkomens en de hoge kosten voor bijvoor beeld school is 'de rek eruit', stelt de SP in Middelburg. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG MIDDELBURG THOLEN SINT-ANNALAND Dit Traditionele kledij Woonwagen- uit Suriname cultuur Carbidschieten in Drenthe Foto rechts: Joop van Meijel, de beste bolusbakker van Zeeland, wil erkenning voor de Zeeuwse lekkernij. foto Ronald den Dekker Krulbollen in Bloemencorso Zeeuws-Vlaanderen Zundert Brabants worstenbroodje Lange Vorststraat 40, 4461JP Goes Tel.: (01 13) 21 12 72 www.optiekdejonge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34