1 Ti I i €249.- parlementariër ter wereld die openlijk uit de kast kwam NIEUWS 15 Spanje en Kroatië! SoLmaR Tours Os» MaLCRST HoTeL InoaLo Pamc 10 DAGEN HP nuwf „Jawel, maar pas later ontdekte ik dat het complexer lag. In oorsprong bestre den de confessionele partijen de mon digheid en eigen levenskeus van de mens. De jongeren, georganiseerd bin nen de CHJO waarvan ik voorzitter was, kozen daarentegen de moderne lijn van de jaren '6o, die uitging van de persoonlijke ontplooiing van de mens. Dat sloot meer aan bij mijn ontdekte homoseksualiteit. We waren tegen ho modiscriminatie en voor het vrije ge bruik van voorbehoedsmiddelen en seks voor het huwelijk. Het toeval wil de dat tegelijk de voorzitter van de jon gerenafdelingen van de KVP en ARP homo waren. Dat wisten we niet van elkaar." „Er waren spanningen tussen de lei ding en de jongeren. De meerderheid van de CHU stond een gematigd pro- gessieve koers voor. De rechtervleugel zag ons als de boosheid zelve. Ik was de kwade pier. Ze probeerden me poli tiek te vloeren en verspreidden rod dels. Ik zou een relatie hebben met 'Het chronische gehuichel, stuitte me tegen de borst. Ik ervoer het als roofbouw op mijn jeugd' callgirls. Ik was niet getrouwd en zag er best leuk uit, zou hij homo zijn? De Haagse Post schreef erover onder de kop 'verkeerde Coos'." „Men dacht niet zo snel aan homosek sualiteit. Ik zei dat het een dure flat was, en met z'n tweeën was het goed koper. Pas toen het politiek relevant werd om mij te tackelen, werd het las tig. Ik kon het uitgaansleven niet in, want ik werd vaak herkend op straat. Het was zo benauwend, dat wilde ik niet de rest van mijn leven. Ik vond dat ik het moest bespreken met iemand." Wim Slot, een psychologiestudent die actiefis binnen het COC, is zijn 'co- ming-outscout'Eind 1972 komt Huij sen tegenover hem uit de kast. Vanaf dat moment vertelt Huijsen steeds meer mensen dat hij homoseksueel is. Op zijn verjaardag in 1973 organiseert hij een borrel voor vrienden van het CHU én uit de homowereld. Bij bin nenkomst kust hij iedereen, inclusief de mannen. Huijsen, die in de Tweede Kamer zit, breekt dat jaar met de partij, als het CHU, geheel tegen de gezamen lijke koers met ARP en KVP in, het pro gressieve kabinet-Den Uyl niet steunt. Omdat hij juridisch recht op een zetel blijft houden, keert Huijsen in 1976 als eenmansfractie terug in de Kamer, tot woede van de CHU die hem beticht van 'zetelroof. Stapsgewijs confron teert hij Nederland met zijn geaard heid. Eerst neemt hij Lank mee naar het VARA-radioprogramma In de Rode Haan. Daarna noemt hij hem in een ar tikel in NRC Handelsblad expliciet zijn partner. En bij de beëdiging op 30 maart 1976 is Lank uiteraard aanwezig. „Ik was me daarvan bewust. Ik zat een tijdje af te wegen wanneer het juiste moment zou zijn. In 1964 was COC-voorzitter Benno Premsela de eer ste homoseksueel die zonder balkje op televisie kwam. Dat gaf een kick, maar voor mij was de tijd nog niet rijp. Dat was toen de doorsnee Nederlander langzaam het gevoel kreeg dat homo seksualiteit gewoon moest kunnen. De tijdgeest heeft mij wakker gekust." „Het lag nog gevoelig. Toen ik uit de kast kwam, stonden niet automatisch andere homoseksuele Kamerleden op. Het was wel bespreekbaar geworden. Binnen de PvdA, waar ik me toen aan sloot, werden homogroepen opgericht. Daarna volgden de WD, PSP en D66 dit voorbeeld. Het is leuk dat het CDA, dat helemaal niet zo positief was, later de eerste ministers leverde die openlijk voor hun homoseksualiteit uit kwa men: Jan Kees de Jager, Gerda Verburg en Joop Wijn." „De homo-emancipatie kwam in een stroomversnelling. Artikel 1 van de Grondwet werd aangepast met de pas sage dat discrimineren 'op welke grond dan ook' niet mag. Later kwam de Alge mene Wet Gelijke Behandeling." „Het populairste scheldwoord is nog steeds 'homo'. Suïcide onder jonge ho mo's is vijf keer zo hoog als onder hete roseksuele leeftijdgenoten. We hebben in Nederland orthodoxe protestanten die weigerambtenaren willen, primitie ve culturen uit Noord-Afrika met be krompen opvattingen en de katholieke kerk die een slechte staat van dienst heeft als het om de morele bevrijding van de mens gaat. Dat moeten we niet tolereren in vrijzinnige democratieën zoals Amerika en Noordwest-Europa. Te lang zijn we verdraagzaam geweest voor de onverdraagzamen." Beste prijs, goede reis! SPANJE Prima hotel, uitstekende service 22 april 2016 Meer aanbiedingen: www.solmar.nl 0495-588740 ZATERDAG 19 MAART 2016 :tnn' •HHltt fjun. Yutt. Coos Huijsen: „Ik voelde me pas een vrij mens toen ik uit de kast gekomen was." foto Pim Ras Had u zich vooraf verdiept in de grondbe ginselen van de partij? Hoe keek de partijtop naar de eigen pro gressieve jeugd? U woonde toen al wel samen met een man. Dat viel niemand op? Besefte u toen hoe bijzonder het was? Hoe ging de politiek daarmee om? Wat heeft uw coming-out opgeleverd? Tegelijk is er, stelt u, geen reden voor zelf genoegzaamheid. Coos Huijsen - Homo Politicus, Uitgeverij Balans, 19,99 euro. Zin in Zon? Gratis wifi, lunch bij aankomst zwembadzijdekamer Incl. Royal Class bus Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2pk, evt vroegboekkorting reeds verwerkt, kind(eren) gratis geldt bij bijplaatsing extra bedden op een 2pk, betalen alleen busreis. Adm kst 10,-/€ 15,-. Voor voorwaarden www.solmar.nl Typefouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15