Provincies traag met windmolens iPhone 5s 24,- hollands nieuwe. Einde van tijdperk: nog even en de vloot heeft geen enkel toestel van Fokker meer Goed kwartaal voor goud Paasacties Jumbo stap dichterbij Laatste toestellen van de failliete vliegtuigfabrikant worden vanaf dit weekend vervangen voor Embraers. Bonus UBS-baas van 10,5 miljoen ECONOMIE 23 hollandsnieuwe.nl/pzc De onrust op de financiële mark ten heeft de goudprijs in het sterk ste tempo van de afgelopen dertig jaar doen stijgen. In het eerste kwartaal (en beste sinds 1986) van 2016 werd het edelmetaal al circa 18 procent meer waard. Medewerkers van distributiecen tra van supermarktketen Jumbo dreigen, in de onderhandelingen voor een nieuw cao, uiterlijk don derdag het werk neer te leggen. Vakbondsleden staan unaniem achter eventuele acties. door Sander van Mersbergen honderd jaar later, met de Fokker 70. Nog even en de Koninklijke SCHIPHOL-OOST. Het is een symbo- Luchtvaart Maatschappij vliegt lisch weekend voor de Nederland- zijn passagiers de wereld over in se luchtvaart. Precies twintig jaar een vloot zonder één enkel toestel nadat Fokker failliet ging, begint van Fokker. Dat is in de historie KLM met het uitluiden van haar van de KLM niet eerder voorgeko- laatste 'Nederlandse' toestellen, men. „Het is het einde van een Ze worden vervangen door Brazili- tijdperk", zegt Boet Kreiken, direc- aanse Embraers. teur van KLM Cityhopper, de blau- Het begon met de Fokker F.II, we tak die de zestien laatste Fok- in 1920. En het eindigt, net geen ker 70's nu nog onder zijn hoede In het Energieakkoord is afge sproken dat er in 2020 op land 6.000 Megawatt (MW) aan wind energie geproduceerd moet worden. Inmiddels is de r helft daarvan gereali seerd, blijkt uit het rapport Wind op Land, dat Kamp gisteren naar de Kamer heeft gestuurd. De komende jaren zal de capaciteit ver der toenemen, maar voor bijna 800 MW is het (zeer) onze ker of onduidelijk of die molens wel op tijd zullen draaien. Volgens het rapport lopen er weliswaar nog 129 projecten die tot de gewenste 6.000 MW moe ten leiden, maar is van 54 ge plande windparken de ruimtelij ke procedure nog niet eens ge start. De voortgang verschilt sterk per provincie. Noord-Hol land, Flevoland, Overijssel en Zeeland zijn de witte raven. Zij liggen keurig op schema. Utrecht en vooral Limburg scoren be droevend. In de laatste provincie lijkt maar 20 procent van de totale op gave op tijd te worden gereali seerd. Greenpeace is onthutst door de cijfers. „Zo komen we in Nederland nooit van olie, kolen en gas af', zegt een woordvoer der, die het vooral schrijnend vindt dat de provincies die de minste turbines hoeven neer te zetten, juist slecht scoren. „Natuurlijk is het in bij voorbeeld Flevoland mogelijk om meer windmolens te plaat sen dan in Utrecht. Maar juist Utrecht, dat een relatief kleine doel stelling heeft, blijft ach ter." Kamp vindt ook dat er een tandje bij moet. Hij belooft in gesprek te gaan met provincies die nu achterblij ven. Voor Kamp is het glas ech ter nog steeds halfvol: „Ik ga er vanuit dat met ieders inspan ning de 6.000 MW wind op land in 2020 binnen bereik blijft", schrijft hij aan de Tweede Ka mer. 4 TOTAAL P/MND De hoogste baas van UBS, Sergio Ermotti, heeft in 2015 in totaal 11,5 miljoen Zwitserse frank (10,5 miljoen euro) aan bonussen opgestreken. Dat bedrag komt bovenop zijn basissalaris van 2,5 miljoen frank bij UBS. dig Braziliaans is. Cityhopper, dat met haar relatief kleine passagiers toestellen een groot deel van het Europese KLM-netwerk verzorgt, heeft namelijk al dertig andere toe stellen van Embraer rondvliegen, van het 190-type. „Dat is een groot voordeel. Personeel dat al op dat toestel vliegt, kan ook op de nieuwe Embrears werken." Hoe sterk de band tussen KLM en de Fokkers ook mag zijn: voor de ver vanging van de F70 wordt niet meer tijd uitgetrokken dan strikt noodzakelijk. De Fokker 70's wor den overgedaan aan vliegtuigmaat schappijen in onder meer Pa- poea-Nieuw-Guinea, Curasao en Suriname. Door de aankoop van de zeven tien nieuwe toestellen heeft Ci tyhopper de grootste Embraer- vloot van Europa. heeft. „Maar aan alle goede dingen komt een eind." Morgen landt de eerste Embrear 175+ op Schiphol. Dit Braziliaanse toestel, waarvan er tot de zomer van 2018 nog zes tien volgen, is de vervanger van de Fokker 70. De Fokker 70's zijn al twintig jaar oud, ze behoren tot de laatste toestellen die in de ooit vermaarde Nederlandse vliegtuig fabriek van de band rolden. De Fokker wordt nog één keer geëerd, zegt Krieken, met de plaat sing van een vliegtuigstaart er gens in de buurt van het hoofd kantoor van Cityhopper, op Schip- hol-Oost. Maar dan gaat het boek echt dicht. De Embraers verbrui ken 18 procent minder brandstof, hebben iets meer zitplaatsen - 88 om 80 - én zorgen ervoor dat de Cityhoppervloot voortaan volle- Liever alleen Sim Only? Nu Sim Only 1200 slechts 12,- p/mnd! ZATERDAG 19 MAART 2016 13,2 Het Chinese Anbang wordt vrijwel zeker eigenaar van Starwood Hotels. Anbang bood 13,2 miljard euro, Marriott 1 miljard minder. KLM zegt Fokker vaarwel door Laurens Kok DEN HAAG. Provincies moeten veel sneller windmolens neerzet ten. Vooral Utrecht en Limburg la ten steken vallen, waardoor de doelstellingen uit het Energieak koord niet gehaald dreigen te worden. Minister Henk Kamp van Economische Zaken belooft de provincies steviger achter de broek te zitten. Verrassend voordelig! 1200MB/MIN/SMS Bij hollandsnieuwe ben je verrassend voordelig mobiel. Zo krijg je de iPhone 5s nu in combinatie met 1200 MB/ min/sms voor slechts 24,- per maand. Voor het toestel t.w.v. 509,- betaal je bij ons slechts 288,-. Je kunt het toestel in één keer betalen of in termijnen van 12,- per maand. Voor het abonnement betaal je ook 12,- per maand. Je sluit een abonnement af voor 2 jaar en de eenmalige kosten zijn 30,- Deze actie is geldig tot en met 31 maart 2016. Toen en nu: een historische vlucht met een Fokker F-VII (links) en zijn he dendaagse opvol ger voor de KLM-vloot: de Embrear 175+ (boven).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23