Garnaal wordt duur betaald: 70 euro per kilo Pedofiel moet in België straf uitzitten na vlucht naar Cambodja Vooral voor de Oekraïnse ondernemers kan het Een zeldzaam uniehe bestemming voor een zeldzaam uniehe priis! norske 10 NIEUWS Ook prijs van zalm gaat omhoog Verdrag of geen verdrag, Nederlandse bedrijven doen tóch wel zaken met Oekraïne, blijkt tijdens een handelsmissie. Of ze bij de Rotterdamse vishan del ook merken dat er weinig gar nalen worden gevangen? „Aan de prijs wel ja", zegt directeur Marcel van Breda. „Normaal kosten ze 4,50 euro per too gram, hoogstens 5 euro. Nu is er maar mondjes maat aan te komen." Ook bij Albert Heijn en Jumbo zijn de prijzen van grijze garnalen afgelopen tijd sterk gestegen, be vestigen de supermarkten. Er worden bijna geen garnalen aan land gebracht, verklaart Cees Machielsen van Klaas Puul, een van de grootste garnalenleveran- ciers. „We zijn bijna door onze voorraad heen. Ik hoop niet dat het tot lege schappen komt." Oorzaak is niet dat er in de Noordzee te weinig garnalen zijn. Garnalen zijn geen overbeviste soort. Er bestaat geen vangstquo tum voor, zoals die er wel is voor tong, haring en kabeljauw. Er zijn simpelweg minder gar nalen omdat vissers er momenteel amper op vissen, zegt secretaris Derk Jan Berends van de Neder landse Vissersbond. „Het is nu heel gunstig om op tong en schol te vissen. Die zijn normaal in de ze tijd van het jaar weinig beschik baar, maar nu wel. En de prijzen zijn goed." Voor grote garnalenvangsten moeten vissers bovendien hele maal naar de Sylt varen, legt hij uit, bij Denemarken. „Terwijl de scholen tong hier voor de deur te vangen zijn. Dan is de afweging voor veel gemengde vissersboten snel gemaakt." Afgelopen tijd was het weer bo vendien vrij onstuimig, zegt Be rends. „Met lichte garnalennetten is het bij sterke wind en deining lastig vissen." Hij verwacht dat de garnalen- schaarste snel weer zal afnemen. „De lente is in aantocht. Boven dien zijn ook in ons deel van de Noordzee binnenkort weer meer garnalen te vangen." UTRECHT. Ook aan zalm dreigt een te kort te ontstaan. De prijs van kweek- zalm staat al enkele weken op record hoogte, zegt analist Patrick Roquas van de Rabobank. „Voor een kilo wordt op de internationale markt nu 6o Noor se kroon betaald (dik 6 euro, red.). Een jaar geleden was dat nog 40, een jaar daarvoor 30. Het zal niet lang du ren voordat ook de prijzen die consu menten in de win kel betalen, om hoog gaan." Oorzaak zijn proble men in Chili, een van de weinige lan den waar op grote schaal zalm wordt gekweekt. De Chileense wate ren kampen met blauwalg en zee luis, verklaart Ro quas. „Tegelijkertijd stijgt de vraag naar zalm jaarlijks met zo'n 10 procent. An dere productielan den kunnen de pro- ductieuitval in Chi li niet opvangen." Niet alleen omdat het twee jaar duurt voor een zalmeitje is uitgegroeid tot een slachtrijpe vis van 6 kilo. Kweke rijen in Noorwegen kunnen ook niet zo maar uitbreiden omdat ze aan de strenge milieure gels moeten vol doen. Daarom reisden 29 Nederlandse bedrijven, voor het grootste deel uit de agrarische sector, deze week onder leiding van minister Lilianne Ploumen van Buiten landse Handel naar Oekraïne. Het land dat de Krim kwijtraakte aan Rusland en waar rond Do netsk, de regio die pro-Russische rebellen tot eigen republiek heb ben verklaard, nog iedere week doden vallen. Ondanks de moeilijke omstan digheden, die nog ingewikkelder worden gemaakt door wijdver breide corruptie, ruikt Ausems kansen op deze handelsmissie naar hoofdstad Kiev, waar hij na zijn bliksembezoek aan Charkov naartoe is gevlogen. „Er zitten hier veel grote boerenbedrijven. Het is een ontdekkingsreis." Timing De timing van de handelsmissie is pikant, drie weken voordat in Nederland het referendum over het associatieverdrag tussen de EU en Oekraïne wordt gehouden. Een propagandareis? „Deze mis sie stond al langer in de agenda voor het voorjaar van 2016", ver klaart Ploumen. „Om het dan net na 6 april te plannen leek me ook eigenaardig." De handelsmissie geeft Plou men de kans uit te leggen waar om het kabinet zo graag ziet dat we op tijdens het referendum 'ja' stemmen. „De tarieven voor im port en export gaan omlaag, de procedures worden makkelijker, Nederlandse bedrijven kunnen meedoen met overheidsaanbeste dingen en er komen gelijke regels voor ondernemers in Oekraïne en Nederland", somt ze op. „Een Oekraïense melkveehouder moet straks aan dezelfde strenge regels rond bijvoorbeeld antibioticage- bruik en dierwelzijn voldoen als een Nederlandse. Dat voorkomt oneerlijke concurrentie." Tenminste, als het verdrag wordt aangenomen. Het referen dum is niet bindend, maar nie- Robbert Ausems moest wel even slikken, toen hij begin deze week landde in Char kov. Voor die Oek raïense stad, op steenworp af stand van de Russische grens en rebellengebied, geldt nog altijd een negatief reisadvies. Maar het is ook de stad waar hij zijn labora torium voor bodemonderzoek naartoe wil exporteren. „Dat lab krijg ik makkelijker door de doua ne als het associatieverdrag wordt goedgekeurd. Maar wij doen onze business hier toch wel. Of er een verdrag is of niet." Ausems werkt voor SoilCares, een Wagenings bedrijf dat boe ren helpt met het vruchtbaar ma ken van hun grond met bodem analyses en bemestingsadvies. Oekraïne was de graanschuur van de Sovjet-Unie en moet die rol nu voor Europa gaan spelen. BRUSSEL. Het ziet ernaar uit dat de Nederlandse pedofiel Pieter C. zijn celstraf van negentien jaar niet langer kan ontlopen. Vlak voor zijn veroordeling vluchtte hij naar Cambodja, maar gisteren stuurde dat land hem terug naar België. De 60-jarige Nederlandse beleg gingsmakelaar uit Antwerpen kreeg de straf omdat hij kinde ren in de Filipijnen en Cambodja had misbruikt, onder wie zijn drie pleegdochters. Toen de Bel gische rechter het vonnis uit sprak in januari van dit jaar, was C. al gevlucht. Dat kon omdat hij de rechtszaak in vrijheid mocht afwachten. C. stond internationaal gesigna leerd, maar lange tijd ontbrak van hem elk spoor. Tot vorige week, toen hij besloot zichzelf aan te geven bij de Belgische am bassade. Hij vreesde voor zijn le ven als hij in een Cambodjaanse gevangenis terecht zou komen. Gisteren kwam de pedofiel aan in België, waar hij vooralsnog is vastgezet in afwachting van zijn hoger beroep. Dat dient op 12 mei. Behalve voor het misbruik van kinderen is hij ook veroor deeld voor het verspreiden van kinderporno. In vijftien jaar had hij een verzameling van maar liefst 700 gigabyte aan materiaal opgebouwd. Speurneuzen van de FBI leerden hem in 2010 kennen als Pie- teroiö7. Een pedofiel, die gretig kinderporno uitwisselde met ge lijkgestemden. Het was de ergste content denkbaar, ook met heel jonge kinderen. C. heeft eerder verklaard dat zijn 'seksuele afwijking' is ontstaan doordat hij op 12-jarige leeftijd door een broeder seksueel werd misbruikt. Dat zou zijn gebeurd op het jongensinternaat Saint Louis in Amersfoort. De rechter vond dat geen excuus. Ook zou C. geen enkel berouw hebben ge toond. door Annemieke van Dongen EMMELOORD. Voor een onsje Hol landse garnalen tel je bij Schmidt Zeevis 7 euro neer - ofwel 70 euro per kilo. Schaarste drijft de prijs van de 'insecten van de zee' mo menteel op tot niveaus die bijna doen denken aan kaviaar. door Hanneke Keultjes door Raymond Boere KORTINGEN TOT MAAR LIEFST PER PERSOON! NORSKE NOORWEGEN REIZEN www.norske.nl T023-528 98 56 Op 4 Antarctica expeditiereizen met ms Midnatsol indien geboeht vóór 30 april: Antarctica, Falhlands Chileense fjorden: 18 daagse expeditiereis, vertrek 25/10 Chileense fjorden, Patagonië Si Antarctica: 15 daagse expeditiereis, vertrek 23/11 Patagonisch Vuurland Antarctische pinguïns: 16 daagse expeditiereis, vertrek 6/12 Kerstexpeditie naar het witte Continent: 18 daagse expeditiereis, vertrek 20/12 Deze aanbieding is ook te combineren met 'single zonder toeslag', herhalings korting en extra korting op de vliegreis. Geldig voor alle nog beschikbare hutten en suites incl. volpension aan boord indien vóór 30 april 2016 bij Norske geboekt. w Norskeis niet aansprakelijk voor tussentijdse prijswijzigingen en/of drukfouten. exclusief vertegenwoordiger Reisdetails, zie: www.norske.nl/aanbiedingen adv. I.S.M. st^/Jê HURTIGRUTEn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10