Coffeeshop is nog een brug te ver Klapbank Dreischor 7 mei open Openbaar vervoermuseum op Brouwersdam breidt flink uit SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Joekel van een bank uit Brouw Van paardentram tot bellewagens Post onderweg al gesorteerd De RTM was een levendig gebeuren, ook in Zeeland. Op de etagevloer staat een joekel van een houten zitbank, die in 1900 is gemaakt voor de wachtka mer van het stationsgebouwtje van Brouwershaven. Later, toen het RTM-station ver huisde, verhuisde de kolossale zit bank mee. Tijdens de Watersnood ramp spoelde de bank weg om pas weer jaren later, ernstig ver waarloosd, op te duiken. Paardentrambedrijf van weleer, RTM, ging in 1978 op in busbe drijf ZWN. In 1999, ging de ZWN op in Connexxion. RTM zette al bussen in vanaf de jaren twintig van de vorige eeuw, om vervoer te regelen richting tramstations vanuit dorpen waar de tram niet reed. In het wagenpark zijn onder meer zogenaamde bellewagens, die eerst als brandweerwagen dienst hadden gedaan. Niet alleen in het verplaatsen van mensen, ook in het vervoeren van goederen blonk de RTM uit. Van suikerbieten tot poststukken. Op verzoek van de PTT werden zelfs speciale postwagens gebouwd en kwam er onderweg een beëdigd postbeambte aan boord. Al tij dens de rit werd de post voor Flakkee gesorteerd en gescheiden gehouden. De rest van de brieven ging naar Rotterdam door. Dit is het enige openbaar vervoer museum in Ne derland dat niet met het openbaar vervoer bereik baar is, grapte museumvoorzitter Roel Sparreboom gisteren bij de opening van de nieuwbouw van het RTM-museum aan de Brou wersdam. Misschien niet echt iets om trots op te zijn, maar op de rest absoluut wel. „Je mag hier toch ook best apetrots op we zen?", leidt museummedewerker Hans Gerlings spontaan rond. In amper twee jaar tijd hebben vrijwilligers een pracht van een stationsgebouw neergezet. Zo'n re misegebouw met hoge deuren waar trams naar binnen kunnen rijden. Binnen schitteren onder meer een materieelwagen en een bellebus en zijn er op de verdie pingsvloer exposities te zien ge wijd aan RTM-ontwerper H.W. Tap en de RTM en de Ramp. „Al leen al om te weten te komen waar de tram gereden heeft, is het de moeite waard om dit museum te bezoeken. Het was een echte dienstregelingtram en, als je je er in gaat verdiepen, dan merk je dat het een heel levendig gebeuren is geweest", zegt Gerlings. Met een Schouwen-Duivelandse link van jewelste, want ooit reed die tram ook dwars over dit eiland. Sterker nog: toen de trams niet meer re den en de RTM verder als busbe drijf door het leven ging, verkaste het hoofdkantoor van de RTM van Rotterdam naar Zierikzee. Ter gelegenheid van de ope ning van het uitgebreide en ver nieuwde museum werd gisteren 'Je merkt dan dat het een heel levendig gebeuren is geweest' een tegeltableau onthuld met daar op een afbeelding van het Rotter damse RTM-station Rosestraat, dat vóór de verhuizing naar Zee land als hoofdkantoor dienst deed. Jarenlang hing het bij de RTM-bazen -eerst in Rotterdam en later in Zierikzee- aan de muur. Daarna verdween het uit het zicht, maar nu is er weer plek om het tableau te exposeren. DREISCHOR De elektronische klap bank op de parkeerplaats van het streek- en landbouwmuseum Goe- manszorg in Dreischor wordt za terdagmiddag 7 mei geopend. Dat gebeurt gelijktijdig met de jaarlijkse donateursdag van het museum. Het is nog niet bekend wie de opening gaat verrichten. Klapbanken stonden en staan op centrale plaatsen in Zeeuwse dorpen en steden. Op de bank werd gekletst; 'geklapt'. De elektronische klapbank is een zitbank met luidsprekers in de rugleuning. Na een druk op de knop zijn verhalen uit de regio te horen. De klapbanken horen bij het project Zeeuwse Ankers. Ver spreid door Zeeland hangen anker schildjes met een QR-code. Die co de verbindt de smartphone met de website zeeuwseankers.nl. Daarop zijn de verhalen te horen. Plaatsen waarover meerdere ver halen worden verteld, heten An kerplaatsen. Goemanszorg is er zo een. In totaal komen er tien Anker plaatsen in Zeeland. Yerseke heeft er al een, Sas van Gent en Westka- pelle volgen binnenkort. Het streek- en landbouwmu seum in Dreischor gaat 27 maart open. De wisseltentoonstelling voor dit seizoen gaat over kleder dracht en dialecten. Voor verreweg de meeste raadsle den van Schouwen-Duiveland was het dinsdagavond de eerste keer dat ze een coffeeshop bin nenliepen. In ieder geval formeel, op werkbezoek, in het kielzog van LSD-fractievoorzitter Rob bert Lievense. CDA en SP haak ten bij zijn initiatief aan. Andere partijen, waaronder de Christenu nie, gaan volgende maand langs of wachten liever tot eigenaar Ra mon Warrens eind april zelf z'n opwachting maakt op het raadsle denspreekuur in Zierikzee. De scherpe wietgeur is alles overheersend aanwezig. Ook bo ven in de rookruimte, ondanks de kille avondlucht die door de twee opengeslagen ramen naar binnen stroomt. Warrens ont vangt de onwennige gemeentebe stuurders aan de grote stamtafel met koffie, appelgebak en mar mercake. High Life wordt volgens hem steeds vaker ook bezocht door mensen die op medicinale basis wiet gebruiken. „Dan praat je over zeker 20 tot 25 procent van de klanten. Daaronder zitten ook genoeg mensen van Schou wen-Duiveland." Cannibisconsu- lent Dimitri Breeuwer noemt als voorbeeld ook de hennepolie uit het assortiment van de Goese cof feeshop. Het stofje dat het hoofd 'wattig' maakt, is daar uitgehaald, zodat alleen de ontspannende werking overblijft. Een uitkomst voor mensen met spierziekten, pijnlijke botten en adhd. Vol strekt legaal en ook gewoon te koop in de reformzaak, refereert Daniël Joppe (CDA) ietwat be smuikt aan z'n eigen winkel. Warrens gooit nog een kaart 'Schouwen-Duiveland is een mooie plek om het experiment aan te gaan' op tafel: „Zodra wij op Schou wen-Duiveland een coffeeshop openen, neemt dat zeventig pro cent van de thuisdealers de wind uit de zeilen. Tachtig procent van de softdrugsgebruikers koopt lie ver bij de shop, omdat ze geen ge zeik willen. Daar ben ik heilig van overtuigd. Wanneer die groep naar ons komt, heeft de po litie de handen vrij om zich te concentreren op de illegale han del rond de jongeren van 14/15 jaar bij jullie." De argumenten zijn echter on voldoende overtuigend voor LSD-fractievoorzitter Lievense en zijn collega Joppe om hen tot een ander standpunt te bewegen. Lievense wijst op een rapport van de Vereniging van Nederland se gemeenten. Daarin constateert de betreffende VNG-commissie dat het gedoogbeleid door de dub bele moraal z'n beste tijd heeft ge had. Toestaan dat er aan de voor deur wordt verkocht, terwijl de kweek en aanvoer via de achter deur als crimineel wordt bestem peld, is uiteindelijk in de praktijk een té lastige spagaat voor het openbaar bestuur. De VNG-com missie adviseert het hoofdbe stuur de wietteelt te reguleren en coffeeshops te legaliseren mid dels nieuwe wetgeving. De VNG beslist 8 juni of die aanbeveling wordt overgenomen en vervol gens met een dwingend advies naar de Tweede Kamer wordt ge stuurd. „Wanneer een flinke meerderheid van de gemeenten vindt dat legalisatie op z'n plaats is, moet ik nog zien wat er ge beurt. Maar zo ver zijn we nu nog niet", zegt Lievense. „Laten we de uitwerking van dat rapport eerst maar eens afwachten. En zo lang daar geen duidelijkheid over is, moet je hier nu niet nog even snel akkoord met een gedoogde coffeeshop. Want dat het zó niet werkt, daar zijn we het met me neer Warrens over eens." SP-fractievoorzitter Anita de Vos ziet met het VNG-rapport juist een kans ontstaan. „Schou wen-Duiveland is dan een mooie plek om het experiment met de legale coffeeshop aan te gaan." Maar ook dat gaat de andere par tijen een brug te ver. Lievense: „Want stel dat het niks wordt? Dan zit je hier alsnog met een cof- 'Dat het zó niet werkt, zijn we het met meneer Warrens over eens' feeshop. Bestaande coffeeshops genoeg voor zo'n proef, wat mij betreft." Warrens heeft De Zeeland- brug al gekocht en zal het voor malige restaurant bij het sneuve len van zijn plan waarschijnlijk verhuren aan een geïnteresseerde horeca-ondernemer, vertelt hij. DONDERDAG 17 MAART 2016 Apetrots op RTM-pand door Esme Soesman Burgemeester Ada Grootenboer van Goeree-Overflakkee, museumvoorzitter Roel Sparreboom en gedeputeerde Rik Janssen van de provincie Zuid-Holland bestuderen het tegeltableau na de onthulling, foto Dirk-Jan Gjeltema Hans Gerlings RTM-museum door Marcel Modde ZIERIKZEE. „Heeft u een geldig identiteitsbewijs dat ik even mag zien?" Bedrijfsleider Tolga Sen ont vangt de klanten volgens het boek je. Ook de oudere mannen die zich na ons melden aan de ver koopbalie van High Life in Goes. Anita de Vos SP Robbert Lievense LSD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67