Links of rechts in beeld op tv: maakt dat uit? 26 'De Fabeltjeskrant' in een digitaal jasje Media Entertainment De Fabeltjeskrant krijgt een nieuw leven als animatieserie in 3D. De pro ducenten zien het als een uitdaging om de legendarische karakters digi taal weer tot leven te brengen. De poppenserie begon in 1968. Er zijn 1.640 afleveringen gemaakt die internationaal veel succes boekten. Zat Jeroen Latijnhouwers bij RTL Nieuws en Editie NL voor de kijker altijd rechts van zijn vrouwelij ke collega? Net zoals nu in het Omroep MAX-programma Hallo Nederland naast Carrie ten Napel? De presentator moet er even over nadenken. „Rechts! Bij de intro ductie van het nieuwe decor van RTL Nieuws zou het cameratech- nisch gezien beter zijn als ik links zou zitten. Dat voelde niet prettig. Dat kon gelukkig worden terugge draaid. Maar dat zat hem in gewen ning en had niets te maken met autoriteit", vertelt hij. Na een korte stilte: „Ik moet wél toegeven dat ik altijd iets gro ter wil zijn dan de vrouw naast me. Is dat heel erg om te zeggen?" Latijnhouwers is met zijn 2.03 me ter een boomlange presentator. Voor aanvang van de uitzending wordt hem gevraagd zijn stoelzit ting naar beneden te brengen zo dat het duo op gelijke hoogte komt. „Maar dan zet ik hem toch wat hoger en lacht iedereen me uit. Het is een klein dingetje. Of dat stiekem iets met dominantie te maken heeft? Ik denk het niet. Ik vind het gewoon mooier." Wie zit waar en hoe: het lijkt een onbenullig detail, maar in tv-land is het volgens programma maker Bert van der Veer (Pauw, ji jt ek) 'een substantieel deel van overleg'. Al zorgt een huidige rel bij de Britse BBC voor veel gefron ste wenkbrauwen. In de dagelijkse ochtendshow BBC Breakfast zat presentatrice Louise Minchin jarenlang (voor de tv-kijker) rechts van haar colle ga Bill Turnbull. Toen hij onlangs zijn plek afstond aan de jongere en 'meer onervaren' Dan Walker, was Minchin hoogst verontwaar digd. Was het nu niet haar beurt om die 'meer gezaghebbender lin ker seniorpositie' in te nemen? Zelfs het woord 'vrouwendiscrimi natie' is al gevallen. Margreet Spijker, presentatrice bij WNL, kent de theorie: 'wij le zen (en kijken) van links naar rechts en beschouwen dus links onbewust als belangrijker'. „Maar in mijn werk wordt dit totaal niet serieus genomen, laat staan dat ik er in geloof', reageert ze. Ook haar oud-collega Rick Nie- man, Frits Barend, het team ach ter Pauw en Witteman en Tij s van den Brink halen hun schouders op. Wél steevast onderwerp van gesprek is de positionering van hun gasten, zeggen ze allemaal. 'Ik moet wél toegeven dat ik altijd iets groter wil zijn dan de vrouw naast me' „Sommigen zet je bewust naast Jeroen Pauw om ze gerust te stel len", zegt eindredacteur Herman Meijer van Pauw. „Wanneer je hen aan het uiteinde van de tafel zet, is dat onhoffelijk. De kijker denkt dan: 'Wat horkerig van ze'. Ook als het vooraf leuk klikt met een vrouw, zetten we haar be wust naast Jeroen." „Ik noem geen namen, maar an deren zet je met opzet aan de an dere kant", vervolgt Meijer. „Om ze een beetje te pesten. Laat die maar een beetje vechten om zich te laten gelden, denken we dan." En gasten met een specifieke voor keur? Meijer: „Daar zullen we vooraf nooit beloftes over doen." Cultuur Jeroen Latijnhouwers zit altijd rechts in beeld, links Sanne Steusel. door Cudo Tienhooven Links in beeld, of toch rechts? Wat maakt het uit? Bij de BBC leidde die vraag deze week tot een rel. Links zou meer gezag uitstralen naar de kijker. Klopt dat? Jeroen Latijnhouwers presentator Creetje van den Berg: „Natuurlijk wordt er laatdunkend gedaan over streekromans." foto Vincent Jannink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26