IINNEN8? BUITEN I 3 0 LEESTIPS 'We laten eikaars verschillen toe' 'Na 28 jaar vertrok ik dan toch' je toch een volgende keer?' Maak ie eigen wanddecoratie HOF VAN HEDEN, ZUTPHEN EXPERIMENTELE FLAT, UTRECHT vrijdag 18 maart 2016 GO Maak je eigen wanddecoratie met deze ruitvormige, berkenhouten te gels. Designer Reinier de Jong ont wierp ze voor het nieuwe merk Stilst. Door ze te combineren en er zeshoe ken van te maken, ontstaat de illusie dat de vormen driedimensionaal zijn. En als je erlangs loopt, lijkt het net of de ene tegel donkerder is dan de an dere. Een set van vijftien tegels is voor 30 euro te koop. Meer informa tie: stilst.nl. ZAKBOEK Ideaal voor stadsbe woners: het Zak boek voor de stadstuinier. Tuinspecialist Jean Vanhoof zet stedelingen aan om op hun balkon of zelfs op de stoep te tuinieren. Met veel lijst jes en tips. (TerraLannoo, €18,99) KRUIDENOMNIBUS De Vlaamse 'kruiden vrouw' Danielle Hou- brechts beschrijft hoe je kruiden kweekt, ver zorgt en oogst, watje ermee kan in de keuken en welke middeltjes je kunt maken tegen welke kwalen. (Lannoo, €24,99) a ve ruCK DON'T GIVE A FUCK Sarah Knight lift mee op het succes van opruim- goeroe Marie Kondo. In Don't give a fuck be schrijft ze hoe je na je huisje hoofd opruimt. Maak je druk om dingen die er écht toe doen, be toogt ze. (Kosmos, €15) ONTSPULLEN Nog een opruimboek: waar Marie Kondo je helpt met selecteren, organiseren en oprui men, gaat trendwatcher James Wallman een stap verder. Hij belicht het duur zame as- peet van Ontspullen minder bezitten. (Kosmos, €19,99) Ze wonen in één van de kleinste woonverenigin- gen van Nederland. De zeven bewoners van de woningen van de Hof van Heden in Zutphen (gebouwd in 1895) be heren de huizen en het terrein en werken ook mee aan het onderhoud. Bewoner Steef Athmer: „Kan iemand iets niet doen, dan zoeken we een andere manier om de balans te bewaren." Dan mag iemand bij voorbeeld extra bijdra gen aan het onderhoudspotje. „Van links tot rechts: we ver schillen van elkaar. Tij dens verkiezingen vind je uiteenlopende pos ters op onze ramen. We willen bewust geen groep zijn van wie ieder een hetzelfde denkt. We willen juist eikaars ver schillen toelaten en ermee omgaan." De bewoners werken met het 'consentprin cipe': de meerderheid geeft de doorslag bij een besluit, tenzij iemand zwaarwegende bezwa ren heeft. In dat geval draagt de bezwaarma ker een alternatief aan, net zolang tot er een be sluit ligt waarmee ieder een kan leven. Dat is iets anders dan veto recht, waarbij één te genstem beslissingen tegenhoudt. Nog niet zo lang geleden bezocht een fanatieke mol de tuin. Medebewoner Els Toussaint (midden op de foto): „De een wilde een mollenklem, een ander absoluut niet. In goed overleg hebben we met een mollenvanger geprobeerd een einde te maken aan de hopen. Pas toen dat niet lukte, ging de mollenklem de toch de grond in." Emilin Lap (42) keerde het woongroepleven de rug toe. Tweederde van haar leven woonde ze in een zogeheten Experi mentele Flat in Utrecht. „Tot mijn 17de groeide ik op in een gebouw met per woonlaag één voor deur. Daar wonen bete kende samen eten en je vertrouwd voelen." Tijdens en na haar stu dententijd woonde Lap in gewone huizen, op haar 28ste keerde ze terug naar de woon groep. Daar woonde ze tot 2015 met haar man en drie kinderen. Ver volgens verkaste het gezin als nog naar een rijtjeshuis. „Het leven in zo'n flat is vrij, maar je houdt onbewust wel reke ning met elkaar. Al zég gen anderen dat ze zich er niet aan storen, toch sta je anders tegenover de geluiden van je eigen kinderen. De hele flat genoot mee als we piano speelden. Ik her inner me ook dat er irri tatie was toen iemand een spelletje van ons leende en we het niet terugkregen. Uiteinde lijk moesten we het zelf terugvinden in de alge mene ruimte. Het spel was kapot, maar wie daarvoor ver antwoordelijk was?" Waar Lap de deur openhield, had den andere gezinsleden niet altijd zin in onver wacht binnenlopende mensen. „Met elkaar leef je continu in de sfe ren van anderen. Onze fietsen stonden in de centrale entree, de boel groeide dicht. We had den meer ruimte nodig, zowel fysiek als men taal. We vertrokken, maar ik weet: mijn hart ligt daar. Kijk niet raar op als ik ooit terugkeer." Wie er ta lent en tijd voor heeft, timmert mee aan de nieuwe geza menlijke woon ruimte, zegt Sarianne Wijbenga (links op de foto). bleem. ledereen zit wel eens in een fase datje even niet wil of kan. Er komt wel een volgend moment waarbij je aanhaakt. We zijn met veel mensen om elkaar te dragen." Elkaar, dat zijn de 33 vol wassenen en vijftien kinde ren op De Meenthe. Dit Tilburgse Centraal Wonen project bestaat inmiddels 35 jaar. Twintig zelfstandige pa tiobungalows omringen een groot en groen gemeen schappelijk middenterrein. De leeftijd van de bewoners varieert van 2 tot 72 jaar, er wonen gezinnen en alleen staanden. „Op dit moment verbouwen we de gemeenschappelijke woonruimte. Ook dan geldt: de één is actiever dan de ander. Uiteindelijk trekt de boel zich steeds in balans. Sommige mensen timmeren en verven, anderen ontwer pen liever een bouwteke ning. En een derde doet allebei niet, maar staat mis schien vooraan om een zieke bewoner bij te staan als dat nodig is. Mijn man deed bij voorbeeld wat hij kon, maar moest ook gewoon naar zijn werk. Dan is het zo fijn dat deuren open staan. De een maakt een praatje, de ander brengt thee en een derde doet boodschappen voor je. Zo gaat het ook met de kleintjes: als het nodig is, hebben de ouders direct een oppas in de buurt." De bewoners van Hof van Heden komen er altijd uit met elkaar, óók als het om mollen gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55