Mogelijk alsnog gratis bus met pas ■ireraigsi Raad Schouwen houdt vast aan nul-beleid Publiek belang vereist openheid Uitgelaten Overname betekent behoud 2 ZEELAND Nu het Erasmus MC het ADRZ in Zeeland overneemt, is de vraag: wat betekent dat voor u als patiënt? COMMENTAAR Overheden moeten open en transparant zijn. Toch blijft het in de praktijk worstelen. Besturen van ge meenschappelijke regelingen - samenwerkingsverban den tussen vooral gemeenten - zeggen in het open baar te vergaderen. Maar hoe openbaar is openbaar, als niet ieder een ervan op de hoogte kan zijn? Deelnemers worden uiteraard op de hoogte gesteld, de media soms ook, maar de publieke infor matievoorziening schiet nog te vaak tekort. Zeeland telt zo'n twintig gemeenschappelijke regelingen. Die vor men inmiddels een omvangrijke bestuurlijke tussenlaag met aan zienlijke verantwoordelijkheden, maar onttrekken zich tegelijker tijd deels aan het zicht. Niet voor niets klagen raadsleden regelma tig dat ze te weinig grip hebben op de gemeenschappelijke regelin gen waarbij ze zijn betrokken. De democratische controle komt daarmee in het geding. Het is goed dat de Zeeuwse instel lingen direct het signaal oppik ken dat hun openbaarheid tekortschiet. Ook al is er geen reden om aan te nemen dat zij informatie bewust achterhouden of dat er zaken misgaan, die suggestie mag ook niet worden gewekt. Bij organisaties die te maken hebben met publiek belang en geld moet openheid boven elke twijfel verheven zijn. Het is goed dat de instellingen het signaal oppikken dat hun openheid tekortschiet Tot vorig jaar was vervoer met lijnbus 814, die in juli en augustus langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust rijdt, gratis voor bezitters van de Zeelandpas. Die is voor 4 euro te koop. De stichting betaalde daarvoor een 'afkoopsom' aan Connexxion. „Dat kost ons 54.000 euro", vertelt De Smit. „Dat is een enorm bedrag, dat te veel op onze begroting drukt." De stichting zet liever in op 'beleefbare' zaken. Zo zijn dit jaar voor 4 euro extra elf musea in (Zeeuws-)Vlaanderen te bezoeken, en zijn er plannen voor gratis vervoer met de zonnetrein die ondernemers langs de kust willen laten rijden. De stichting kreeg echter com mentaar op het besluit de gratis bus uit het pakket te schrappen, vertelt De Smit. „Daarom doen we alsnog een uiterste poging." Er is 54.000 euro nodig. „We hebben de recreatieondernemers in de streek gevraagd een bijdrage te le veren. Daarna stappen we naar de provincie en de gemeente Sluis." Het besluit de bus te schrappen komt mede doordat het aantal pas sagiers dat met de pas reist, niet wordt geregistreerd. Connexxion heeft daarvoor geen geschikt sys teem. „Daardoor weten we niet of onze bijdrage wel in verhouding staat tot het aantal gebruikers", geeft De Smit aan. 'We betalen Connexxion een afkoopsom van 54.000 euro. Dat bedrag drukt enorm op onze begroting' Volgens Patrick Polie, directeur van de VW Zeeland, wordt met Connexxion overlegd over moge lijkheden vanaf 2017 wél te tellen, waardoor bijvoorbeeld per passa gier een bijdrage aan Connexxion betaald kan worden. Almanak Hij is klein van stuk, maar een jour nalistiek bijtertje. Een terriër die niet loslaat als hij een primeur beet heeft. Toch zet hij niet steeds overal zijn tan den in. Is hij goed geluimd dan is hij een labrador die kwispelend koffie voor de collega's haalt. Zulk huiselijk gedrag moedigen we hartstochtelijk aan. Meestal klinkt dan een instem mend 'waf vanachter het beeld scherm. Deze week was hij erg 'uitge laten'. Toen een hem sympathieke col lega de kantoortuin in dartelde, vloog hij op hem af. Het gevolg: een ferme sprong en een omhelzing. Het bleef die dag vredig in de roedel. Open avond bij brandweer De brandweer in Aarden burg kan wel wat nieuwe vrijwilligers gebruiken. Me de daarom opent het korps komende maandag de deu ren van de kazerne aan de Noordstraat voor een 'open oefenavond'. Iedereen tus sen 18 en 40 jaar die ook re gelmatig overdag beschik baar is en in de buurt woont, komt in aanmer king. Tijdens de open avond, die begint om 19.30 uur, kun nen bezoekers rondkijken in de kazerne en krijgen ze antwoord op alle mogelijke vragen. Dialectkenners te gast in De Kaaie Twee dialectkenners, San- kie Koster van de Overslag (Rode Sluis) en Veronique de Smet van de Universi teit Gent, fleuren volgende week dinsdag de jaarverga dering van de Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine op. Ze dui ken in de vele dialecten in Zeeuws-Vlaanderen, waar bij dat van Philippine niet zal ontbreken. Sankie Kos ter vertelt tot slot een ver haal in dialect. De bijeen komst is 22 maart vanaf 19.30 uur in dorpshuis De Kaaie in Philippine. Ook niet-leden zijn welkom. Bemiddeling over Vroon 'onnodig' Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen vindt het onnodig een extern bemid delaar in te schakelen om het hoofdkantoor van rede rij Vroon uit Breskens als nog naar Terneuzen te ha len. De VVD komt van avond in de gemeenteraad met dat voorstel. Er is, vol gens Lonink, al 'heel veel' gebeurd om Vroon op ande re gedachten te brengen. „Bovendien schakel je een extern bemiddelaar in bij een conflict en wij hebben geen conflict met Vroon." Een nieuw plafond in één dag! De overname van het ADRZ door EMC be tekent vooral dat Zeeuwen in Zeeland verzekerd blijven van goede en bereikbare zorg, zeggen betrok kenen in koor. „Als cliëntenraad van het ADRZ waren we bang dat be paalde specialistische zorg niet in Zeeland zou kunnen blij ven", vertelt voorzitter John Jan sen. „Denk aan ingrijpende ope raties op allerlei vlakken, aan on cologie, cardiologie en acute zorg." In specialismen als reumatologie werd al nauw samengewerkt met het EMC. Dat zal in veel meer specialismen gaan gebeu ren. Patiënten van het ADRZ zullen in de toekomst vaker een specialist van het Erasmus MC aan hun bed zien die in het zie kenhuis diensten meedraait. Het ADRZ is een zogenaamd 'basisziekenhuis'. Het meren deel van de patiënten kan bin nen Zeeland geholpen worden. Voor zeer specialistische (acade mische) zorg, moeten patiënten echter naar een 'tertiair' zieken huis zoals het EMC. Specialis ten van het ADRZ zullen in principe doorverwijzen naar het EMC als academische zorg nodig is. Maar, zegt cliënten raadvoorzitter John Jansen met nadruk, patiënten die niet naar ZIERIKZEE. Coffeeshop-eigenaar Ramon Warrens kan op zoek naar een andere bestemming voor voormalig restaurant De Zeelandbrug. Alleen de SP-frac- tie in de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland wil mee gaan in zijn plan om in het eta blissement bij Zierikzee een ver kooppunt voor softdrugs te gedo gen. D66 waagt zich als enige nog niet aan een concrete uitspraak en wil de plannen eerst nog goed bestuderen. Alle andere par tijen zijn niet te porren voor het loslaten van het lokale nul-be leid voor coffeeshops, laten ze weten. PvdA-fractievoorzitter Pe tri d'Anjou: „Zo lang er geen lan delijk cannabisbeleid is dat niet alleen de verkoop gedoogt maar ook de teelt en de inkoop regu leert, zijn wij vooralsnog geen voorstander van de vestiging van een coffeeshop in onze gemeen te." Dat is ook de lijn waar de coalitie zich aan vastklampt. Een deel van de raad bracht dinsdag avond op initiatief van LSD-frac- tievoorzitter Robbert Lievense een werkbezoek aan High Life in Goes. Warrens heeft De Zeeland- brug al gekocht en weet een geïn teresseerde horeca-ondernemer die het pand wil huren. FZC door Martijn de Koning BRESKENS. De Stichting Beleef Zeeuws-Vlaanderen doet alsnog een poging om komende zomer gratis vervoer met de West- Zeeuws-Vlaamse kustbus mogelijk te maken. Daarvoor wordt 54.000 euro gezocht bij ondernemers en overheden. Dat zei Ilse de Smit, coördinator van de stichting, giste ren tijdens een ondernemersbijeen komst in Breskens. Tip? redactie@pzc.nl AARDENBURC PHILIPPINE TERNEUZEN PLAFOIMDS Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Bezoek onze showroom (op afspraak) Betere arts door Ondine van der Vleuten foto Thinkstock door Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80