in, of ik ga hier sterven Publiek kiest 'groene parels' NIEUWS 7 aan de andere kant en kijken haar stoïcijns aan, op nog geen vijf me ter afstand. Dan begint de jongste dochter van 6 maanden, in dikke dekens gewikkeld in de tent, on bedaarlijk te huilen. Kolistan gaat de tent binnen. Haar man houdt de moed erin. „Ach, het is nu ten minste opgehouden met rege nen", zegt Rizan. „En we hebben een tweede tent gekregen. De vrouw die daarin eerst sliep, is twee dagen geleden bevallen en naar het ziekenhuis gebracht." De twee weken ervoor sliepen ze met z'n zevenen in een tweeper soons iglotentje. Net als Kolistan en Rizan heb ben alle 12.000 vluchtelingen die in de modder rond Idomeni ver blijven hun hoop gevestigd op de EU-top. Vrijwel niemand gaat in op de oproep van de Griekse rege ring om te verkassen naar een van de kampen in de regio, die veel betere voorzieningen heb ben. Ze willen zo snel mogelijk de grens over, mocht die open gaan. Dat het vrijwel uitgesloten is dat dat gaat gebeuren, is maar moeilijk te bevatten. De vluchte lingen willen er niet over naden ken. „Ik ga niet weg hier. Ik ga vanuit hier Europa in, of ik ga hier sterven", zegt de 27-jarige Omar uit de Syrische stad Homs. Hoe groot de wanhoop is, bleek eerder deze week toen hon derden vluchtelingen probeerden via een snelstromende rivier de grens over te komen. Drie vluch telingen kwamen daarbij om het leven. De rest werd opgewacht door het Macedonische leger en weer de grens overgezet. Het aantal vluchtelingen dat vastzit in Griekenland groeit ver der en verder. Nog elke dag wa gen honderden mensen in boot jes de oversteek vanuit Turkije, Nog elke dag wagen honderden mensen de oversteek vanuit Turkije naar Griekenland deze week al ruim 1.800 volgens vluchtelingenorganisatie UNHCR. Zij laten zich niet tegen houden door het NAVO-eskader dat op de Egeïsche zee vaart, de gesloten grens met Macedonië of de dreiging van een gedwongen terugkeer naar Turkije. De 18-jarige Nour uit Damas cus heeft zich opgegeven voor het Europese herverdelingspro gramma dat moeizaam van de grond komt. Sinds de grens dicht is, stijgt het aantal aanmeldingen, maar erg populair is het program ma niet. Migranten kunnen im mers niet zelf bepalen naar welk EU-land ze toe gaan. „Ik wil naar Duitsland", zegt Nour, die alleen reist. „Daar heb ik familie wonen. Wat moet ik in een ander land? Als ik niet in Duitsland word in gedeeld, schrijf ik me weer uit. En dan probeer ik het alsnog op een andere manier." De gelauwerde stukken natuur schoon moeten uitgroeien tot na tionale iconen die zich kunnen meten met sterke Nederlandse merken als molens, tulpen, fietspa den, waterwerken en de stad Am sterdam. De wedstrijd wordt vandaag aangekondigd door staatssecreta ris Martijn van Dam (Economi sche Zaken). De PvdA-bewinds- man doet dat op het festival 'Naar Nationale Parken van Wereldklas se' in Den Haag. Bezoekers wor den daar uitgenodigd om mee te denken over de vraag welke gebie den voldoen aan 'wereldklasse'. De staatssecretaris hoopt dat toeristen door de verkiezing hier langer zullen blijven. „We moeten laten zien dat we naast de Amster damse grachtengordel en de mo- 'We moeten laten zien dat we naast de grachtengordel en de Kinderdijk ook unieke natuur hebben' lens van Kinderdijk ook unieke na tuur hebben die je als toerist abso luut moet hebben gezien", zegt hij. In april start de inschrijving voor de verkiezing van de 'groene pa rels'. Particulieren, provincies, ge meenten en bedrijven kunnen in principe elk natuurgebied of land schap aandragen, van officieel Na tionaal Park tot een amper ont dekt rustgevend stekje dat in de reisgidsen niet voorkomt. Vervolgens maakt een jury on der leiding van Pieter van Vollen hoven een selectie. Zij beoordeelt onder meer of het gebied bijzon der genoeg is om een groot pu bliek te trekken en of het veer krachtig genoeg is om die toe stroom aan te kunnen. Na de zomer is het ten slotte aan de Nederlandse burgers om uit een shortlist van vijf tot tien fa vorieten het mooiste natuurge bied van Nederland te kiezen. Van Dam hoopt dat de verkie zing uitgroeit tot een nationale happening, nu organisaties als de ANWB en Staatsbosbeheer de wedstrijd hebben omarmd. Ook ziet hij kansen voor herwaarde ring van de Nederlandse natuur onder de eigen inwoners. Van Dam: „Toen Rotterdam opdook op internationale lijstjes als een stad die je moest zien, gingen ook meer Nederlanders er een kijkje nemen. Dat kan met onze natuur ook." DONDERDAG 17 MAART 2016 Vluchtelingen in Idomeni kijken gespannen uit naar de EU-top over de afspraken met Turkije. 'Er moet toch een oplossing voor ons komen?', vraagt een van hen zich af. Duizenden vluchtelingen met hun tentjes aan de Grieks-Macedonische grens. Foto onder: de 8-jarige Shaharzad Hassan uit Aleppo toont haar te kening getiteld 'vluchtelingengezin', foto's AP/EPA/AFP door Laurens Kok DEN HAAG. Het Nederlandse pu bliek mag binnenkort stemmen op het mooiste natuurgebied van het land. De gouden, zilveren en bron zen winnaars van deze wedstrijd worden de komende jaren extra on der de aandacht gebracht in bin nen- en buitenland. Martijn van Dam staatssecretaris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7