L T©@S Gelok: 'Drugstips blijven nu liggen' Archief genootschap wordt gedigitaliseerd Festival Onderstroom gaat naar de boulevard Nepmail 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Uw Mening paul kusters Seminar over werken Dean neemt in mei afscheid Geld voor Leergeld column Maikel Harte at ze tegen woordig toch niet proberen via internet hè. Woensdag kreeg mijn vrouw een mail bin nen van het ministerie van Volks gezondheid, althans zo moest het lijken. Met het logo van dit minis terie boven aan een email probeer den ze ons te verleiden direct too euro over te maken, anders zou den medische zorg en medicijnen niet meer vergoed worden. Je staat toch even raar te kijken als Ik heb altijd begrepen dat het een verkapte vraag was naar iemands financiële situatie je zo'n mail binnenkrijgt, die moet je echt even twee keer le zen. Om te beginnen zie je dan dat de mail afkomstig is van het ministerievanvolksgezondheid- @advalvas.be. Advalvas.be? Een Nederlands ministerie dat via een Belgische provider mailt? Vervol gens lees je dat het bedrag van too euro een betaling is voor 'de ziektefonds'. Het ziektefonds? Even mijmerde ik terug naar vroe ger, toen het ziekenfonds er nog was, de tijd dat iedereen onder een bepaalde inkomensgrens via de overheid verzekerd was van medische zorg. Op verjaardagen hoorde je dan nog al eens de vraag: 'Ben je particulier of zit je bie het ziekenfonds'. Het is een beetje van voor mijn tijd, maar ik heb altijd begrepen dat het eigen lijk een verkapte vraag was naar iemands financiële situatie. Want in de regel stond iemand die kon zeggen dat hij particulier verze kerd was, er beter voor dan ie mand die via het ziekenfonds ver zekerd was. Wat er ook van zij, de ze internetcriminelen dachten kennelijk dat de tijd van het ziek tefonds nog niet voorbij was en vroegen ons om een bijdrage. Dit zijn echt smerige praktijken. Je zal er maar intrappen. Ik heb be grepen dat het vaak Afrikaanse bendes zijn die zich hiermee be zighouden. Ik heb een mailt je te ruggestuurd met de mededeling dat ik het niet kon overboeken, maar dat ik wel contant wilde be talen. Ze konden het op komen halen op het adres Torentijdweg t in Middelburg, ze moesten zich wel even melden aan de balie. Ik heb liever een bolus dan een worstenbroodje. Wilders is onschuldig. PROCES WIL&ERS OP PANNENK0EKEN&A6 WILLEM JULLIE MEER OF MIMt>ER.« Christenunie, D66, Groen links, de Zeeuwse Biblio theek en HZ University of Applied Sciences houden op 30 maart het seminar 'Gelukkig werken!?' in De Hoeksteen in Middelburg. Om 19.30 uur opent avond voorzitter Ron Lubbersen. De inleiding wordt ver zorgd door Prof. Ruud Muf- fels van Tilburg University. Er worden onder meer pitches gehouden, presen taties gegeven en discus sies gevoerd. Barbara Oomen neemt op 20 mei officieel afscheid van University College Roosevelt in Middelburg. Oomen was de afgelopen vier jaar dean van het uni versity college. Ze gaat een jaar lang onderzoek doen in Florence. Oomen volgde in 2012 oprichter Hans Adriaansens op. Vanaf augustus komt prof. dr. Bert van den Brink (1964) aan het hoofd te staan van de UCR. Van den Brink werkt nu bij de Uni versiteit Utrecht. De Zeeuwse stichtingen Leergeld krijgen 6.000 eu ro van het Delta Zeeland Fonds voor hulp aan kinde ren uit arme gezinnen. Het geld is voor schoolreisjes en kampen voor kinderen uit de groepen 7 en 8. De drie stichtingen Leergeld hielpen samen in 20151624 Zeeuwse kinderen van 4 tot 18 jaar. Zij dreigden bui tengesloten te worden om dat hun ouders te weinig geld hebben. Meer informa tie op www.leergeld.nl. Mensen Dat stelt burgemeester Jaap Gelok van Borsele. De voorzitter van de havendriehoek maakt zich grote zorgen over het geringe aantal agenten dat de Zeeuwse havens in de gaten houdt. Officieel zijn dat er zes. In de praktijk twee. Ge lok vindt zes nog veel te weinig. Hij wijst naar de Rotterdamse Zeehavenpolitie waar 350 men sen werken. Het speurwerk dat in de Zeeuwse havens blijft liggen, wordt volgens hem ook niet over genomen door de politie te water. Die dienst heeft meerdere boten. „Maar in Vlissingen bijvoorbeeld liggen die boten stil en komen die mensen het bureau niet uit." In vergelijking tot een aantal jaar geleden is 'het structureel toe zicht op het water en in de ha vens door de politie drastisch ver minderd'. Ook wordt er volgens Gelok nauwelijks nog gerecher cheerd. „Als er vanuit de mare chaussee of douane tips worden gegeven aan de politie, zie ik lang niet altijd een vervolg." Advoca ten merken dat ook. Martijn van der Want en Mark Dunsbergen, Zeeuwse advocaten die veel grote drugszaken doen, signaleren dat ze de laatste tijd minder HARC-zaken hebben; strafzaken die worden opgestart na de vondst van drugs in de haven. Gelok stelt dat het niet optre den door de politie gevolgen heeft voor de mensen die werken in de havens. Dat kan er volgens hem toe leiden dat ze uiteinde- 'Als marechaussee of douane een tip geeft zie ik lang niet altijd een vervolg' lijk bereid zijn drugshandelaren te helpen omdat er toch geen rechtszaken komen. Gelok heeft binnenkort overleg met hoofd commissaris Hans Vissers. „Ik wil geen toezeggingen, geen case managers. Daar hebben we er ge noeg van. Ik wil politiemensen op het water. Ik wil agenten die de kades afstruinen." Het gaat om circa veertig meter archief, bestaande uit duizenden handschriften. Door ze te digita liseren worden ze toegankelijk voor een breed publiek. De collecties worden bewaard in het Zeeuws Archief en de ZB (Zeeuwse Bibliotheek) in Mid delburg. De verzamelingen wor den van nationaal en internatio naal belang geacht, omdat ze een bijzondere kijk bieden op de ge schiedenis van een wetenschap pelijk genootschap. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen werd in 1769 opgericht. Tegen de tijd dat in 2019 het 250-jarig bestaan wordt gevierd, moet het hele archief gedigitali seerd zijn. „De kracht van Onderstroom is dat het een avontuurlijk festival is, waarbij het een verrassing is wat je gaat meemaken. De loca tie is daarbij een belangrijk gege ven. Je zoekt plekken die een ver haal in zich hebben", verklaart di recteur Onno Bakker de keuze. Het ziet ernaar uit dat de plek van Hotel Britannia binnen af zienbare termijn opnieuw wordt ontwikkeld. „Daarom vinden we het een uitgelezen moment om oude tijden nog een keer te laten herleven", zegt Bakker. „Heel veel mensen hebben herinnerin gen aan die plek. Die emotie pro beren we vorm te geven." Het festival wordt compacter van opzet en gaat terug van vier naar drie dagen (van vrijdag 8 tot en met zondag 10 juli). Er is geen apart muziekpodium meer. „Versterkte muziek is nogal do minant, terwijl straattheater de kern is van het festival." Bezoekers van Onderstroom moeten één keer entree betalen. Bakker: „Op het terrein is dan verder alles gratis toegankelijk. Het is dus een eenheidsprijs." Het festival gaat voor 2017 weer op zoek naar een andere lo catie in Vlissingen om de verha len van de stad te vertellen. w 324 reacties MIDDELBURG MIDDELBURG VLISSINGEN BROUWERSDAM Skunk Anansie komt naar Concert at Sea Skunk Anansie speelt dit jaar op Concert at Sea. De Britse rockband is bekend van de hits 'Weak', 'Twisted' en 'Hedonism'. In januari kwam hun nieuwe album Anarchytecture uit. De line-up van het festival bestaat verder uit onder meer Faithless, Blof, Guus Meeuwis, Typhoon en Dou- we Bob. Concert at Sea vindt plaats op 1 en 2 juli en is inmiddels uitverkocht. door Emile Calon en Theo Ciele HEINKENSZAND. Door een gebrek aan agenten krijgen tips over ver dachte scheepsladingen geen ver volg. „De drugs zijn er, maar drugszaken komen niet voor de rechter." Jaap Gelok burgemeester pagina 20 21: Zeeland zwakke schakel in strijd tegen cokesmokkel door Jan van Damme MIDDELBURG. Het Zeeuws Archief krijgt 350.000 euro rijksgeld voor restauratie en digitalisering van het papieren archief van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. Zeeland 12: Kijk mee in het hart van de oude Zeeuwen door Rolf Bosboom VLISSINGEN. Festival Onder stroom verhuist van het Bel- lamypark naar de boulevard in Vlissingen. De plek van Hotel Bri tannia fungeert dit jaar als hart van het festival.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2