Feijenoordstadion verhuist naar de Maasoever Bergdorp wereldberoemd dankzij tikfout van rapper Snoop Dogg Coos Huijsen was veertig jaar geleden de eerste 14 NIEUWS Ex-politicus schrijft 'Homo Politicus', een boek over zijn persoonlijke worsteling. „Te lang zijn we verdraagzaam geweest voor de onverdraagzamen." deel van een stad waar sport, lifes tyle en gezondheid centraal staan", stelt een woordvoerder van Feyenoord. Begroting Namens Feyenoord, hoofdhuur der van de Kuip, is president-com missaris Gerard Hoetmer even eens verguld. Het doel van alle in spanningen is altijd al geweest dat de betaald voetbalorganisatie vol op profiteert van een nieuw sta dion, vooral in financiële zin. De begroting zal fors omhoog gaan, zo luidt de verwachting. „Een stadion waar de club mee vooruit kan in de bovenste regio nen van de nationale competitie en daarmee ook Europees", zegt hij. „Met trots hebben we zo bo- 'Aan de rivier met zicht op de stad biedt dit de beste kansen op optimale exploitatie' vendien een blijvende bestem ming voor de Kuip als het thuis van onze supporters." Nu een voorkeur voor een loca tie ten westen van het wijkje Ve randa is uitgesproken, staat het volgende huzarenstukje voor de deur: de financiering van dit mega- karwei, en een sluitende exploita tie. De eerste kilometers zijn ge pakt, maar er is nog een marathon te gaan. Sporthart Dat vindt ook wethouder Adriaan Visser (D66, sport), die 'blij en te vreden' is met de inspanningen van Feyenoord. „Als je ziet hoe veel kennis en kunde in huis is ge haald, dan denk ik dat Feyenoord aan een heel goed proces bezig is. Een belangrijke eerste stap op weg naar een kloppend sporthart in Rotterdam-Zuid." De rekenmeesters van Feye noord zijn nu aan zet om de plan nen 'rond te rekenen'. Deze zomer wordt opnieuw gerapporteerd. Een Maasstadion is reeds jaren een vurige wens van de club Feye noord en Stadion Feijenoord. Al in 2008 werd een poging gewaagd een complex aan de rivier te bou wen, maar die droom spatte uit een toen het WK van 2018 aan de Lage Landen voorbijging. En daar mee de beoogde financiering van zo'n peperduur project. Na jaren van misère en teleur stellingen haalde Feyenoord vorig jaar een reeks topmensen in huis, inclusief de vermaarde architect Rem Koolhaas, in een ultieme po ging om alsnog een hypermoder ne thuisbasis van de grond te krij gen. Met succes, want met de keu ze voor een plek op de Maasoever is een belangrijke stap gezet. Voetbalstad Tot groot genoegen van presi dent-commissaris Cees de Bruin van Stadion Feijenoord: „Aan de ri vier met zicht op de stad heeft de ze plek de beste kansen op een op timale exploitatie." Overigens komt het stadion niet alléén. In dit deel van Rotter dam-Zuid wordt 'voetbalstad' Feyenoord City ontwikkeld, waar zeven dagen per week iets te bele ven zal zijn. Het programma om vat onder meer winkels, wonin gen, kantoren, hotels en een sta tion. Harde eis van de gemeente Rotterdam was een nieuwe be stemming voor de monumentale Kuip, en ook daaraan wordt vol daan. Het karakteristieke stadion blijft behouden, en wordt ver bouwd tot een multifunctioneel complex met woningen en volop sport- en leisuremogelijkheden. „Feyenoord City wordt zo onder- et is een van de eerste debatten na zijn 'co ming-out', in het voor jaar van 1976. In de ver gaderzaal van de Twee de Kamer kijkt Coos Huijsen (76) even naar de loge waar echtgenoten van Kamerleden zitten. Zijn partner Lank is plotseling verdwe nen. „Hij was door de Kamerbode weg gestuurd, omdat de loge niet voor vrienden was, alleen voor echtgenoten van parlementariërs. Ik ging gelijk naar Kamervoorzitter Anne Vondeling. Die herstelde dat. Vanaf dat moment was de loge ook toegankelijk voor homosek suele partners." Voor Huijsen is het een principe kwestie. Hij heeft de CHU, een van de confessionele partijen die later met de ARP en KVP samensmolt tot het CDA, de rug toegekeerd. „In een zaal waar de antirevolutionaire premier Abraham Kuyper ooit homoseksualiteit nog aan duidde als een zonde waarvoor zelfs de duivel geen naam wist, moest de poli tiek nu omgaan met een homoseksuele parlementariër." Veertig jaar later bewoont Huijsen (76) met Lank een bovenwoning in Amsterdam. In zijn boek Homo Politi cus schetst hij zijn persoonlijke worste ling tegen het licht van de geschiede nis van de Nederlandse homo-emanci patie. „Ik voelde me pas een vrij mens toen ik uit de kast gekomen was. Ik heb me 33 jaar van mijn leven verstik kend opgesloten gevoeld, omdat ik er met niemand over kon praten." Huijsen ontdekt aan het begin van zijn puberteit dat hij homoseksueel is. Ik heb me 33 jaar van mijn leven opgesloten gevoeld, omdat ik er met niemand over kon praten' Door zijn jeugd op het streng christelij ke Goeree-Overflakkee (Zuid-Holland) weet hij ook dat het er beter over kan zwijgen. Zijn jeugd is beklemmend, on overzichtelijk en eenzaam. Zijn ouders scheiden als hij 2 is. Als enigst kind blijft hij bij zijn moeder. Op de basis school verhuist hij aan de lopende band, omdat zijn moeder moet wer ken. Huijsen kan zich nergens settelen, en geen duurzame vriendschappen aangaan. Hij kan nooit stoere verhalen vertellen over zijn vader, laat staan over homoseksuele gevoelens. „Ik heb het gecamoufleerd en suggereerde dat ik vriendinnetjes had. In het tweede huwelijk van mijn moeder waren con stant spanningen en ruzies. Ik dacht: twee mislukte huwelijken en ook nog een zoon die homo is. Laat ik haar daar maar niet mee opzadelen." „Het chronische gehuichel, stuitte me tegen de borst. Ik ervoer het als roof bouw op mijn jeugd. Rond mijn 18e was ik een periode depressief. Ik dacht: als ik zo moet leven, is de dood de eni ge oplossing. Het is bij gedachten geble ven." „Ik was al vroeg politiek-maatschappe- lijk geïnteresseerd. Thuis hoorde ik ver schillende opvattingen. Mijn oma was orthodox, maar niet op een schijnheili ge of veroordelende manier. Opa was een vrijzinnig protestant en een ver draagzaam man. Mijn moeder en oom waren kritisch en antikerkelijk. Ik vond hun verhaal een beetje kaal en had meer affiniteit met het idee dat er een God was die het leven zin gaf." Snoop Dogg was een week geleden op tournee in de Colombiaanse hoofdstad Bogota, en zette daarvan een selfïe op Instagram. Als loca tie voegde hij niet Bogota, maar Bogata toe, een Transsylvanisch bergdorp met tweeduizend inwo ners. Roemeense volgers reageer den direct enthousiast, meldt de internetkrant Balkan Insight. 'Goed gedaan, Snoop. Er is een hoop hennep daar', verwijzend naar Doggs drugsverleden. In de regio wordt de plant geteeld voor industrieel gebruik. Een slimme ondernemer riep de website visitbogata.com in het leven om munt te slaan uit de plotselinge interesse in het berg dorp. 'De beste plek om te ont spannen in Roemenië', zo prijst de site Bogata aan. 'Of je nu voor een langere vakantie komt of een korte break, Bogata wacht op je. Breng je tent mee, een slaapzak, comfortabele schoenen en je bent klaar voor het coolste week end dat je je kunt voorstellen'. De inwoners van Bogata gaan niet naast hun schoenen lopen van alle plotselinge aandacht. De meesten hebben nog nooit van Snoop Dogg gehoord, ondervond de Roemeense website Pressone die naar het dorp toog, met een foto en muziek van de rapper. En erg welkom is de rapper ook al niet. „Laten we serieus zijn", zegt bewoonster Ana, terwijl ze op haar erf aan het werk is. „Als hij hierheen zou komen, zouden ve len hier bang worden. Ze kunnen wel denken dat hij tot Islamiti sche Staat behoort. Voor ons be gint de wereld hier en eindigt hij een paar kilometer verderop." Een artist's impression van de nieuwe Kuip zoals ontworpen door het bu reau Office for Metropolitan Architecture (OMA) van Rem Koolhaas. Cees de Bruin president-commissaris stadion door Marcel Potters ROTTERDAM. Feyenoord gaat vol voor een stadion aan de Nieuwe Maas. De toekomstige voetbaltem pel in Rotterdam-Zuid wordt een icoon aan de rivier, mét behoud van de huidige Kuip die wordt ver bouwd tot een multifunctioneel complex. 'De tijdgeest heeft mij wakker gekust' door Tonny van der Mee H Wat deed dat met u? Waarom koos u voor de CHU? door Thijs Kettenis ATHENE. Van het slaperige Bogata hadden zelfs de meeste Roeme nen nog nooit gehoord. Maar het dorp mag zich nu verheugen in een grote internationale belang stelling - dankzij een foutje van de Amerikaanse rapper Snoop Dogg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14