Burgemeester Jaap Gelok wil meer dienders op het water en de kades .rmm P 20 REPORTAGE Door de vondst van grote partijen cocaïne klinkt de roep om maatregelen tegen drugssmokkelaars in Zeeland. 'Ik kan me voorstellen dat sommige jongens in de haven in de verleiding komen om iets voor die smokkelaars te doen' Douane Het moeten be nauwde momen ten zijn geweest voor de vier man nen aan boord van sportvisboot de Zeeland. Ze hadden, zo luidt de verdenking van het Openbaar Ministerie, op een woelige zee een lading cocaïne overgeladen van een sleepboot die weken eerder uit Paramaribo was vertrokken. Maar in de storm die die don derdagavond 14 januari op de Noordzee opstak, raakte hun schip onbestuurbaar. De sleep boot was toen al lang en breed on derweg naar Rotterdam. Uiteindelijk besloten de 'sport vissers' de hulp van de KNRM in te roepen. De Zeemanshoop uit Breskens haalde ze van boord en de sportvisboot werd aan zijn lot overgelaten. De volgende ochtend zag een wandelaar de Zeeland lig gen op het strand van Cadzand. Politie en douane deden routine matig onderzoek. „Er is wat gevon den. En best veel", wist een poli tiewoordvoerder later te melden. Veel? Wat heet: de Zeeland blijkt 1200 kilo coke aan boord te heb ben. Het Openbaar Ministerie schat de straatwaarde op zeker der tig miljoen euro. Bij de smokkel van cocaïne gaat het om heel veel geld. „Ik kan me voorstellen dat sommige jongens in de haven in de verleiding ko men om iets voor die smokkelaars te doen. Een vrachtje apart zetten, een pakketje aannemen, een pasje regelen. De meesten werken via een uitzendbureau en hebben soms ook weken geen werk. Het zijn geen vaste ploegen, dus een vreemde, nieuwe kracht valt niet snel op", zegt iemand die regelma tig in de haven van Vlissingen werkt. Pasje Zonder hulp van havenwerkers lukt het niet om een loskade op te komen. In de havens geldt de IS- PS-code. Bedrijven zijn verplicht maatregelen te nemen om onbe voegden buiten de poort te hou den. Een toegangspasje is dus veel geld waard voor een smokkelaars bende. Het gaat niet alleen om de ha ven van Zeeland Seaports. Zee land telt tientallen jachthavens en aanlegplaatsen. Wie een bootje heeft, kan interessant zijn voor de smokkelaars. Dat bleek in 2014 toen een visser uit Wissen- kerke werd veroor deeld nadat de poli tie op de Noordzee een transport van 338 kilo cocaïne had onder schept. De man was in de greep van een drugsbende gekomen. De Zeeuw was overgehaald om mee te helpen pakketten cocaïne uit zee op te pikken en aan land te brengen. De onfortuinlijke Zee land had ook een Zeeuwse thuis haven. Van renden de vier opva- kwam een man, de schipper, uit Zeeland. De drie anderen waren Brabanders. Zij zijn voor zover bekend nog voort vluchtig. Rotterdam Met inzet van veel menskracht en apparatuur wordt de smokkel in de haven van Rotterdam tegenge gaan. Deze week werden nog twee douaniers aangehouden op verdenking van het verlenen van hand- en spandiensten aan drug- strafficanten. Zeeland zag de laat ste jaren juist het aantal dienders, douaniers en marechaussees terug lopen. Zeeland is daardoor de zwakke onderbuik van Nederland geworden. Voor Zeeuwse burgemeesters was dit afgelopen zomer reden om bij de minister om hulp te vra gen. Brandbrieven gingen naar mi nister Ard van der Steur (Justitie en Veiligheid). Een brief, ondertekend door Ha- rald Bergmann van Middelburg en René Verhulst van Goes, was Zeeland zwakke schakel in Anonieme havenwerker Sportvisboot Zeeland op 15 januari op het strand bij Cadzand. Aan boord vinden politie en justitie 1200 kilo cocaïne, foto Peter Nicolai door Emile Calon en Theo Giele foto Thinkstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20