Varken is het beste af in Zweedse stal Geluidslabel moet prikkelen tot woningisolatie 22 'Corendon overtreedt kartelwet' Reisorganisatie Corendon heeft de kartelwetgeving overtreden door exclusieve afspraken te ma ken met een reisagentschap. Dat beweert reisaanbieder Prijsvrij, die voor ruim 3,4 miljoen euro beslag heeft gelegd bij Corendon. Prijsvrij meldde dat het beslag in een kort geding overeind is blij ven staan, omdat de prijsafspra ken „voldoende aannemelijk" zouden zijn gemaakt. Corendon zou de afspraken hebben ge maakt met reisagentschap Tjin- go. Het bewijs hiervoor staat vol gens Prijsvrij in e-mailwisselin- gen tussen de directeur van Co rendon en de directie van Tjingo. Zweden prijkt bovenaan de ranglijst van die stichting. De hoogst sco rende landen zijn ver volgens Zwitserland, Denemar ken, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk en Duitsland. Dat komt onder andere doordat in die landen de staartjes van veel biggetjes niet routinematig wor den gecoupeerd, zoals in Neder land, of omdat varkens natuur lijk afleidingsmateriaal krijgen (bijvoorbeeld stro). In Nederland worden zo'n 12 miljoen varkens per jaar gehou den op ongeveer 5.000 bedrijven. Varkenshouders kampen met la ge prijzen, onder meer doordat Rusland Europees vlees boycot. De kosten die boeren per varken maken, zijn momenteel hoger dan hun opbrengsten. De Neder landse Vakbond Varkenshouders (NW) en LTO Varkenshouderij klagen daarbij dat boeren hier niet kunnen concurreren met var kenshouders in het buitenland. De dierenwelzijnseisen in Neder land, die bovenop de Europese re gels komen, zouden hun veel geld kosten. Directeur Hans Baaij van Var kens in Nood noemt dat argu ment 'vergezocht'. „Nederland is zeker geen koploper op het ge bied van dierenwelzijn, zelfs niet als er rekening wordt gehouden met particuliere initiatieven als het Beter Leven Keurmerk." LTO en NW erkennen in een reactie dat enkele landen verder gaan dan Nederland. „Echter bin nen de grote groep varkenslan den is Nederland toonaange vend. De conclusie dat Neder land niet verder komt dan een middelmatige 7e plaats doet geen recht aan de werkelijkheid." Varkens in Nood keek voor zestien Europese landen welke nationale maatregelen zijn geno men die het welzijn van varkens verbeteren. Voor maatregelen die verder gaan dan de minimale Eu ropese eisen, zijn punten toege kend. Hoe groter de impact op het dierenwelzijn van de maatregel en hoe meer dieren het betreft, hoe meer punten. Een verbod op neusringen bij beren levert 1 punt op, omdat een neusring rela tief gezien weinig ongerief ver oorzaakt en het om weinig die ren gaat die voordeel hebben van de maatregel. Net als bij een slecht energielabel zal een slecht geluidslabel de prijs van een huis drukken, denkt Ed Goudriaan van ingenieursbureau LBPI Sight, de bedenker van het ge luidslabel. „Projectontwikkelaars zul len bij nieuwe projecten streven naar een goed label. Hoe meer punten, hoe minder de geluidsoverlast en hoe hoger de prijs. Voor woningeigena ren wordt het zo ook interessant om in geluidsisolatie te investeren. Hun huis wordt dan meer waard bij ver koop." Het geluidslabel kan ook aan het puntensysteem bij huren worden gekoppeld. Hoe beter het label, hoe hoger de huur. Zo is het ook voor ver huurders interessant om in isolatie te investeren. „Het gaat om de geluidsoverlast in en rond het huis", zegt Goudriaan. In de huidige situatie zorgen ontwikke laars en bouwers dat ze aan de regels voor geluidsoverlast voldoen. Maar met een geluidslabel krijgen ze een prikkel om meer te doen. „Ontwikke laars kunnen bijvoorbeeld een blok woningen maken die een gemeen- Het gaat om een serieus probleem, volgens Ed Goudriaan schappelijke binnentuin afschermen. Daar is het rustig en dat geeft een be ter geluidslabel." Dat principe geldt ook voor betere isolatie van de wo ning. „In een omgeving met meer ge luid kan een goed geïsoleerd huis een beter label krijgen en dus meer waard zijn. Dus niet meer alleen de slaapkamer isoleren, maar de hele ge vel geluidsarm maken." Uiteindelijk gaat het erom een be ter woon- en leefklimaat te realise ren. „Nu is geluidoverlast vaak iets waar op het einde van een project naar gekeken wordt. Maar als er al bij de ontwikkeling van een project reke ning mee wordt gehouden krijg je een beter woon- en leefklimaat." En het gaat om een serieus probleem, volgens Goudriaan. Geluidsoverlast is nu nog te vaak een ondergescho ven kindje. Terwijl toch 1,5 miljoen mensen ernstige slaapverstoring heb ben door geluidsoverlast. Het aantal mensen dat last heeft van verkeersla waai wordt op 3,5 miljoen geschat. De invoering van het energielabel is niet zonder slag of stoot verlopen. Goudriaan is niet bang dat de invoe ring van het geluidslabel tot dezelfde problemen leidt. „Gebruik de ervarin gen van het energielabel om de invoe ring van het geluidslabel te verbete ren." Op den duur wil Goudriaan toe naar een soort milieuprestatielabel. „Dat zou bijvoorbeeld ook een lucht- kwaliteitslabel kunnen omvatten, naast dat voor energie en geluid." Economie door Annemieke van Dongen Nergens zijn varkens beter af dan in Nederlandse stallen, volgens varkenshouders en politici. Op die stelling valt wel wat op af te din gen, blijkt uit onderzoek van Var kens in Nood. Zes Europese lan den scoren volgens de stichting hoger op dierenwelzijn. foto Sander Koning/ANP door Peet Vogels NIEUWEGEIN. Naast het energielabel moet er ook een geluidslabel voor wo ningen komen. Dan ziet de koper of huurder direct hoe ernstig het gesteld is met geluidsoverlast. Dat geeft eige naren en verhuurders een prikkel om de geluidsoverlast te beperken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22