III J? THUIS 3 met de zusjes Brontë REDEN EN OM THUIS IE BL JVEN Peter Blok en Loes Luca hebben niets meer nodig clan een bank en een tafeltje om acht personages tot leven te wekken in de komedie DOEK!. Weer nieuw materiaal Het is een zware voorstelling, maar we hebben het erg naar onze zin. Als het publiek het uitschatert, denken wij: 'Wacht maar, er komt nog véél meer! Bart's Verse Fish Tales Opbeurende oude krakers Kleur je Rijks Gouden Boekje van Freek Het leven daar was niet makke lijk, zeker niet voor vrouwen, en alle drie de zussen stierven jong. Maar ondanks tegensla gen en eenzaamheid leefden ze heel zelfbewust. En dat was vooral te danken aan de opvoe ding van de vader. Een man met uitgesproken ideeën over educatie en onderwijs. En dan zijn we weer terug in het Vincent-Bijlo-straatje. De man die van zichzelf zegt, dat hij 'zijn angst tot motor kan ma ken'. Iemand ook met een 'gi gantische dadendrang'. De man die heeft geleerd 'dat wat mij overkwam, los te koppelen van mijn blindheid. Daar niet op te fixeren, ik was natural born blind'. Tegen alles in zelfstan dig willen zijn. Dat is een stukje van Vincent Bijlo's geschiede nis. En dat is ook het verhaal van alle drie de Brontë-zussen. Daar zit de betrokkenheid. Daar zit ook de actualiteit. Zelf standig willen zijn, en zo de we reld in kijken, met eigen blik en eigen mening, dat is nu heel erg nodig. Die noodzaak is van alle tijden. Het is iets waar we altijd méér van kunnen aanleren. En er valt ook altijd om te lachen, want dat leren gaat met vallen en opstaan. Dat komisch kantje is een beetje zwart, weliswaar. Juist dat kan Vincent Bijlo als cabaretier en als columnist (3x per week in het AD) als geen an der verwoorden. 'Op Woeste Hoogte' gaat dus een interessan te mix worden van prachtig mu siceren, romantisch dichten en realistisch kijken. 'Op Woeste Hoogte' (try-out), De Wegwijzer, Nieuw- en St Joosland, zo 20 mrt, 15.00 uur BOEK O MUZIEK 00 BOEK 8? DOOR JEROEN DE VALK Dit is 'hét ultieme acte ren', vindt acteur Peter Blok. In de voorstelling DOEK! zijn maar twee acteurs te zien, terwijl het aantal decorstukken is beperkt tot één bank en één tafeltje. In totaal brengen de twee acteurs acht perso nen tot leven. Als rekwisieten dienen verder wat gla zen en twee regenjassen die op gezet te tijden worden aan- en uitgetrok ken. Alles staat of valt dus met de ac teerprestaties van de twee spelers. Niettemin zitten de toeschouwers op het puntje van hun stoel. De voorstel ling werd in 2010, 2011 en 2012 in to taal 160 keer gespeeld en beleefde ook een succesvolle Duitse speelperiode. Er bleek zoveel vraag naar te zijn, dat DOEK! een reprise beleeft: van februa ri tot en met mei dit jaar trekken Peter Blok en Loes Luca weer langs de schouwburgen met het stuk van Ma ria Goos. Peter Blok vertelt: „De voorstelling speelt zich af in de repetitieruimte waar twee acteurs bij elkaar komen: Richard en Lies. In zo'n situatie heb je al twéé werkelijkheden: de dagelijkse realiteit van de spelers én het stuk dat ze spelen. In DOEK! komt er nog een derde laag bijhet verleden van de twee acteurs." Het betreft een veelbewogen verleden. „Richard en Lies hebben ooit hecht sa mengewerkt, maar zijn elkaar uit het oog verloren. Lies trouwde met een rij ke gynaecoloog en sleet haar dagen aan de Cöte d'Azur, waar ze met ande re rijke dames naar de Hollandse Club ging en een cursus keramiek volgde. Opeens acteert ze weer, na een pauze van tien jaar. Richard groeide in die ja ren uit tot een gevierde acteur die er echter naast de bühne geen sociaal le ven op nahoudt. Op zijn vrije dagen is hij vreselijk eenzaam." Nu ze weer samen zijn, kunnen ze het niet laten herinneringen op te halen aan hun gezamenlijk verleden. „Met als hoogtepunt: die nacht dat ze na een voorstelling werkelijk stomdron ken in een politiefuik reden. Bij die scene giert het publiek van de pret. De bank wordt de auto en de politieagent suggereren wij er wel bij. Onze perso nages zijn toeterzat maar gebruiken al hun acteertrucs om aan een bekeu ring te ontkomen. Dat lukt zowaar." Is de voorstelling - geschreven door Bloks ex Maria Goos - uit het leven ge grepen? „DOEK! is niet autobiogra fisch. Maar het is geen toeval dat Ma ria, Loes en ik wel eens aan Elisabeth Taylor en Richard Burton moeten den ken. Daarom heten onze personages ook Lies en Richard. Acteurs met gro te ego's en een intense benadering, maar tegelijk ook met allerlei ang sten." Dergelijke neuroses zijn Peter Blok en Loes Luca vreemd. „We hebben daar totaal geen last van. Het is een zware voorstelling, maar we hebben het erg naar onze zin. Als het publiek het uit schatert, denken wij: 'Wacht maar, er komt nog véél meer!' DOEK!, woensdag 23 maart, Schelde- theater Terneuzen, aanvang 20.15 uur CO BOEK MUZIEK Donderdag 17 maart 2016 Richard (Peter Blok) en Lies (Loes Luca) halen scha terlachend herinneringen op aan hun wilde nachten in het toneelstuk Doek! —1. FOTO BEN VAN DUIN Door Mark Roos BART'S FISH TALES Culinair visexpert Bart van Olphen heeft de laatste jaren school gemaakt met geweldige kookboeken als 'Fish Tales' (Uitgeroepen tot kookboek van het jaar 2009), 'Visbijbei' en 'Vis uit blik'. Zijn nieuwste boek 'Bart's Fish Tales' is een kruising tussen een reisboek en een kookboek. De reportages worden afgewisseld met nieuwsgierigmakende recepten als krabbenpoten in dragonboter en pijlinktvis gevuld met feta. Bart's Fish Tales, uitgeverij Carrera (29,99 euro) Twaalf jaar geleden maakte ze nog een potig rockalbum met de 43 jaar jongere rocker Jack White. Op het onlangs versche nen 'Full Circle' tapt mijnwer kersdochter Loretta Lynn (83) uit een ander vaatje. Naast een flink aantal nieuwe songs presenteert ze versies van oude krakers als 'Whispering Sea' en 'First City'. De productie van John Carter Cash - jazeker, de zoon van - is traditioneel én smetteloos, wat deze opbeuren de verzameling folk- en countryliedjes geen kwaad doet. Full Circle is op cd verschenen bij Legacy Recor dings Jan Rothuizen maakt fenomenale illustraties vol de tails, beeldgrapjes, snedige opmerkingen en tekstuele wetenswaardigheden; puur monnikenwerk soms. Zo ook in het kleurboek 'Kleur je Rijks' met waanzinnig ge detailleerde tekeningen van de eregalerij van het Rijks museum en topstukken als 'Het Poppenhuis' van Petro- nella Oortman, 'De Nachtwacht', de Rietveldstoel en een Playmobilversie van Vermeers 'Melkmeisje'. Kleur je Rijks is verschenen bij Nieuw Amsterdam (14,99 euro) 11l<t A--'' BIOSCOOP Youp van 't Hek heeft al vijf kinder boeken op zijn naam staan en nu maakt ook Freek de Jonge zijn de buut. 'Met Annie en Joop naar de bioscoop' is een op rijm geschre ven verhaal, met illustraties van Erik Kriek, dat zich afspeelt in de jaren '50. Een Gouden Boekje met sterrollen voor de ouvreuse, de Dikke en de Dunne en de operateur. Met Annie en Joop naar de bioscoop is verschenen bij uitgeverij Rubinstein (6,95 euro) Jeff Buckley verdronk in 1997 op 30-jarige leeftijd. Om tege moet te komen aan de nimmer aflatende behoefte naar onont dekt materiaal van Buckley, blijft Columbia Records werk van hem uitbrengen. Geen straf, want het onlangs versche nen 'You And I' bevat een bijzondere verzameling covers van onder anderen Bob Dylan, The Smiths en Sly Stone, evenals ongepolijste versies van eigen num mers 'Grace' en 'Dream Of You And I'. You And I is verschenen bij Columbia Records

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55