Sharita geeft boksles aan moordenaars A zoon uit in de spotlights NIEUWS 17 Vermeende dronkenschap, handtastelijkheden op het podium. Vliegt Madonna uit de bocht? Of is haar gedrag een stunt om terug op de popkaart te komen? h Het 57-jarige pop icoon liet haar Australische fans uren wachten, leek in kennelij ke staat van dron kenschap de bühne te betreden op een driewieler en vervolgens showde ze daar ook nog de borst van een 17-jarige fan die ze intro duceerde met de woorden: „Zij is een meid die je gewoon keihard op haar reet wilt slaan." Een vie ze, oude vrouw, oordeelden criti casters over Madonna's laatste op tredens. Al eerder noemden zij de Queen of Pop tijdens die - uitver kochte en uiterst lucratieve - Re bel Heart Tour sneu omdat ze op het podium aandacht vroeg voor haar gevecht met ex-man Guy Ritchie over de voogdij van haar zoon Rocco (15). Ze joeg Ritchie junior weg door foto's van hem in ondergoed te posten op sociale media met als prikkelend onder schrift: 'kleine knakworst'. Specu laties over een afbrokkelend im perium en de overgang beheers ten websites en kranten. Beroepsprovocateur Triest of niet. Met deze omstre den acties kreeg het popicoon an nex beroepsprovocateur dus ein delijk weer voor elkaar wat haar in jaren niet lukte: het nieuws do mineren. Een specialiteit die zij als geen ander drie decennia lang beheerste, maar nu uitstekend is gekopieerd en gekaapt door opvol gers als Rihanna, Miley Cyrus en Lady Gaga. De lauwe reacties na de aftrap van de Rebel Heart Tour moeten haar daarom een doorn in het oog geweest zijn, denkt 3FM-dj Giel Beelen. „De recensenten had den het over voorgeprogrammeer de dansjes, visuals en gelikte clips. En als je mazzel had, tokkel de Madonna per ongeluk wat op haar gitaar. Maar meer was er qua spontaniteit ook niet bij. Pri ma, maar ze was niet langer ur gent. Nu wel. Haar shows zijn eindelijk weer spannend. God- samme, ik zou er wat graag bij zijn. Er gebeurt wat. Altijd te laat „In eerste instantie dacht ik ook dat ze katjelam stond te zingen. Maar nee, ik denk dat het bij haar totaaltheater hoort. Zij is een ech te prof. En het zich op de hals ha len van woede uit alle hoeken en gaten hoort daarbij. Kijk naar de bezwaren van de katholieke kerk of feministes in het verleden te gen haar optredens. Maar ze is ook oprecht en ze uit haar emo ties over zaken die haar bezighou den. Na de aanslagen in Parijs liet ze haar medeleven blijken." Zijn collega en Madonna-fan Jeroen Kijk in de Vegte ergert zich kapot aan haar gewoonte om te laat te komen bij shows: „Wereldsterren als Justin Tim- berlake en Beyoncé beginnen klokslag half negen als dat tijd stip staat aangekondigd. Dus waarom zij dan niet? Op die ma nier de aandacht trekken is voor mij niet nodig." Maar net als Beelen vermoedt hij dat van een mentale meltdown geen sprake is. „Madonna is een vakvrouw, tot op het bot. Anders houd je het niet zo lang vol aan de top. Ik heb haar show onlangs in Ant werpen gezien en dat optreden bevestigde haar professionele re putatie. Comedy-act Ze wil wel altijd groots en mee slepend zijn en schuwt daarbij niet haar gevoelsleven of proble men te delen. Toen ze een con flict met haar vader had, ventte ze dat uit op het podium. Net als haar verdriet over de dood van haar moeder en over een aan aids overleden vriend. En misschien hoort de ruzie om haar zoon thuis in dat rijtje." Gertjan van Schuppen, voorzit ter van de Nederlandse Madon na-fanclub, reageert fanatiek. „Eén ding wil ik vast rechtzetten: Madonna zou nooit dronken op het podium staan. Daarvoor let ze veel te veel op haar gezond heid. Ze tourt al maanden over de wereld. Haar shows zijn ont zettend strak geregisseerd. Dat kan echt niet als je gedronken hebt. Het bewuste fragment waarop zij 'dronken' zou zijn, voert zij juist een comedy-act uit. Het is jammer dat het door men sen verkeerd wordt uitgelegd en begrepen. „Wij als fanclub maken ons to taal geen zorgen. We zien natuur lijk wel dat Madonna privé een lastige periode doormaakt vanwe ge de problemen met haar zoon Rocco en haar ex Guy. Dat ze die ter sprake brengt tijdens haar shows bewijst enkel dat ze ook maar een mens is. Maar haar pro blemen halen haar prestaties niet onderuit. Ze staat ai dertig jaar aan de top en haar carrière liep al tijd gesmeerd. En dat ze haar fans soms laat wachten? Tja, het is Ma donna! Dat nemen wij met liefde op de koop toe." Negen bewakers neerge stoken in gevangenis Drakenstein. Dit kan niet waar zijn, denkt Sharita van der Hulst aan de keu kentafel in haar woonplaats Mon ster. Onthutst leest ze het artikel in een Zuid-Afrikaanse krant. Tijdens een routinecontrole in cellencomplex B9 hebben gevan gen hun kans gegrepen. Met zelf gemaakte messen steken ze in op de bewaarders. Het zijn leden van de beruchte bendes 26, 27 en 28, die zo waarschijnlijk meer status proberen te krijgen. Nog minder dan een maand is het voordat Van der Hulst zelf af reist naar dit cellencomplex om er bokslessen te gaan geven. „Zo'n bericht zet je dan wel weer even aan het denken. Waarom zou ik nog gaan? Dit zou mij ook zomaar kunnen gebeuren." Toch stapt Van der Hulst later in het vliegtuig. Ze weet wat ze daar voor deze jongens kan beteke nen. Een jaar eerder was ze er ook. Geen moment heeft ze zich toen onveilig gevoeld. Oprechte gezel ligheid zag ze. Jongens die 100 pro cent voor haar bokstraining gaan. Die veel geconcentreerder zijn dan hier in Nederland. Veilig gevoel „Ik weet nog dat een van de gede tineerden naar mij toe kwam om te melden dat hij zich niet zo lek ker voelde. Zijn broertje was aan gereden en lag in kritieke toe stand in het ziekenhuis. Later hoorde ik dat hij vastzat voor een dubbele moord. Dat heeft mij ge raakt. Je denkt dat je een moorde naar er zo uit kan pikken. Dat dit gevoelloze mensen zijn. Niet dus." Het heeft Van der Hulst alleen maar gesterkt in de gedachte dat in Zuid-Afrika iedereen in de cri minaliteit terecht kan komen en de gruwelijkste daden kan plegen. „Het leven op straat is zo uitzicht loos. Ik geloof dat veel jongens dit ook niet hebben gewild. Dat het ze is overkomen om te overleven." Uitzichtloos Het is de uitzichtloosheid van veel jongeren in de krottenwijken van Zuid-Afrika waardoor Van der Hulst in 2011 voor het eerst dacht: hier moet ik iets mee. Tij dens een stage komt ze voor het eerst met de gevangenen in con tact en geeft ze haar eerste lessen. Daarna reist ze nog twee keer af om serieus bokstraining te geven. „Het maakt mensen fysiek en mentaal heel sterk. Je leert contro le te krijgen over jezelf." Moe wordt Van der Hulst van mensen in haar omgeving die zich afvragen waarom ze met de gevangenen gaat boksen. Hoe vaak zij niet heeft gehoord dat ze hen alleen maar opleidt tot vech tersbazen. Maar boksen heeft niets met straatvechten te maken. En vechten niets met boksen. „Ik wil mensen leren dat ze een doel moeten nastreven. Boksen is daar heel geschikt voor." 'Ik wil mensen leren dat ze een doel moeten nastreven. Boksen is daar geschikt voor' Sharita van der Hulst bokstrainer De harde realiteit is dat 70 pro cent van de gevangen terugvalt in zijn oude gedrag. Voor Van der Hulst is dat juist een extra motiva tie. „Ik geloof in een tweede kans. Ik merk dat de intentie er is om een beter leven te leiden." Sommigen lukt dat ook. Zoals Biyana (32). Twaalf jaar zat hij vast. Nu is hij een van de vaste bokstrainers in de gevangenis en staat hij op het punt door te bre ken als professioneel bokser. „Hij is wel een voorbeeld voor heel veel jongens. Zij zien hoe ver je het kan schoppen als je een doel nastreeft. En dat is gaaf." ZATERDAG 19 MAART 2016 weer urgent' Sharita van der Hulst: „Boksen maakt mensen fysiek en mentaal heel sterk. Je leert controle te krijgen over jezelf." foto Marco De Swart door Annemart van Rhee en Chantal Blommers door Raymond Boere Haar pupillen pleegden gewapende overvallen. Ernstige geweldsmisdrij ven. Moorden soms. Toch voelde de Westlandse Sharita van der Hulst (30) zich binnen de muren van het Drakenstein Correctional Centre in Zuid-Afrika veiliger dan erbuiten. Ze leerde er jonge jon gens boksen. Over het werk van Sharita wordt zon dag op TLC om 20.30 uur een docu mentaire uitgezonden. Foto boven: Madonna's ex-man Guy Ritchie (links) met hun zoon Rocco in de zomer van 2015. Tijdens haar Rebel Heart Tour vroeg de zangeres op het podium aandacht voor haar conflict met Ritchie over de voogdij van haar zoon. foto Jason Szenes/EPA Foto rechtsonder: Madonna en Rocco in 2013. foto PBG/Empics Entertainment Foto linksonder: Madonna onthult de borst van een 17-jarige tijdens een concert in Australië. Foto links: het pop icoon tijdens een optreden in 2008. Volgens fan Gertjan van Schuppen zou Madonna nooit dronken op het podium staan, foto Alain Benainous/Gamma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17