2.000 6 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS Het cruciale akkoord tussen EU en Turkije moet er komen. Juridisch kan het, politiek moet het, aldus Brussel. BRUSSEL. Hoe groot het verzet on der lidstaten tegen belangrijke on derdelen van de Turkijedeal ook mag zijn, geen akkoord is simpel weg geen optie, aldus zowat ieder een in Brussel. Daarvoor zijn de beelden van schipbreuken op de Egeïsche Zee en kleumende kinde ren in de kampen rond Idomeni te indringend. Maar met alleen die vaststel ling is de deal niet binnen, en dus gaat het de komende twee dagen hard tegen hard. Om de kans op succes te vergroten, haalde de Eu ropese Commissie gisteren het rammelende preakkoord waarmee kanselier Angela Merkel en pre mier Mark Rutte hun 26 colle ga-leiders op 7 maart overvielen nog even snel door de molen. Al les om mensensmokkelaars te stoppen, vluchtelingen een veilig thuis te bieden en dat zonder dat ze Europa overspoelen. Het blijft razend ingewikkeld. Vicevoorzitter Frans Timmer mans riep het gisteren wel vijf keer: „U hoeft mij niet te vertellen dat dit allemaal buitengewoon ge compliceerd en moeilijk is." Toch hoopt hij belangrijke be zwaren van lidstaten te kunnen ondervangen. Zo worden asielzoe kers in Griekenland niet collectief terug op de boot naar Turkije ge zet, maar krijgen ze - zoals het asielrecht belooft - een individue le toets. Juist over het ontbreken daarvan stonden asiel- en mensen rechtenorganisaties de afgelopen tien dagen op hun achterste be nen. 'Misverstanden', aldus Tim mermans gisteren. Om de deal verder juridisch wa terdicht te maken, passen Grieken land en Turkije allebei hun wetge ving aan. Griekenland legt for meel vast dat Turkije een veilig derde land is, Turkije dat iedereen die bescherming zoekt zijn aan vraag behandeld ziet. Hoe Grie kenland tot tweeduizend man per dag, in het Arabisch, hun vlucht verhaal kan afnemen weet Brussel ook nog niet, maar dat is een prak tisch, geen principieel probleem. Kern van de aangepaste con ceptdeal blijft verder dat Turkije al le migranten die via de Egeïsche Zee naar Griekenland trekken, te rugneemt. Voor elke teruggeno men Syriër mag het een andere Sy riër naar Europa sturen. Uitgangs punt is dat de uitstroom naar Grie kenland hierdoor vanzelf op droogt. Nadien neemt Europa elk jaar een nader te bepalen aantal Syrische vluchtelingen van Tur kije over, en verdwijnt de zoge naamde 'één-op-één'. „Als Syriërs legaal naar Europa kunnen, den ken ze wel twee keer na voor ze hun laatste geld uitgeven aan een gevaarlijke bootreis, zeker als ze na een week toch weer op de kade van Izmir staan", zo hoopt een nauw betrokken diplomaat. Om avonturiers verder te ont moedigen, stelt Brussel een straf voor: wie illegaal probeert Europa binnen te komen, moet na terug keer in Turkije achterin de rij aan sluiten voor een legaal verblijf - en die rij is 2,5 miljoen personen lang. Met slimmigheidjes heeft Brussel intussen, op papier, al op vang voor de eerste 72.000 Syriërs in Europa. Daarvoor wordt het ak koord van vorig najaar ingezet om 160.000 asielzoekers uit Grieken land, Italië en Hongarije elders in Europa te 'herplaatsen'. Hongarije zag af van zijn quotum (54.000 mensen), van het Griekse quotum zijn 18.000 plaatsen nog onge bruikt. Bijkomend voordeel: lidsta ten móeten deze Syriërs opne men. Alle problemen zijn daarmee nog niet van de baan. Cyprus blok keert stappen naar een Turks EU-lidmaatschap met een veto over de opening van vijf nieuwe toetredingshoofdstukken, de Turk se reactie daarop is nog onduide lijk. En Brussel zelf is vastbesloten vrijer reizen voor de bijna 80 mil joen Ihrken naar Europa pas toe te staan als Ankara aan alle 72 ei sen (bijvoorbeeld fraudebestendi ge paspoorten) heeft voldaan. Vol gens Turkijekenner en ex-Europar- lementariër Joost Lagendijk is dit de hoofdprijs waar president Erdo- gan op uit is. „Als hij die binnen heeft zou het zomaar kunnen dat hij van puur geluk nieuwe verkie zingen uitschrijft." Rizan houdt de spijker broek van een van zijn dochters boven het vuurtje voor zijn tent. Het broekje is doorweekt. Vijf da gen van onophoudelijke regen hebben vluchtelingenkamp Ido meni, op de grens tussen Grie kenland en Macedonië, veran derd in een modderpoel. Tenten, kleding, schoenen - alles is drijfnat. „We moeten geduld hebben", zegt de 30-jarige Syriër gelaten. De timmerman is samen met zijn 28-jarige vrouw Ko- listan voor het geweld in de stad Aleppo gevlucht. „We kunnen al leen maar wachten." Maar waarop? De grens is nu al een week potdicht. Macedonië laat geen enkele vluchteling meer door, nadat landen verder op op de vluchtroute hun gren zen steeds verder op slot hadden gedaan. „Misschien komt daar snel verandering in", zegt Ko- listan. Ze hoopt dat de EU-lei- ders die vandaag vergaderen (en morgen met Turkije erbij), beslui ten dat de grens weer opengaat. Tegen beter weten in. Haar doch ter van vier komt naar haar toe gelopen op veel te grote instap schoenen. Die van haar zitten on der de modder en kan ze niet meer aan. „Er moet toch een op lossing voor ons komen?", vraagt Kolistan retorisch. Achter haar hangt een oneindig lange rij kle- Vrijwel niemand gaat in op de oproep van de regering om te verkassen naar kampen met betere voorzieningen dingstukken te drogen in het prikkeldraad dat Macedonië op de grens heeft gespannen. Drie bewapende soldaten lopen langs Uirkijetop: geen deal over asiel is geen optie door Frans Boogaard Hoe Griekenland van 2.000 mensen per dag het vluchtverhaal kan afnemen, weet Brussel niet. Maar dat is een praktisch, geen principieel probleem. 'Vanuit hier ga ik Europa door Thijs Kettenis De 12.000 vluchtelingen die vast zitten aan de grens tussen Grie kenland en Macedonië volgen de EU-vluchtelingentop van vandaag in spanning. Tegen beter weten in hopen ze dat de grens weer open gaat. „Hier ga ik Europa in, of hier ga ik sterven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6