Samen met inspirator op podium UIT THUIS 5 Al jaren is de Amerikaan Joe Lovano een van de beste jazzsaxofonisten. Hij speelt met een nieuw, toegewijd kwartet in Café t Schuttershof. Muziek podium Zeeland Intieme setting past Lloyd Spiegel het beste Theatershow rond het leven van Serge Gainsbourg Hedendaagse Mattheus en traditionele Passion Als het in de folk om het overdragen en bewerken van tradities gaat, zit je bij het duo A Quadrant en folkzanger Fred Piek (Fungus, Amazing Stroopwafels) gebeiteld. 'Renoveren' noemt Marius Roet ing van A Quadrant dit proces van musiceren. „Met behoud van het goede de muziek nog beter ma ken", dat is de kunst die hij als muzikant voor ogen heeft. En het mooie is dat juist zanger/gitarist Fred Piek hem zo'n veertig jaar ge leden op dat spoor heeft gezet. De muziek van Fungus, waarin de Britse folkrock uit de vroege ja ren zeventig leidend is, was voor Marius een belangrijke binnenko mer in de folktradities. Hij dook er met volle overtuiging in en geldt inmiddels als een toonaange vende recensent, schrijver en pro grammeur in het genre. Ook als muzikant laat hij zich gelden. De folkgroep A Quadrant kwam begin deze eeuw met een eerste album: 'No Boot'. Zes jaar la ter verscheen een tweede plaat, 'Stand Up Tall' en tred A Qua drant als trio, kwartet of duo op di verse podia in Nederland en Bel gië. Ook in de verschillende mu- ziekprojecten, zoals 'Folk 'n Brass' met de Oost-Souburgse fanfare Vlijt en Volharding in 2004 speel de het bewerken van oude tunes en songs uit de folktradities een hoofdrol. Soms sijpelt er een eigen nummer door of trekken de muzi kanten een nummer uit de pop muziek een stevige folkjas aan, zo als 'Golden Brown' van punk- groep The Stranglers. Marius is Fungus-zanger Fred Piek (65 jaar) blijven volgen sinds die ontdekking in de jaren zeven tig. „Iedere keer wist hij me weer te verrassen. Vooral met die karak teristieke en indrukwekkende na sale stem kan hij in ieder concert iets oproepen dat voorbij wee moed en nostalgie reikt. Met die stem trekt hij de traditie moeite loos naar deze tijd." Dubbelconcert A Quadrant (Ma rius Roeting en Piet Verpoorte) en Fred Piek in Theater De Weg wijzer. Vrijdag 18 maart, aanvang 20.30 uur. in zijn nieuwe kwartet heeft hij een prominente plaats ingeruimd voor bassist Peter Slavov en drummer Lamy Istrefi. Beiden hebben Oost-Eu- ropese roots en excelleren in complexe ritmes. Lovano noemt zijn nieuwe groep 'classic quar tet.' Ten dele omdat het de onverwoestbare be zetting van saxofoon, piano, bas en drums heeft, waarmee al zoveel grote jazzmusici glorieerden. Ten dele ook omdat Lovano belooft diep in de geschiedenis van de jazz te duiken en veel swing en bebop te spelen, muziek die inmiddels alweer meer dan vijfenzeventig jaar meegaat. Maar is het ook enigszins een grap, want Lo vano neemt musici mee die nog lang niet op hun lauweren kunnen rusten. Pianist Lawrence Fields is bijvoorbeeld nog heel jong, maar wel een virtuoos musicus met het hart op de juiste plek. Net als Lovano zelf. Zijn technisch kunnen is haast onvoorstelbaar, maar de ziel van de mu ziek komt op de eerste plaats. Joe Lovano, Muziekpodium Zeeland, 't Schut tershof, maandag 21 maart, aanvang 12.00 uur. DOOR MISCHA ANDRIESSEN Voor zowel liefhebbers als leken is het vaak lastig te bepalen wat jazz is en wat niet. Dat komt doordat jazzmusici in de loop der tijd steeds weer bestaande vormen vervangen hebben door nieuwe. Daardoor zijn kenmerken die ooit karakteristiek voor het genre waren, in de hedendaagse jazz soms vrijwel verdwenen. Een ideale spil tussen oude en nieuwe jazz is saxofonist Joe Lovano (1952). De Amerikaan be hoort niet alleen al jaren tot de absolute top op zijn instrument. Hij is ook iemand die zijn klas sieken tot in detail kent. Maar hij gebruikt de traditie van de jazz uiteindelijk vooral om voor uit te komen. Bij Lovano is het binnen een tel duidelijk: pure jazz. Zijn vooruitstrevendheid gaat dan ook niet gepaard met de inbreng van elektronica of iets anders hips. Liever spit Lo vano de wortels van de jazz grondig uit. Door odes te brengen aan uiteenlopende muzikanten als John Coltrane en Frank Sinatra. Maar ook door minder bekende instrumenten uit de saxo foonfamilie te bespelen, zoals een houten tenor en een aulochrome. De laatste jaren verdiept hij zich in de ritmische structuren van de jazz. Hij had enige tijd een band met twee drummers en BLUESCLUB THE LANE BORPSCENTRUM WAARBE CCXL VLISSINGEN EN SINT BAAFS AARBENBURG Donderdag 17 maart 2016 door René de Dreu De techniek van jazzsaxofonist Joe Lovano is ongeëve naard, maar hij weet vooral de ziel van de muziek over te brengen. FOTO WOUTER SCHENK JoeLouano SPIL TUSSEN OUD EN NIEUW Om volop van het talent van bluesgitarist en zanger Lloyd Spiegel te genieten, is een akoestisch solo-op- treden misschien wel de beste keus. Juist dan ko men zijn ongelooflijke speel- techniek en doordingende soulstem volledig tot hun recht. Zijn album 'Timber and Steel' uit 2008 vormt daarvan een aardig bewijs. Rauw en ongepolijst strooit hij daarop met een diverse verzameling bewerkte en ei gen bluessongs. Songs die drijven op een dynamische fingerpicking gitaartech niek. De Australiër toert al zo'n 25 jaar langs de blues podia overal ter wereld. Een indrukwekkend aantal al bums en optredens als sup port-act van onder andere Ray Charles, Buddy Guy en Bob Dylan zorgden voor in ternationale erkenning. Toch blijft hij de man die met zijn gitaar het best in een intieme setting tot zijn recht komt. Lloyd Spiegel treedt zon dag om 16.00 uur op in The Lane in Oostburg. Het is deze maand 25 jaar geleden dat de Franse zan ger Serge Gainsbourg over leed. Gainsbourg, de roker, drinker, provocateur en vrouwenliefhebber, maar ook vader en echtgenoot, was bovenal een meester lijk componist en liedjes schrijver. Zijn bekendheid is onlosmakelijk verbonden met de vrouwen in zijn le ven, van Jane Birkin, Brigit te Bardot tot Juliette Gré- co. Al zijn vrouwen vormen de rode draad in de voor stelling 'Ode aan Serge Gainsbourg' in Dorpscen trum Meerwaarde in Waar de. Het theaterconcert wordt uitgevoerd door Brit- ta Maria (zang), Maurits Fondse (piano en andere in strumenten, zang) Klaas van Donkersgoed (drums) en het Red Limo String Quartret. Zij brengen het le vensverhaal van Gains bourg in lied en woord. Podium Reimerswaal, 'Ode aan Serge Gainsbourg', Dorpscentrum Meerwaarde in Waarde, zaterdag 19 maart, 20 uur. Britta Maria en Maurits Fondse. Jan Rot hertaalde de tekst van de Matthaus Passion van Bach enkele jaren gele den in het Nederlands. Dit jaar brengt hij een theatrale voorstelling waarbij de Ne derlandse Mattheus ge bracht wordt in een tan go-setting. Het verhaal wordt vertelt door Peter Faber en de aria's worden gezongen door sopraan Ekatarina Le vental en bariton Job Hu- batka. Het is een Mattheus Passie in een hedendaags jasje. In de Sint Baafskerk in Aar denburg wordt zaterdag voor de 63e keer de Matthaus Passion opge voerd. Ditmaal door de Ne derlandse Bachvereniging, onder leiding van Jos van Velthoven. Voorafgaand is er een lezing. Mattheus Passie, zaterdag 19 maart in CCXL Vlissin- gen, aanvang 20.15 uur. Matthaus Passion, Neder landse Bachvereniging, za- tedag 19 maart, Sint-Baafs- kerk Aardenburg, aanvang 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57