'Oosterschelde is van wereldklasse' Middelbare vn Haven Antwerpen telt vrachtwagens of gaat schilderen schoenen Je maakt Vervolg op basisonderwijs op nieuwe afdeling op d 10 ZEELAND Colofon 088-0561510 088-0139910 PZC Het Zeeuws voortgezet onderwijs wordt verrijkt. Na de zomer begint de middelbare vrije school. vragen aan Siebe Kra mer, voorzitter Nationaal Park Oosterschelde. „Nergens anders vindt je die unie ke combinatie van flora en fauna. Dat komt door het getij, de harde onderwaterbodem en de ziltheid van het water." „Oudere Zeeuwen hoor je vaak zo iets zeggen: 'Wat een onzin, dat water ligt er al sinds mensenheu genis'. We zien niet meer hoe bij zonder het is. In mei, juni komt de zeekat weer naar de Ooster schelde om te paren. Je ziet er de grijze en de gewone zeehond, de bruinvis. Het is een natuurlijke leefomgeving voor mossels, oes ters en de Oosterscheldekreeft, een ware delicatesse. En er komen steeds meer micro-organismen en weekdieren." „Ontzettend veel! Je kunt kayak- ken naar de zandplaten, genieten van de vergezichten, zeilen, dui ken. Kijken, sporten, wandelen. Je hebt het Watersnoodmuseum in de buurt, Neeltje Jans, het Ooster- scheldemuseum in Yerseke, aan grenzende gebieden als Plan Ture luur. En wat nog onderbelicht is: de verdwenen dorpen. Dat is ook iets heel aparts, die dorpen die in de Oosterschelde verdronken zijn. Daar willen we meer aandacht aan gaan geven." „Het park is al van wereldklasse, maar goed. Ja, dat gaan wij als be stuur van het park doen. Er komt een witboek dat in mei aan het algemeen bestuur wordt voorgelegd. En alle aspecten die wij van belang vinden om in aan merking te komen voor de kwalifi catie Nationaal Park van Wereld klasse zullen daarin worden ge noemd." De telpunten komen langs alle in- en uitvalswegen in de haven, waaronder de A4/A12 (Zeeland richting Antwerpen), bij de Lief- kenshoektunnel en aan de grens overgangen met Frankrijk (E17) en Nederland (E34 en E19). Het vrachtverkeer wordt op in totaal 23 punten geregistreerd. De resul taten van de telling worden vlak voor de zomervakantie verwacht. De nieuwe tellingen zijn een Op 23 verschillende plekken van en naar de Antwerpse haven hangen straks camera's om vrachtwagens te tellen. vervolg op tellingen uit 2006 en 2011. Daaruit bleek dat de verkeers drukte op de Antwerpse wegen in zeer geringe mate is toe te schrijven aan vrachtwagens die van en naar de haven rijden. Nog geen vijf procent van al het ver keer op de Antwerpse wegen had iets te maken met de haven. Om de resultaten te kunnen vergelijken met de vorige tellin gen, wordt de registratie uitge voerd voor 1 april. Op die datum wordt in België kilometerheffing voor vrachtwagens ingevoerd. Als ik te lang zit, dan wil ik bewe gen", vertelt Amber Walschaerts (11) uit Middelburg. Ze houdt ervan om koekjes te bakken en is het liefst buiten met haar long board of met hond Tobi. „Ik kan niet goed stil zit ten, omdat ik adhd heb. Op de vrije school doen ze meer met bewegen. En je leert er ook met je handen werken. Je maakt bij voor beeld zelf schoenen of je gaat iets schil deren." Amber zit nu op een gewone basisschool, maar volgend jaar moet ze de overstap maken naar de mavo-brugklas. Haar moeder Anne van Hooft was, voor ze de keus maakte voor de vrije school, bang dat Amber zou verdrinken op de middelbare school. „Op veel andere scholen ligt de nadruk op theorie. Er kan veel druk en presta tiedrang zijn", weet ze. „Amber ziet tijdens die theorie lessen soms door de bomen het bos niet. Dan heeft ze moeite om mee te komen met klasgenootjes. Door verhalen word je enthou siast gemaakt. Daarom denk ik dat de vrije school geschikt is voor Amber. Als ze dingen ziet en zelf kan doen, dan wordt ze meer ge- triggerd. Ik denk dat het leren haar daardoor makkelijker afgaat. Als de middelbare vrije school er niet zou zijn geweest, dan had ik niet geweten welke school we voor Amber hadden moeten kie zen." derwijs dat los stond van de over heid. Ook dat is nu niet meer zo. Het kenmerk van een vrije school is dat we lesstof op veel verschillende manieren aanbie den en leerlingen uitdagen. Het doel is om pubers enthousiast en leergierig te maken. Omdat ze op zo veel verschillende manieren worden aangesproken, is er altijd iets dat past bij hun kwaliteiten." Elke lesdag begint met twee uur 'periode-onderwijs'. Gedu rende drie weken verdiepen de leerlingen zich in een bepaald on derwerp. „Ze duiken daarbij heel diep in de stof', legt Kaptein uit. „Het kan bijvoorbeeld gaan over ontdekkingsreizigers of over vul kanisme. De leerlingen maken hun eigen leerboek, waarin ze schrijven, maar ook tekenen. De docent vertelt verhalend over het onderwerp, zodat de kinderen de lesstof'beleven'. Daarna geven ze dit in hun eigen 'verhaal' weer." Dagen met zes uur theorie ach ter elkaar zijn er niet op de vrije school. „Er zijn veel meer kunst zinnige vakken: alle leerlingen zingen bijvoorbeeld. Of pubers dat leuk vinden? De één wel, en de ander niet. Maar dat geldt ook de Vrije School Zeeland in Mid delburg. Zo'n dertig kinderen hebben zich aangemeld voor de afdeling in Vlissingen: ze komen van de vrije school, maar ook uit regulier onderwijs. 'School is meer dan een voor bereiding op het examen', zo affi cheert de Vrije School zich. Er is meer aandacht voor persoonlijke ontwikkeling en creatieve vak ken. „De naam vrije school is ei genlijk een beetje verwarrend", zegt Marcel Kaptein, teamleider en aardrijkskundedocent op het Rudolf Steiner College, een mid delbare vrije school in Rotter dam. Hij gaf voorlichting op de open dagen van de vrije school in Vlissingen. „Mensen denken dat het om een school zon der regels gaat, maar dat klopt niet. Het onderwijs draagt deze naam, omdat het ooit begonnen is als on- Leerlingen krijgen zo veel mogelijk les in één lokaal. Ze begin nen de dag met twee uur waarin ze zich verdiepen in één on derwerp. En behalve vakken als wiskunde, Engels en Nederlands leren ze schilderen, beeldhou wen, houtbewerken en zingen. Zeeland krijgt er na de zomer vakantie een nieuwe vorm van voortgezet onderwijs bij. Op de CSW Bestevaêr in Vlissingen be gint de afdeling Vrijeschool. Nu kunnen leerlingen al leen vrijeschoolon- derwijs op de basisschool volgen, op 4 Nederlandse natuurgebieden kun nen genomineerd worden voor de titel 'Nationaal Park van Wereld klasse'. Het Nationaal Park Ooster schelde is een kanshebber. door Ondine van der Vleuten 1 Hoeveel kans maakt het Natio- -®- naai Park Oosterschelde om de kwalificatie 'Nationaal Park van We reldklasse' te krijgen? 'y De oppervlakkige beschouwer ziet toch vooral zand, zee en na tuurlijk dat beroemde Zeeuwse licht. Wat is er bijzonder aan het park? 3 Valt er nog iets te beleven voor mensen die niet alleen willen staren over het water? 4 Dus u gaat het park aanmel den voor de titel Nationaal Park van Wereldklasse? Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? t Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 -12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. t Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl Walcheren 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. ANTWERPEN. Het Havenbedrijf Antwerpen begint volgende week met een grootschalige verkeertel- ling om het vrachtverkeer in en rond de haven in beeld te breng en. Om de telling mogelijk te ma ken worden deze week op een aantal punten in de haven en een aantal hoofdwegen van en naar Antwerpen camera's geïnstal leerd. Siebe Kramer is voor zitter van het Nationaal Park Oosterschelde. buiten door Cornelleke Blok Amber Walschaerts (1 uit is graag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42