Geen referendumborden Bedreigde activiste komt op adem in Middelburg A Recherchebureau Zuid-Nederland in 's-Heerenhoek komt om in het werk WALCHEREN 7 Met camera's en portofoons zoeken oud-agenten vanuit 's-Heerenhoek naar de waarheid. I Frans Vleut was na 25 jaar bij de politie klaar met alle dossiers die onderaan de stapel be landden. Die cirkeltjes kan ik zelf wél afma ken, dacht hij. Daarom begon hij Recherchebureau Zuid-Neder land. Vleut begon op 1 september in zijn eentje in een kantoorpand in Goes. Algauw kreeg hij zo veel werk dat hij hulp nodig had. ,,'s Nachts op post staan en over dag weer achter het bureau zitten, dat is niet haalbaar", ondervond hij. Inmiddels heeft hij drie voor malige medewerkers van de poli tie in dienst. Het recherchewerk gaat er ei genlijk net zo aan toe als in films en series. Portofoons, verborgen camera's, afluisterapparatuur en volgsystemen voor auto's; Recher chebureau Zuid-Nederland heeft het allemaal. En als er genoeg 'be wijsmateriaal' is vastgelegd, dan is het tijd om de verdachte ermee te confronteren. Sinds maandag werken ze van uit de nieuwe vestiging aan de Nassauweg in 's Heerenhoek. „Hier hebben we wat meer ruim te en privacy. En door de afgele gen locatie hebben mensen het ge voel dat ze minder snel gezien worden." Al gaat Vleut het liefste naar zijn klanten toe. „In een ver trouwde omgeving voelen ze zich beter op hun gemak en zijn ze vaak bereid om meer te vertellen. Hoe meer informatie, hoe beter het fundament voor verder onder zoek is." Daar ligt volgens Vleut al een 'extra' ten opzichte van de gewo ne politie. „We hadden laatst nog een klant van wie voor 250.000 eu ro aan spullen was gestolen. De politie had hem gevraagd of hij het aangifteformulier op internet even wilde invullen", vertelt hij vol ongeloof. „Niets tegen de poli tie hoor, want daar heb ik jaren lang met veel plezier gewerkt. Maar ze hebben niet de capaciteit om het werk te kunnen doen dat ze moeten doen. Daarom moeten ze prioriteiten stellen en laten ze andere zaken zitten. Je kunt van burgers niet verwachten dat ze op internet een goede aangifte typen. En dat is wel van belang voor het onderzoek. Daarom is dat ook iets waarvoor mensen bij ons terecht kunnen." Het recherchebureau werkt nauw samen met de politie en advocaten, omdat die interesse hebben in de uitgebreide dossiers van Vleut en zijn collega's. De inzet van rechercheurs vari eert verder van overspel tot straf bare feiten. Dat doen ze in op dracht van burgers en bedrijven. Die komen bijvoorbeeld met de vraag wie degene is die altijd spul len steelt uit de personeelsruimte en of het klopt dat die ene leraar een verhouding heeft met een leerling. Een privédetective inhuren is niet voor iedereen weggelegd. On derzoek neemt nogal wat tijd in beslag en het uurtarief bedraagt 87,50 euro. Maar degenen die dat geld hebben en willen uitgeven, omdat ze zó graag de waarheid willen weten, die kunnen aanklop pen bij Vleut en zijn collega's. Soms neemt een onderzoek ruim veertig uur in beslag, soms nog geen twee. Laatst had Vleut aan anderhalf uur onderzoek al ge- 'De politie heeft niet de capaciteit om het werk te doen dat ze moet doen. Daarom moet ze prioriteiten stellen' noeg. Een man deed aangifte, om dat er steeds gouden muntjes uit de kamer van zijn zoon waren ver dwenen als de aannemer was ge weest. De sfeer binnen het gezin werd grimmig, de familieleden vertrouwden elkaar niet meer. De politie deed niets, dus ging de man naar Vleut. Die plaatste een verborgen camera in de kamer van zijn zoontje en binnen ander half uur liep er al iemand binnen, rechtstreeks naar het spaarpotje. „Het bleek een werknemer te zijn. Niet alleen mijn klant was blij met de uitkomst. Ook die aanne mer was blij, want hij had vaker boze klanten gehad die beweer den dat er wat was gestolen na zijn komst." Of er vervolgens iets met die uitkomst gebeurt, is aan de 'opdrachtgever'. „Wij advise ren. Maar de klant betaalt, dus be paalt. Soms doen ze niets met de waarheid, soms zetten we een strafrechtelijke vervolging of civie le procedure op touw." Valko doet onderzoek naar oor logsmisdaden en mensenrechten schendingen in Oost-Oekraïne en De Krim. Middelburg neemt sinds twee jaar deel aan het pro gramma Shelter City. Den Haag was de eerste stad die aan dit pro gramma deelnam, Middelburg de tweede. Inmiddels nemen meer steden aan dit programma deel, zoals Nijmegen, Tilburg, Maas tricht en Amsterdam. Net als de voorgaande mensen- rechtenverdedigers krijgt Valko een werkplek bij de UCR en bege leiding van een student. Twee jaar geleden werd tijdelijk onder zoek en ondersteuning gegeven aan de Zuid-Soedanese predikant James Ninrew Dong van de pro testante Presbyterian Church. En vorig jaar aan de Pakistaanse blog- ger Hena Gul. Valko wil in Middelburg meer kennis krijgen van internationale rechtspraak op het gebied van de mensenrechten, meer kennis bij voorkomen van een burn-out voor haar teamleden en contact met deskundigen over posttrau matische stressstoornis (PTSS). Zij arriveert op 24 maart en vertrekt op 17 juni weer naar de Oekraïne. MIDDELBURG. Het zijn geen verkie zingen, daarom hebben we beslo ten geen verkiezingsborden te plaatsen. Zo reageerde burgemees ter Harald Bergmann op een mo tie van de Middelburgse SP om de borden toch te plaatsen, zodat het Oekraïne-referendum van 6 april meer aandacht krijgt. Een meer derheid van de raad was het met de burgemeester eens en stemde de motie weg. Boomkwekerij en Groenbedrijf De Fruittuin v.o.f. VRIJDAG 18 MAART 2016 Speurwerk als in een film door Elodie Kint Frans Vleut begon in september een recherchebureau in Goes. Onlangs verhuisde hij naar 's-Heerenhoek. Vanuit die plaats zoekt hij met drie collega's naar de waarheid. Soms heeft hij dagen nodig voor het antwoord, soms is de klus in een uurtje gepiept, foto Marcelle Davidse door Emile Calon MIDDELBURG. Svitlana Valko komt drie maanden naar Middelburg om op adem te komen. In haar ge boorteland Oekraïne is ze als coör dinator bij het IPHR (International Partnership for Human Rights) de voorbije maanden met de dood bedreigd. Ook loopt ze gevaar om gemarteld en/of gegijzeld te wor den, meldt het college van burge meester en wethouders. Het is NU planttijd. Wij zijn het adres voor al uw tuinplanten, sierheesters, leibomen en (fruit)bomen. Oude fruitbomen in soorten en maten. Wij zijn ook leverancier voor Stichting Landschapsbeheer Zeeland Tevens bezorging en plaatsing mogelijk. Ook voor tuinaanleg en renovatie Geopend op donderdag vrijdag en zaterdag van 8.30 tot 16.30 Wemeldingse zandweg 10, Kapelle, Tel. 0113-342944, Mob. 0611395456, www.defruittuin.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39