'Lichtgewicht' bracht FDP zege I 1961-2016 I 4 10 NIEUWS pharosreizen @£ujb Het kerkbezoek in Nederland blijft dramatisch dalen, de leden vergrijzen en het geloof in een persoonlijke god neemt sterk af, concludeerden onderzoekers deze week. Vlak voor Pasen vertellen twee jonge mensen over geloven anno 2016. m Het Land van de Duizend Bergen oor mij is dit een droevige dag", rea geerde een zichtbaar aangeslagen bonds kanselier Merkel (CDU) gisteren op het overlijden van Guido Wes- terwelle. „Zijn dood raakt mij heel diep." De eerste openlijk homosek suele minister van Duitsland over leed gisteren aan leukemie. Merkel zocht haar collega enige tijd geleden nog op in Keulen. Westerwelle stierf er in het uni versiteitsziekenhuis. Hij werd slechts 54 jaar oud. Hij laat zijn echtgenoot, Michael Mronz, na.Westerwelle was tussen 2009 en 2013 minister van Buitenlandse Zaken, onder Merkel. Van 2001 tot 2ori was hij FDP-partijleider. Nadat Westerwelle zware che- mobehandelingen had doorlopen, spraken de fysiek zeer getekende Westerwelle en Mronz in talk shows over de strijd tegen de leu kemie. Die optredens maakten veel los bij het publiek. Hij publi ceerde een boek over zijn ziekte. Westerwelles liberale levens houding, zijn humor en inzet voor de publieke zaak worden van links tot rechts geprezen. Dit was anders tijdens Westerwelles poli tieke loopbaan. Toen werd de libe raal vaak weggezet als een lichtge wicht, voor wie imago belangrij ker was dan inhoud. Westerwelle lokte die kritek uit door optredens Guido Westerwelle bij Big Brother, doordat hij op cam pagne ging in een gele bus (de 'Guidomobil') en door op zijn schoenzolen het cijfer '18' te plak ken - het beoogde verkiezingsre sultaat. Maar Westerwelle wist de FDP in 2009 naar een recordresul taat van 14,9 procent te leiden. Hij werd minister van Buitenlandse Zaken. In die positie onthield Wes terwelle Duitse steun aan de wes terse luchtaanvallen op Libië, een besluit waarvoor hij kritiek kreeg. De FDP ging het in de regering niet goed, de partij verdween in 2013 zelfs uit de Bondsdag. Wester welle trok zich teleurgesteld te rug. Kort daarna werd bij hem de fatale ziekte geconstateerd. Binnenkort verhuist Han- neke van der Kolk (26) - los christelijk - met haar kersverse echtgenoot naar de leefgemeenschap van de Elthetokerk in Amsterdam. „Door anderen te helpen, kan ik mijn geloof praktischer maken." Net als haar meeste leeftijdsge noten houdt ze van dansen, ap- pen, Facebook en gezelligheid. Maar ze onderscheidt zich van hen doordat zij vlak voordat zij trouwde met haar vriend afsprak samen op zoek te gaan naar een nieuwe kerk. Een kerk die bij hen beiden zou passen. Van der Kolk, opgevoed in een 'warm christelijk gezin': „Hij woont in Amsterdam, ik in Lei den. En het was niet zo: jij gaat naar die kerk dus ik kom er auto matisch bij. Nee. We zijn twee verschillende personen die zich er allebei moeten thuisvoelen. Dus gingen we op zoek naar iets dat ons beiden zou inspireren om ons woord aan God te ge ven." En dat werd de Elthetokerk in de Amsterdamse multiculturele Indische Buurt. Boven de kerk is een complex gevestigd met vijf tien zelfstandige appartementen waar in totaal ruim dertig men sen wonen. Alleenstaanden, stel len en ook gezinnen. Van der Kolk, werkzaam als woonbegeleider van pro bleemjongeren: „Die formule met een leefgemeenschap vond ik interessant. Het is geen heftige commune waarin we alles met el kaar delen en altijd samen eten, maar meer dat ik mijn buren goed ken. Een keer per maand is er een gezamenlijke maaltijd. Ver der vergaderen we en bespreken we verschillende plannen. Want we hebben afgesproken dat we ons inzetten voor de buurt en proberen te zorgen voor binding in de wijk." De leefgemeenschap verzorgt bijvoorbeeld een buurtmaaltijd, vangt kinderen op en organiseert een spelinloop waar peuters en hun ouders welkom zijn. De le den van de leefgemeenschap zou den ook het brengen van een pan soep naar een zieke bewoner, het duwen van zijn rolstoel of het schoffelen van zijn tuin voor hun rekening kunnen nemen. „Op die manier kan ik het geloof voor mijzelf wat praktischer ma ken. Want dat betekent voor mij toch: houd van jezelf, houd van God en houd van de mensen om je heen. Ik vind het fijn om men sen te ontmoeten en ben geïnte resseerd in anderen. Tegelijker tijd leer ik zo mijn nieuwe woon plaats Amsterdam beter kennen." Haar omgeving - ouders, vrienden, collega's - reageerde bijna louter positief op haar toe komstplannen. Hoewel sommi gen zich ook afvroegen of zij zich realiseerde in wat voor avontuur zij zich stortte. „Zo van: ooh, een leefgemeenschap.ik weet niet of ik dat zou willen. Logisch. Niet iedereen is hetzelfde. En ik vind het ook helemaal geen pro bleem om te vertellen waarom ik dat wel wil. Net zoals ik uitleg waarom ik gelovig ben, anno 2016 begint dat toch iets uitzon derlijks te worden. En er is niets mis mee om daarover goed na te denken." (o- &n 8-daaape- More- Inohi\v& Sav&rland door Wierd Duk 'V! Al AUTOVAKANTIES VAN ANWB door Annemart van Rhee Hanneke van der Kolk: „Ik vind het fijn om mensen te ontmoeten en ben geïnteresseerd in anderen." In nog geen vier uur rijd je naar een heerlijke vakantie, waarbij veel is inbegrepen! Je logeert vlak bij het mooiste natuurgebied van het Sauerland: Unesco-werelderfgoed Kellerwald-Edersee. Stap je ook eens in de auto voor een mooie rondrit? In de frisgroene valleien lachen de vakwerkplaatsjes en kastelen je toe. Tip: bezoek het historische Hanze- stadje Korbach. Je staat ook in een half uurtje in het gezellige Winter berg. Of ga je op zoek naar herten in Wildpark Edersee? Je verblijft in Hotel Zur Igelstadt of het ernaast gelegen Deutsches Haus in Lichtenfels-Fürstenberg, een keurig hotel op een mooie locatie. Informatie reserveren www.pharosreizen.nl/gelezen-in/ dagbladen of via 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 13109. euro p.p. zoekcode 13109 Inbegrepen 3, 5 of 7x overnachting met ontbijtbuffet 3, 5 of 7x driegangendiner of buffet 1x koffie met koek/gebak 1x welkomstdrankje 1 flesje water (0,251) op de kamer 1x kegelen per verblijf informatie over de regio gratis parkeren bij het hotel Prijzen in p.p. Voor toeslag op feestdagen zie onze website. Niet inbegrepen: reserverings- kosten (€20,-) en bijdrage Calamiteitenfonds (€2,50). Prijzen 19/03-02/04 03/04-31/10 01/11-04/12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10