5 w de privileges in de Verenigde Staten door betere relaties verdwijnen V. NIEUWS 19 ten en artiesten als de Rolling Sto nes welkom te heten. Maar Angèl en Osvaldo vertel len een heel ander verhaal: het le ven is voor de gemiddelde Cu baan de afgelopen jaren en maan den juist zwaarder geworden. Er is minder informatie, minder voedsel - 'een pond tomaten is al onbetaalbaar' - en huisvesting bui ten het hart van Havana is armza lig, beschrijven ze. Osvaldo moest met zijn vrouw bij een vriend wonen, en dat was nog een geluk. „In appartementen met twee kamers wonen gerust twintig mensen." Internet? Een glazige blik; hij heeft het nooit ge bruikt. „Dat kunnen maar heel weinig mensen. Al gaat Obama tien keer op bezoek, het systeem blijft hetzelfde. De overheid, dat is de enige die profiteert." Voor de Amerikanen wordt een mooi beeld geschetst, denkt An gèl. „Maar de mensen die de afge lopen vijftien jaar in ellende heb ben geleefd, leven nog vijftien jaar in ellende." Professor Lillian Guerra, Cubadeskundige aan de Florida International University, bevestigt het verhaal van de boot vluchtelingen. „De versoepeling van regels, terwijl de staat alleen aan zichzelf denkt, heeft een nega tief effect. Nu boeren hun fruit en groenten zelf mogen verkopen, gaat alles naar Havana en is op het platteland niets meer te krijgen. Sinds het is toegestaan om huizen te kopen en verkopen, worden ge wone Cubanen weggedrukt naar wijken zonder voorzieningen door rijke generaals die panden opkopen." Ze verwacht dat de kloof tus sen de top en de arme meerder heid bij betere banden met de VS alleen maar groter wordt. „De to procent van de Cubanen die wat middelen heeft, kan profiteren van mogelijkheden om zaken te doen. De rest is nog steeds afhan kelijk van schamele staatsloontjes of de zwarte markt. En die laat Raül Castro steviger bewaken dan een paar jaar geleden." Het moet haast een keer tot een uitbarsting komen, zeker als het Amerikaanse handelsembargo wordt afgeschaft en Castro niet langer de Amerikanen de schuld kan geven van ellende, denkt ze. „Maar zolang de VS elke Cubaan die Amerikaanse grond bereikt een verblijfsvergunning geeft, blij ven ontevreden mensen vertrek ken, in plaats van dat ze in Cuba in opstand komen. We moeten af van die speciale behandeling." Sinds Obama en Castro een voorzichtige vriendschap sloten, is de stroom Cubaanse vluchtelin gen ironisch genoeg alleen maar gegroeid. Vorig jaar kwamen ruim 43.000 mensen, 78 procent meer dan in 2014. „Het is nu of nooit, is op Cuba het idee", weet Juan Lo pez, directeur van de katholieke hulpinstantie USCCB die in Miami mensen als Angèl en Osval do op weg helpt. „Ze zijn bang dat programma's voor Cubaanse vluchtelingen worden geschrapt als de relaties beter worden en dat ze straks niet meer naar de VS kunnen. Terwijl in Cuba niks ver andert, verwachten ze. Of in ieder geval niet binnen hun leven." Angèl en Osvaldo zijn nog een beetje beduusd van hun eerste kennismaking met de VS, in een privéhaven even ten zuiden van Miami waar blinkend witte jach ten hun met tweedehands onder delen opgelapte scheepje verwel komden. De zwagers zijn ondergebracht in een hotel, krijgen kleding en voedsel, assistentie bij het regelen van papieren voor de achtergeble ven vrouw en dochters van Angèl en de zoon van Osvaldo, en hulp bij het zoeken van een baan. Dat is wat ze willen, zeggen ze: wer ken. Net zo hard als thuis, maar nu wel met bijpassende beloning, genoeg voor een eigen huis. En een auto, hoopt Osvaldo - iets waar hij in Havana niet eens van durfde te dromen. „Er zijn hier zo veel auto's! En het is zo schoon. Sinds ik hier ben, ben ik onrustig. Nu realiseer ik me pas hoeveel tijd ik heb verspild in Cuba." - I 1962 Foto links: Het hoogtepunt van de Cu- bacrisis. Het Russische schip Anosov (achter), waarschijnlijk geladen met raketten, wordt geëscorteerd door een marinevliegtuig en de torpedobootjager USS Barry, foto Getty 1999 Foto links: Fidel 2002 Foto rechts: De voormalige Amerikaan se president Jimmy Car ter was de eerste (oud-)president die Cu ba bezocht sinds Fidel Castro aan de macht kwam. ZATERDAG 19 MAART 2016 Cuba is voorbereid op het bezoek van Barack Obama. Een poster op de zijgevel van een restaurant in Hava na heet Obama welkom. Foto's links: ook de Cubanen hebben hun kleding aangepast. Van legging tot T-shirt: de stars en stripes zijn overal, foto's AP, Reuters, AFP J Castro in gesprek met de Baltimore Orioles, die in 1999 een vriend schappelijk duel speel den in Havana. foto boven Roberto Schmid/AFP, foto onder Jorge Uzon/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19