Kamer wil dat patiënten dicht bij huis naar apotheek kunnen Door politiekogels gevelde man overleden Eurocommissaris Timmermans gaat zwarte lijst van planten en dieren uitbreiden 4 NIEUWS Tuinklassiekers als de waterhyacint en de lupine worden volgens de nieuwe regels taboe. Heeft u plannen om uw hobbyvij ver dit voorjaar vol te leggen met van die mooie, li- lakleurige water hyacinten? Kijk dan maar uit. Dat dreigt tegen die tijd namelijk een serieuze wetsovertreding te zijn. Op last van Frans Timmermans - Eurocommissaris voor 'Betere Re gelgeving' - dreigt de eichhornia, zoals de waterhyacint officieel heet, verbannen te worden uit on ze vijvers. De Europese buitengrens moet niet alleen onpasseerbaar worden voor vluchtelingen, ook 'agressie ve' uitheemse planten en dieren moeten buiten de deur blijven. Ze planten zich zo snel voort dat 'in heemse' soorten het onderspit del ven. Dat bedreigt de biodiversi teit. Naast de waterhyacint, die zijn oorsprong vindt in Zuid-Amerika, staan ook de wasbeer, de muskus rat en de Amerikaanse kreeft op lijsten die de ronde doen. Een defi nitieve lijst is er nog niet, maar wordt snel verwacht. Esther de Vreede is er mooi klaar mee. Ze is eigenaresse van Aqua look in Pijnacker, kweker en leverancier van aquariumplanten. En, u raadt het al: er is geen plant die zo goed verkoopt als de water hyacint. „Het was een van de rede nen dat ik onlangs een ander be drijf heb overgenomen. Op de nieuwe locatie wil ik de eichhor nia laten groeien. Als je dan hoort dat die a la minute verboden kan worden, dan schrik je toch wel even." De Vreede vindt een aantal Eu roparlementariërs, van links tot rechts, aan haar zijde. Door zijn toch al lange zwarte lijst van uitheemse soorten verder uit te breiden, schaadt Timmermans het bedrijfsleven, vinden zij. Hij zou zich in zijn zucht naar betere re gelgeving moeten beperken tot echt gevaarlijke soorten. „We moeten wel een beetje flexibel blijven", aldus Annie Schreijer-Pierik (CDA). „De aard appel is ooit uit Zuid-Amerika ge komen. Daar hebben we nu alleen maar voordeel van." Samen met onder meer WD-parlementariër Jan Huitema stuurde ze Timmer mans een boze brief. Juist aan flexibiliteit ontbreekt het nu, vinden de critici. Neem de waterhyacint. „We kunnen niet begrijpen waarom die in Neder land niet verkocht zou mogen wor- en", stelt kweekster De Vreede. Onder de 4 graden sterft de eichhornia af, de plant is niet win terhard. Waarom denk je dat wij er zo veel verkopen? Omdat men sen ieder jaar nieuwe nodig heb ben." In het zuiden van Europa is de situatie anders: daar zijn de win- 'Onder de 4 graden sterft de eichhornia af, de plant is niet winterhard' ters immers warmer. „Verbied de plant dan in die landen", zegt De Vreede. In een toelichting op de plannen schrijft de Europese Com missie echter dat de bedreiging die van de soorten op de lijst uit gaat zó groot is, dat het uitroeien een zaak van de hele unie is. „Ook van lidstaten die er nog niet door geraakt zijn of waarvoor het zelfs onwaarschijnlijk is dat ze ooit ge raakt worden." Een andere plant die op de lijst staat is de lupine. Die heeft in Eu ropa twee toepassingen: de eiwit rijke bloem dient als sierplant, Concrete aanleiding voor deze wens is een conflict in Annen (Drenthe) en Arkel (Zuid-Hol land). Daar mogen de inwoners geen gebruikmaken van de apo theek bij de huisarts in het dorp, omdat er binnen een straal van 4,5 kilometer een reguliere apo theek is. De Tweede Kamer praat vandaag over deze situatie. PvdA-parle- mentariër Agnes Wolbert, die zelf woont in Annen, spreekt van een 'zeer zorgelijke kwestie'. „Mi nister Schippers moet haar ge zond verstand gebruiken en iets regelen voor deze mensen." Ze 'Minister Schippers moet haar gezond verstand gebruiken en iets regelen voor de mensen' Agnes Wolbert PvdA krijgt steun van SP en CDA en waarschijnlijk ook van de PW. De Landelijke Huisartsen Vere niging vindt het essentieel dat zorg dichtbij een deel van de pa tiënten niet wordt ontzegd. „Als de apotheekhoudend huisarts goede farmaceutische zorg levert, immers een voorwaarde voor een apotheekvergunning, dan moe ten alle patiënten van die prak tijk van die zorg gebruik kunnen maken." De WD wil niet bij het kamp horen dat minister Schippers dwingt tot iets, laat Kamerlid Ar no Rutte weten. Rutte: „Wij zijn primair voorstander van goede voorzieningen via reguliere far maceutische zorg. Maar ik zie ook dat hier een situatie bestaat die niet goed uit te leggen valt." EINDHOVEN. De zaterdag door de politie neergeschoten Ossenaar is gisteren overleden. De dag ervoor is hij nog drie uur lang geope reerd, maar gisterochtend lieten zijn vitale functies het afweten. De Rijksrecherche is nog bezig met een onderzoek naar het - ge filmde - incident. Een agent loste twee schoten, onderzocht wordt of dat rechtmatig was. De man was net twee dagen uit voorarrest vrijgelaten toen hij za terdag zijn vriendin opzocht. De politie kreeg een melding van hui selijk geweld, ter plekke zou de man een agente hebben bedreigd met een scherp voorwerp. Op een filmpje lijkt hij haar tegen de grond te hebben gewerkt. Een col lega heeft daarop tweemaal ge schoten. Een kogel doorboorde de lever van de man, de tweede bleef in de hartstreek zitten. Zijn advocaat Mark Nillesen is woedend. „Beestachtig, de man is als vee neergeschoten. Als schie ten echt nodig was geweest, waar om dan niet op zijn benen in plaats van zijn romp?" De politie zegt dat eerst pepperspray is ge bruikt. De man had een glazen oog, overgehouden aan een eerde re aanvaring met de politie. Moge lijk kwam de pepperspray in dat oog terecht. 'Ik ga gewoon zaaien, verboden of nief door Frans Boogaard en Sander van Mersbergen Esther de Vreede Aqua look door Edwin van der Aa DEN HAAG. Minister Edith Schip pers (Volksgezondheid) moet zor gen dat burgers net zo goed naar een apotheekhoudende huisarts kunnen als naar een gewone apo theek. Dat vindt een Kamermeer derheid. door Max Steenberghe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4