'Het werkt fantastisch. Op papier' REPORTAGE 21 in klare taal gesteld. In de Zeeuw se havens hebben criminelen 'bijna vrij spel'. Bestrijding van de georganiseerde criminaliteit lukt niet met een wijk agent, zei Verhulst in oktober in de PZC toen hun briefin de open baarheid kwam. Van der Steur beloofde om in het najaar naar Zeeland te komen om over de problemen te spreken. Door allerlei omstandigheden duurde het tot februari. In de maanden vooraf onderstreepten verschillende incidenten de nood zaak van maatregelen. Niet alleen de mislukte smokkel met de sport visboot. In diezelfde tijd spoelden ook pakketten met honderden ki lo's coke op de Walcherse stran den aan. De minister woonde in het dou anekantoor in Vlissingen-Oost de ondertekening van de SOZ (Sa menwerkingsovereenkomst Zuid west) bij. Douane, marechaussee, politie en openbaar ministerie spraken af informatie uit te wisse- „Dat is de minister. Maar de inzet van de landelijke eenheid is poli tiek gevoelig. Als er wordt geroe pen om meer inzet in de treinen, buigt de minister als een knipmes en worden politiemensen naar de treinen gestuurd." Minister Van der Steur was vorige maand nog in de haven toen een overeenkomst tussen douane, poli tie, marechaussee en openbaar minis terie werd ondertekend om samen de smokkel van drugs tegen te gaan. Dacht u toen niet: mooi zo, ze gaan het eindelijk serieus aanpakken? „Het werkt allemaal fantastisch. Op papier. Maar we hebben inmid dels wel genoeg structuren en overleggen. Maar er komt geen agent bij. Efficiënter inzetten van het beschikbare personeel klinkt mooi. Maar het is niet meer dan het verdelen van de schaarste. Toe zicht houden moet ook gebeuren. Informatie uitwisseling? Prima. Blij dat die afspraak is gemaakt. 'Uiteindelijk moet oom agent wel op pad. Je hebt dienders nodig om boeven te vangen' Maar uiteindelijk moet oom agent wel op pad. Je hebt dienders nodig om boeven te vangen." „Er is in het zuidwesten een zeeha venteam van negen mensen. Drie in Moerdijk, drie in Terneuzen en drie aan deze kant. Maar in de praktijk zijn er maar twee actief in Zeeland. Eén hier en één in Ter- neuzen. In Moerdijk zijn er wel drie. De politie is op het water ook veel minder aanwezig dan voor de reorganisatie. Alleen al in Vlissingen had de toenmalige KLPD veertien politiemensen te water." „Vrij spel is wat sterk gesteld. Laat ik het voorzichtig formuleren: voor drugssmokkelaars lijken mij de Zeeuwse havens interessanter dan Rotterdam. Ook relatief ge zien is daar veel meer toezicht in de haven dan hier." len en samen de smokkel te bestrij den. Een officier van justitie heeft de bestrijding van de georgani seerde criminaliteit in de havens er als taak bijgekregen. Maar de vraag of de minister ook extra menskracht naar Zeeland stuurt werd ontkennend beant woord. De 'optimale inzet van de beschikbare capaciteit' moet vol doende zijn. Dat stelt burgemeester Jaap Ge- lok van Borsele allerminst gerust. Hij is voorzitter van het overleg van gemeenten, justitie en politie over de havens. Gelok wijst op het terug gelopen toezicht op het water. Zijn collega Harald Bergmann van Mid delburg - die zelf jarenlang werk zaam is geweest in de regio Rotter dam - zegt dat het niet bij overleg en informatie-uitwisseling mag blij ven. Gelok: „Ik wil politiemensen op het water en dienders die de kades afstruinen. Ik wil dat gerecher cheerd wordt als mensen tips ge ven." )r aap Gelok wijst naar de ke- I pi van zijn grootvader. De veldwachterspet heeft een prominente plaats gekregen j in de werkkamer van de burgemeester van de ge meente Borsele: in een vitrine op een zuiltje, tegenover zijn bu reau. „Toen kende de burgemeester zijn politiemensen persoonlijk en kon hij de sterke arm van het ge zag zelf aansturen. Sinds de oprichting van de Na tionale Politie is de politie nog verder op afstand van het lokaal bestuur ko men staan. Daar voel ik mij een beetje ongemak kelijk bij." „Bij de oprich ting van de Na tionale Politie werd gezegd dat de burgemeester meer greep op de politie zou krij gen. Dat is pure flauwekul geble ken. Ik ben het ge voel kwijt dat ik mijn politiemen sen ken. Vooral de politie te water, die onder de landelijke eenheid valt, ont trekt zich aan mijn gezichtsveld. Als bur gemeester van een ge meente met daarin een kerncentrale en een zeehaven voel ik me daar niet prettig bij. Ik heb geen zicht op wat ze doen. Ik heb geen mogelijkheden om ze aan te sturen. Ik word er wel op aange sproken. Maar voor mij is de haven een blinde vlek." ZATERDAG 19 MAART 2016 strijd tegen cokesmokkel Jaap Gelok burgemeester Borsele Zijn er dan niet genoeg politiemen sen in de haven en op het water? Hebben criminelen vrij spel in Zee land en meer bepaald in de Zeeuwse havens? Is Zeeland de zachte onder buik van Nederland voor drugscrimi nelen? Dat waren nog eens tijden. Kunt u verklaren waar dat onbeha gen vandaan komt? Wie kan de landelijke eenheid dan wel aanstu ren? Burgemeester Jaap Ge lok van Borsele bewaart in een vitrine in zijn werk kamer de kepi van zijn grootvader die veldwach ter was. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21