Pannenkoekenbakker is spekkoper Burgemeester Hans Janssen van Oisterwijk hekelt de slappe knieën van het rijk bij de opvang van vluchtelingen. CDA'er pleit voor grootschalige opvanglocaties NIEUWS 13 Bijzonder winstgevend gerechtje V-\ OISTERWIJK. Het moet maar eens ge zegd worden, zegt CDA'er Hans Jans sen (51). Omdat de nationale overheid bij de opvang van asielzoekers in gebre ke blijft, krijgen lokale bestuurders het onnodig zwaar te verduren. „Als je voortdurend bang bent voor electorale gevolgen, dan kun je eigenlijk niet be sturen. Je moet natuurlijk rekening houden met gevoelens van de bevol king, maar als dat je enige leidraad is, dan bestuur je niet meer. Het is op na tionaal niveau allemaal te vrijblij vend", aldus de burgemeester van Oisterwijk die op zijn eigen grondge bied een asielzoekerscentrum heeft met 450 vluchtelingen. Inmiddels 25 jaar oud, het oudste van Brabant. „In de jaren 90, tijdens de crisis in Joegoslavië die ook een grote stroom vluchtelingen op gang bracht, kreeg je vanuit Den Haag gewoon te horen dat opvang moest. Dan had je wel discus sie, maar die ging alleen nog over de voorwaarden. Als je zoals nu alleen de paraplu van het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers. Zonder duidelijke uitspraken uit Den Haag ligt het beleid al snel op bordje van een burgemeester die welwillend wil zijn, maar zijn ge meente ervan moet overtuigen dat het moet gebeuren. „Dat Den Haag heel omzichtig om gaat met de opvang komt natuurlijk ook door de politieke verhoudingen van dit moment. Bovendien komen er parlementsverkiezingen aan, volgend jaar. Iedereen zoekt positie. Maar zo lang het kabinet ervoor kiest geen taak stelling op te leggen voor de opvang van vluchtelingen, iets wat met status houders wel gebeurt, dan weet je dat er altijd een reden is om niet mee te doen. Kijk wat er in sommige gemeen ten gebeurt. Kijk naar Bernheze, waar politici buigen voor de wil van de straat. Er ging een streep door de op vang. En als elders wordt gezegd 'we doen wel wat, maar minder', terwijl die kleinschalige opvang drie keer zo veel kost, dan denk ik dat we aan het wegduiken zijn." 'Vier locaties voor honderd mensen zijn veel duurder dan één voor vierhonderd' vraagt 'heb je mogelijk een locatie, ja of nee?', dan krijg je niet wat nodig is. Met alleen verzoeken kom je er niet", zegt de CDA'er. Burgemeesters in Nederland staan daarom bij de opvang van vluchtelin gen vol in de wind. In het getouwtrek om opvangplaatsen zijn zij het stoot- blok tussen nationale bestuurders en de eigen bevolking. Janssen: „Opvang is geen eigen be voegdheid van de burgemeester, maar het lijkt er soms wel op. De opvang is primair geen lokale of regionale opga ve, maar een nationale opgave. Onder Grote aantallen leiden tot commo tie, zo blijkt telkens. Janssen: „Alles wat groot op je afkomt, lijkt bedrei gend. Natuurlijk, als het klein is, wordt het gemakkelijker geaccepteerd. Maar als klein financieel niet verantwoord is, wat doe je dan? Vier locaties voor honderd mensen zijn veel duurder dan één voor vierhonderd. En een grotere opvang kan net zo goed werken als vier kleine. De burgemeester van Nij megen heeft er duizenden opgevangen en concludeert dat het kon. En dat zijn de aantallen die nodig zijn." Waarom lukt grootschalige opvang in Oisterwijk? „We hebben een van de oudste azc's en zoals het gaat, dat zou je een voorbeeld kunnen noemen. Na tuurlijk zijn er wel problemen, bij voorbeeld als kinderen gaan puberen. We hebben recent het aantal minder jarigen teruggebracht omdat er te veel onderlinge problemen kwamen. Maar in de beeldvorming is een azc met bijna vijfhonderd mensen al snel een bron van overlast. „Mijn overtuiging is: wie op af stand blijft en nooit een vluchteling spreekt, betrekt alles snel op zichzelf. Mensen zeggen dan 'en ik krijg niks' of 'mijn tante wacht al lang op een huurwoning en zij krijgen er wel een'. Ik begrijp dat wel, maar met vluchtelingen is meer aan de hand dan alleen maar het zoeken naar een woning." Na de Eerste Wereldoorlog gaf Oisterwijk onderdak aan vierduizend vluchtelingen uit België. In een dorp dat net zoveel inwoners telde. Jans sen: „Dat gebeurde toen gewoon. De samenleving accepteerde dat. Al le ven we in een andere tijd, het draait nog steeds om die ene constante waarde, die van medemenselijkheid. „Ik vind het jammer als mensen er alleen op hameren dat opvang hun welvaart schaadt. Als ik bondskanse lier Angela Merkel hoor, dan heb ik daar respect voor. Als je zo'n overtui ging in je beleid legt en daaraan vast houdt. Deze crisis gaat over mensen, over mens zijn. Opvang is een collec tieve verantwoordelijkheid waar je ook als burgemeester een rol in hebt en dus standpunten over moet inne men. En die moet je uiten, zoals nu." De oer-Hollandse lekker nij is onverminderd po pulair, merkt ook Sebas van Look van het Rot terdamse pannenkoekenhuis Stroop. Het geheim: „Mensen gaan voor laagdrempeligheid." Het is goedkoop, snel en lekker. Van Looks zaak, die afgelopen oktober de deuren opende in de Vinex-wijk Nesselande bij Rotter dam, oogt allerminst traditioneel. Er zijn geen kleedjes, koperen pot ten en geruite gordijntjes, wel knalblauwe lederen stoelen en een enorme foto van de zee op de muur. Toen de horecaondernemer die ook een brasserie heeft, een tweede zaak besloot te openen, twijfelde hij geen moment: „Ik ben een pannenkoekliefhebber", zegt hij. Hoewel er volgens adviesbu reau Van Spronsen en Partners vo rig jaar 368 pannenkoekenrestau rants waren in Nederland, was het kinderrijke Nesselande nog een witte vlek op de kaart. Het bleek een schot in de roos. „We krijgen vooral jonge gezinnen over de vloer", vertelt Van Look. Dat geldt volgens deskundigen ai voor de meeste pannenkoekenhui zen, én het verklaart het succes. „Ze plukken de vruchten van de recessie", zegt Niek Timmermans, onderzoeker bij Van Spronsen en Partners. „Het is voor veel men sen een relatief goedkoop alterna tief voor luxe uit eten gaan." Pannenkoekenrestaurants kun nen in relatief weinig tijd veel mensen helpen, zeker een pre als er ook kinderen aan tafel zitten. „Ook als we drie gangen serveren, kun je binnen een uur weer bui ten staan", zegt Van Look. Dan kunnen meteen weer nieuwe beta lende klanten aanschuiven. Die kunnen bij Stroop, net als bij veel concurrenten, overigens ook terecht voor soep of een tosti. „Zo Hoewel bezoekers in pan nenkoekenhuizen relatief weinig geld uitgeven - ge middeld 11,50 euro per per soon - is de business toch lucratief. De gerechten, die meestal voor 8 tot 10 euro op de kaart staan, zijn goed koop te produceren. Procen tueel zijn de inkoopkosten 17 tot 23 procent van de om zet, heeft Niek Timmer mans van adviesbureau Van Spronsen en Partners uitgerekend. „Bij de andere horecagelegenheden is dat zo'n 30 procent. Dus pan nenkoekenrestaurants heb ben een bruto winstmarge van grofweg 80 procent, 10 procent meer dan de overige horeca." spreken we ook mensen aan die geen zin hebben in pannenkoek." Een ander geheim van het suc ces is de liefde van ouderen voor bezoekjes aan pannenkoekenres taurants. „Het is een groeimarkt, er komen steeds meer senioren", zegt onderzoeker Timmermans. Van Looks vader, die gisteren een pannenkoek probeerde in de zaak van zijn zoon, kiest voor de variant met spek, veruit de popu lairste onder klanten. Net als de meeste andere collega's heeft Van Look talloze 'exotische' keuzes op de menukaart staan, met onder meer mozzarella, ansjovis en shoarma. Maar: „De meeste men sen gaan toch voor de vertrouwde pannenkoek." AANTAL PANNENKOEKEN RESTAURANT&ft NEDERLANQk 2012: 343 2014: 2015: 368 VRIJDAG 18 MAART 2016 foto Marcel van der Vlugt door Hans van Zon door Leon van Wijk Het aantal pannenkoekenhuizen in Nederland rijst de pan uit. Vooral gespecialiseerde restaurants, met pannenkoekvariaties in alle soor ten en maten, zijn in opmars. 878 Leerlingen van 878 basisscholen, een recordaantal, bakken vandaag op Nationale Pannenkoekdag lekkernijen voor ouderen. In 2007 deden 60 scholen mee. Meisjes genieten in restau rant Stroop in Rotterdam van hun pannenkoek. foto Frank de Roo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13