jH M •A Si-'V- a Veel bewoners eilandstaat nemen alsnog de wijk naar Miami, omdat ze bang zijn dat Na 88 jaar bezoekt morgen weer een Amerikaanse president Havana. De relaties zijn beter, de armoede is hardnekkig. s 18 NIEUWS De kale schedel van An- gèl (49) is nog diep roodbruin verkleurd. Drie dagen geleden duwde hij in Havana een vissersboot de zee op om 18 uur en een pijnlijke dosis brandende zon later zijn eerste stappen op Ameri kaanse bodem te zetten. Zijn zwangere zus moest onderweg vooral overgeven, hij zat te hopen dat de kustwacht zich niet liet zien en zijn zwager navigeerde. Met behulp van de maan en de sterren, richting Miami, 150 kilo meter varen. Het is een gevaarlijke, soms fa tale reis die Cubanen zelfs op zelf gebouwde vlotten maken, maar Angèls zwager Osvaldo (43) zorg- - AfJfL' 4* de voor een zeewaardige boot. Hij is visser, kent de grillen van de oceaan en de haaien in de Straat van Florida. „Die boot was niet van mij. Ik vind het heel erg dat ik hem zomaar heb meegenomen, maar ik had het gevoel dat ik wel moest." Osvaldo en Angèl hielden het niet meer uit, zeggen ze. De ar moede, de vrees voor een arresta tie als je te veel praat, het gebrek aan betrouwbare informatie, de onrechtvaardigheid. Een luitenant die Angèls hoofd met een loden pijp bewerkte - de afdruk is nog zichtbaar - werd nooit berispt. De beschuldiging van smokkel aan het adres van Osvaldo was de druppel. „We zijn gevangenen van het systeem", zegt Angèl. Op Cuba is geen toekomst voor ons, besloten de mannen, krap Obama is op Cuba populairder dan in eigen land, als eerste president die voor een Cubaan kan doorgaan w 4 een week voordat president Oba ma een historisch bezoek aan hun land brengt, dat juist bedoeld is om de Cubaanse economie aan te jagen en het ontstaan van een mondige middenklasse te stimule ren teneinde de dictatuur van de Castro's de wind uit de zeilen te nemen. Vanaf morgen komen ongetwij feld prachtige plaatjes uit Havana van Obama in het kleurrijke hart van de stad. Hij is er populairder dan in eigen land, als de eerste 1957 Foto links: Fidel Castro (bo ven tweede van rechts) tijdens de guerrilla tegen dictator Fulgencio Ba tista. Hij is in gezelschap van Ernesto Che Guevara (tweede van links) en Raül Castro (onder), foto AFP Amerikaanse president die uiter lijk voor een Cubaan zou kunnen doorgaan. Sinds zijn deal met pre sident Raül Castro in december 2014 is de Amerikaanse ambassa de heropend en mogen Amerika nen onder voorwaarden weer naar Cuba reizen. Bankieren is makkelijker geworden en deze week werd voor het eerst sinds 1963 luchtpost uit Amerika be zorgd. Cuba doet voorkomen dat het ook langzaam de luiken open gooit, door wifihotspots in te rich- 1959 Foto rechts: Op 8 januari 1959 trekken de rebellenleiders Fi del Castro (I) en Che Guevara binnen in Havana na de overwinning op de dictator. Cuba Libre? Gewone Cubaan merkt nog niets door Karlijn van Houwelingen X -- J il£ëÉS& LM Foto links: de presidenten Coolidge (USA, links) en Macha- do (Cuba) tijdens het laatste bezoek van een Amerikaanse president aan Cuba. m I. foto Library of Congress I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18