'Horeca kan vanaf 1 juni langer open' 'Overname ADRZ mag ZorgSaam niet duperen' Politiepetitie Snelle leerling Het aantal aangiftes blijft dalen Waarom worden er minder fietsen gestolen in Zeeland? De fietsenmaker weet het wel. 2 ZEELAND COMMENTAAR De fatale afloop van een poging tot arrestatie in Eindho ven voedt de discussie over politiegeweld. Had dat niet anders gekund? En zo ja, hoe pakken we die agen ten aan? Politiemensen zijn terecht niet blij met deze ontwikkeling. Zij proberen hun werk goed te doen. Daarom schieten zij bijvoorbeeld gericht op een ontsnapte gevangene die er zelfs na drie waarschuwingsschoten nog vandoor gaat. De man wordt in zijn arm geraakt en wendt zich vervolgens tot de rechter. Veel agenten vertrouwen niet meer op de goede afloop van zo'n zaak. Daarom beginnen twee politiemensen een landelij ke petitie. Zij willen een aanpas sing van het Wetboek van Straf- Het is niet goed als agenten zich bij hun werk steeds achter de oren moeten krabben recht. Ook minister Ard van der Steur denkt in die richting. Het is niet goed als agenten zich steeds achter de oren moeten krabben. Dat past niet bij hun werk. Maar een strafuitsluitings grond in de wet, zoals de petitie vraagt, is nogal wat. Zo'n maatre gel lijkt op een vrijbrief. Dat is niet goed voor het maatschappelijk draagvlak. De recente rechts zaken tegen agenten die grof geweld moesten gebruiken zijn ver velend en leveren onzekerheid op. Maar het is onvoldoende grond om nuance aan te brengen in een van onze belangrijkste uitgangspunten: voor de wet is iedereen gelijk. 'Café dat twee keer in de fout gaat krijgt rode kaart en mag niet meer meedoen aan proef Harald Bergmann Burgemeester Bergmann wil over twee weken ook nog met bewoners van de bin nenstad spreken. Daarna legt hij zijn plan voor aan de gemeente raad en kan de proef beginnen. Die zal een halfjaar duren. Het gesprek met de omwonen den is onder meer nodig om te ho ren hoe zij denken over een aan pak van eventuele overlast. Berg mann heeft al wel met de aanwezi ge ondernemers afgesproken dat zaken die zich niet aan de afspra ken houden, een gele kaart krij gen. Bij een tweede overtreding volgt een rode kaart en dan mag de betreffende kroeg niet meer meedoen aan de proef - en moet die dus weer om twee uur dicht. „Normaal zou je een sanctie opleg gen en dan kan iemand bezwaar- maken. Maar in een proef van een halfjaar duurt dat te lang. Daarom kiezen we voor: twee keer geel rood." Mocht het echt niet goed gaan met de latere sluitingstijden, dan kan de proef direct worden beëindigd. Bergmann: „Ik heb aan gegeven dat ik mij het recht voor behoud dan meteen te stoppen." Wie gaat toezien op het nale ven van de regels en de afspraken, is nog niet bekend. „We moeten nog beslissen of dat de politie is, of buitengewoon opsporingsamb tenaren van de gemeente of dat we daarvoor mensen inhuren", zei Bergmann. Hoeveel cafés in de proefperio de van juni tot december een uur langer open mogen blijven (tot 3 uur in plaats van 2 uur in de nacht) is nog niet bekend. „We moeten nog besluiten of het al leen het horeca-concentratiege- bied rond de Markt en de Vlas- markt betreft, of een groter ge bied." Almanak David was er al maanden hevig aan toe. Papa en mama ook wel, maar die vonden het toch spannend dat hun zoon voor het eerst naar school zou gaan. Een week geleden was Davids eerste schooldag. Dat zal hem nog niet meevallen, vreesden zijn ouders. En ja, die eerste dag hakte er best in bij de 4-jarige. Tijdens het avondeten verzuchtte hij: „Pff, ik heb een zwaar leven." Maar David blijkt - dat had den papa en mama dan ook wel weer verwacht - tevens een snelle leerling. Na vijf dagen op school nam hij zijn moeder een klusje uit handen. „Dat doe ik wel, da's te moeilijk voor jou." BuurtWhatsapp in Klarenbeek Op de kruising van de Arie van Driellaan - Eduard Ve termanstraat in Middel burg is gisteren een Buurt- Whatappbord onthuld. In totaal komen er drie van zulke borden die die poten tiële inbrekers waarschu wen voor deze vorm van buurtpreventie in de wijk Klarenbeek. Dat onthullen van dat bord gebeurde in aanwezigheid van wijkagent Roel Klaren- donk, wethouder Chris Simons en de nodige verte genwoordigers vanuit het wijkteam. SP-raadslid even aan de zijlijn Raadslid Lian Colijn-Vente- vogel van de SP-fractie in de gemeenteraad Vlissin- gen gaat met ziekteverlof. Hans de Lange neemt voor haar waar, naar verwach ting tot de zomer. De Lange was bij de verkie zingen 2014 wel in de raad gekozen, maar hij stond zijn zetel om gezondheids redenen af aan Olga Pen- raat. De Lange was eerder fractielid in de vorige raads- bezetting sinds 2013 toen hij Trix de Roos-Consemul- der tussentijds opvolgde. Badmintonnen met Ome Piet De inschrijving staat open voor de vierde editie van het badmintontoernooi om de Ome Piet Tuasuun Bokaal dat Mae Uku zater dag 26 maart houdt in sporthal De Belt in Oost-Souburg. Met de bo kaal eert Mae Uku de 93-jarige vrijwilliger die nog altijd zelf speelt. In schrijven kost 7,50 euro, in clusief warme maaltijd in het wijkgebouw. Mariko Naber over webshops De uit Goes afkomstige au teur en online-onderne- mer Mariko Naber spreekt over webshops bij boekhan del 't Spui in Vlissingen op woensdag 23 maart. Ze sig neert daar haar boek 'Sell your stuff online' vanaf 15.00 uur. Naber is die dag één van de sprekers op een studiedag van Scalda en HZ Cult in CCXL over 'self made economy'. In 't Spui beantwoordt Naber vragen over het opzetten en voe ren van webshops. MIDDELBURG. Doen mensen min der snel aangifte van fietsendief stal? Zijn de fietssloten spectacu lair verbeterd? Is Zeeland niet meer interessant voor dieven? Volgens cijfers van het CBS is het aantal geregistreerde fietsen diefstallen de afgelopen jaren sterk gedaald. In 2010 werd 2195 keer aangif te gedaan, vorig jaar was dat 820 keer minder. De daling in Zee land begon in 2011. Opmerkelijk, want landelijk is deze ontwikke ling helemaal niet te zien. Het aantal fietsendiefstallen schom melt al jaren rond de 110.000. Volgens de politie is de aangif tebereidheid in Zeeland niet afge nomen. Daar ligt de afname dus niet aan. De meeste fietsen zijn tegenwoordig standaard uitge rust met een degelijk slot. Maar dat helpt niet tegen bendes die met busjes op pad gaan en fiet sen inladen. De fiets met een ste vig kabel- of kettingslot vastklin ken aan een lantaarnpaal, boom of fietsbeugel is een remedie. „Misschien gebruiken meer mensen een kettingslot." Ruben de Bruijne van fietsenhandel Piet Voskamp in Middelburg zoekt naar een verklaring voor de afname van het aantal gesto len fietsen. In Middelburg, de stad waar in Zeeland de meeste fietsen gestolen worden, is spra ke van ruim een halvering in zes jaar: van 660 naar 320. Hier zijn de laatste jaren meer fietsbeu- gels geplaatst waar je je fiets aan vast kunt zetten. Dat kan een po sitieve rol spelen. Manuel Jongkind van Profile Goes is niet verbaasd over de cij- Sinds 2010 nam in Zeeland het aantal geregistreerde fietsendiefstallen af van 2200 naar nog geen 1400. fers. „„Wij krijgen zelf ook min der meldingen van diefstal van mensen die via ons verzekerd zijn." Ook hij zoekt de verkla ring in de ketting- en kabelslo- ten. „Vorig jaar was er een actie van de verzekering. Je kon met korting een kabel kopen die in een veiligheidsslot past. Dat heb ben we geweten. Ik denk dat we er wel een stuk of zestig ver kocht hebben." De kans dat je je gestolen fiets terugkrijgt of dat de dader wordt gepakt blijft klein. Nog geen vijf procent van de fietsendiefstallen wordt opgelost. STEEDS MINDER FIETSEN GESTOLEN BES BED rein CEïïTl DEN HAAG. De overname van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis door Erasmus Medisch Centrum mag niet ten koste gaan van de zorg in Zeeuws-Vlaanderen. Dat vindt PvdA-Kamerlid Joyce Vermue uit Schoondijke. Ze heeft vragen gesteld over de over name aan minister Edith Schip pers van Volksgezondheid. De PvdA wil weten of de over name de samenwerking tussen ADRZ en ZorgSaam in de weg staat. Vermue vraagt minister Schippers dan ook wat zij denkt dat de gevolgen van de overna me zijn voor ZorgSaam Zeeuws- Vlaanderen en zorgverzekeraars. Vermue vindt dat Erasmus MC met ZorgSaam moet samen werken. „Omdat we voor een ge zamenlijke opgave voor de ge zondheidszorg in Zeeland staan." Zorg moet in de buurt van mensen blijven, vindt Vermue. Ze vindt de overname van ADRZ een versterking van de ziekenhuiszorg op Walcheren en in de Oosterschelderegio. Maar ze wil van minister Schippers weten hoe de continuïteit en kwaliteit van ziekenhuiszorg en de spoedeisende hulp in Zeeuws-Vlaanderen gegaran deerd blijft. door Maurits Sep MIDDELBURG De proef met latere sluitingstijden voor de horeca in Middelburg kan op zijn vroegst op 1 juni beginnen. Dat heeft burge meester Harald Bergmann gisteren meegedeeld in een gesprek met ho recaondernemers. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG VLISSINGEN OOST-SOUBURG www. mae-uku.nl VLISSINGEN Opvallend door Theo Giele Aantal aangiftes van fietsendiefstal in de vier grootste gemeenten van Zeeland. 2500 2000 1500 1000 500 Zeeland Vlissingen Terneuzen Middelburg Goes HWl 2010 2011 2012 2013 2014 2015 door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34