Borrel bij de bruidsjurk Met Bodyline wandelen in heel Zeeuws-Vlaanderen tegen diabetes Oud schoolgebouw wordt paradijs voor liefhebbers oude motoren ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Frans Vermeirssen kocht lange tijd elk jaar een motor en leest al 'vakliteratuur' sinds zijn middelbare schooltijd. 'Elk jaar kocht ik een tweedehands motor. Je bouwt dan vanzelf een verzameling op' scheepswerktuigkundige, totdat in 1980 zijn vader overleed en hij in De Oude Haven aan de slag ging. Al in zijn zeemansjaren kocht hij elk jaar een oude, twee dehands motor. „Zo bouw je van zelf een collectie op." De oudste motor van Frans is een Douglas uit 1915. Hij heeft ook verschillende Triumphs, BSA's en Nortons, maar zijn favoriete merk is het Engelse Vincent. „Dat was de Rolls Royce onder de moto ren." In 1955 ging het bedrijf fail liet door een paar tegenvallers. „En de auto kwam massaal op." Frans is de motor altijd trouw gebleven. Niet alleen als verzame laar, maar ook als berijder. Hij is vaste deelnemer aan bijzondere oldtimerritten. In het noorden van Spanje, in Italië. De monster- tocht End to End, van Land's End in zuidwest-Engeland tot het noor delijkste puntje van Schotland, Jo hn o' Groats, staat dit jaar op zijn programma. En natuurlijk de in richting van het motormuseum dat op afspraak te bezoeken zal zijn. Frans en zijn twee maten zoe ken er nog een naam voor. Philippine is - op mosselgebied na - geen wereldstad. Toch ver wacht Frans redelijk veel aanloop. Oude motoren zijn 'hot', hoewel nauwelijks onder jongeren, merkt hij. „Zowat iedereen zat vroeger aan brommers te sleutelen. Dat is verleden tijd. Onder jongeren be staat weinig interesse voor tech niek." Frans hoopt daar wat veran dering in te brengen. Aan zijn col lectie zal het niet liggen. len zijn schoongemaakt. Wil je er een museum van maken, dan moet er nog veel gebeuren. „We nemen de tijd. We willen eind dit jaar opengaan." Voor Frans komt een droom uit. Hij is al van jongs af'gek' van motoren. „Toen ik in Terneuzen naar de middelbare school ging, kocht ik bij boekhandel Van Aken elke week het blad Motor." Hij heeft ze allemaal bewaard. Ze lig gen in het schoolgebouw te wach ten om uitgestald te worden. Hij Je hebt een grote collectie oude motoren. Je kunt ze voor jezelf houden of ze voor iedereen samenbren gen in een museum. Frans Vermeirssen uit Philippine gaat het laatste doen, met zijn broer Marc en met Gerrit van den Adel. De voorgeschiedenis is bijzon der. Frans, al jaren dol op oude motoren, wilde de werkplaats bij zijn huis uitbreiden. En toen kwam het gebouw van de gefu seerde basisschool De Zeester in Phillippine te koop. „Voor dezelf de prijs als de uitbreiding thuis had gekost. De school is een mooi, groot gebouw. En ik heb er boven dien zelf nog op gezeten." Zo was de keuze snel gemaakt. En het mooie is dat de school ook nog direct achter zijn zaak staat, mosselrestaurant De Oude Haven. Frans hoeft de straat achter zijn bedrijf maar over te steken om in zijn toekomstige 'motorparadijs' te komen. De verwarming staat er aan. Enkele ruiten die waren inge gooid, zijn vervangen. Alle loka- pakt er één, bladert erdoor en ruikt eraan. „Dit is zó mooi." De echte pracht en praal staat (nog) bij hem thuis, een verzame ling motoren waar liefhebbers de vingers bij aflikken. Ze zien er spie en span uit, klaar om zo op weg te rijden. Frans kan sleutelen. Hij volgde de Zeevaartschool in Vlissingen en voer tien jaar als TERNEUZEN. Ondernemers in Ter- neuzen mogen van burgemees ter Jan Lonink experimenteren met de verkoop van artikelen én het serveren van drankjes. Ter- neuzen doet net als negenender tig andere gemeenten in Neder land mee aan een proef om uit te testen of die combinatie het win kelen voor de consument aan trekkelijker maakt. Daarvoor moest Lonink wel een speciale beleidsmaatregel ne men, want de combinatie van verkoop van kleding en een glaas je wijn kan niet zomaar. Dat la ten bestaande regels niet toe. De proef moet uitwijzen hoe de ver schillende branches ermee om springen en op reageren. Een glas champagne bij het uitzoeken van een bruidsjurk, een fles wijn bij een kookboek in de boekwinkel of de verkoop van een bijzondere fles olijfolie in een restaurant? Het kan straks bij wijze van proef. Voorzitter Martijn van Bat- tum van ondernemerskoepel Biz- zy Stad Terneuzen is enthou siast. „Het past helemaal in de 'beleving' die we de bezoeker van winkelcentra moeten aanbie den. Meer dan alleen maar een artikel verkopen." Hij bepleit wel een nauwe samenwerking tussen de retail en de horeca in Terneuzen. „We moeten elkaar natuurlijk niet in de weg zitten." In buurlanden is de combinatie van koopjes en een drankje al veel langer ingeburgerd. De Diabetes Challenge wordt lan delijk gehouden door de Bas van de Goor Foundation (BvdGF). De stichting wil op honderd locaties in Nederland mensen in bewe ging krijgen. Bodyline pakt dat op in Hulst, Oostburg en Terneuzen. „We hebben eerder een tweejarig project gedaan met diabetici en huisartsen in Terneuzen", vertelt Pim Lexmond van Bodyline. „Huisartsen adviseren wel dat mensen meer moeten bewegen, maar niet iedereen doet het. Er is een drempel", legt hij uit. Bodyli ne werkt voor de challenge ook sa men met huisartsen en vraagt Er wordt vanaf mei toegewerkt naar naar de Nationale Diabetes Challenge Week van 12 tot en met 15 oktober. hen om mensen door te sturen. De drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten steunen het project ook. „Omdat we door willen gaan na het traject. We willen een structu rele wandelgroep beginnen. En niet alleen voor diabetici maar ook voor mensen met overge wicht en voor wie gewoon graag wandelt. Wandelen heeft ook een sociaal karakter." Mensen kunnen zich inschrijven via de website www.nationalediabeteschallenge. nl of rechtstreeks via Bodyline. Er wordt van mei tot septem ber onder begeleiding van Bodyli- ne-instructeurs gewandeld. Mee doen kost 2,50 euro per avond. Er wordt toegewerkt naar naar de Na tionale Diabetes Challenge Week van 12 tot 15 oktober, met op de laatste dag een gezamenlijke fi nish voor alle deelnemers. DONDERDAG 17 MAART 2016 Motormuseum in Philippine Frans Vermeirssen 'Van jongs af aan sleutelde ik al aan brommers en motoren. Helaas doen weinig jongeren dat nog* Frans Vermeirssen Frans Vermeirssen bij (een deel van) zijn collectie motoren die nu nog bij hem thuis staat in Philippine, foto Ronald den Dekker door Harmen van der Werf door Wout Bareman door Sophie Stockman TERNEUZEN. Sportschool Bodyline nodigt diabetici in heel Zeeuws- Vlaanderen uit om vanaf mei mee te doen met een wandelgroep. Bo dyline haakt daarmee aan bij de Na tionale Diabetes Challenge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 82