Nieuwe eilanden voor de Zeeuwse kust? U en Uw BUITENBEWEGING ZEELAND 13 Op 't erf Wat zou het toch leuk zijn als de oude eilanden tussen Walche ren en Zeeuws-Vlaanderen weer een plekje zouden krijgen in de monding van de Westerschelde. 'Schoonevelde', dat grote eiland dat dichtbij Walcheren lag, en 'Koezand', ten westen van Bres- kens. Samen met 'Wulpen' en het piepkleine eilandje 'Waterdu- nen' zorgden al die eilanden bij elkaar voor een zekere bescher ming van de zuidwestkust van Zeeland. Ze hielden de Honte/ Wester schelde in toom, en belemmer den ook de hoge vloeden verder op in het estuarium te komen. Onmogelijk? Och, als hooggele gen zandbanken liggen ze nu nog steeds in de monding van de Schelde. De schepen moeten er al eeuwen omheen laveren. Een menigte aan boten heeft er in de loop der eeuwen al schipbreuk geleden. Want al een eeuw of vijf a zes geleden zijn die eilan den overstroomd, en niet meer bedijkt. Met onze moderne technieken zouden we best weer nieuwe eilanden kunnen creëren, via opspuiten van zand Met onze moderne technie ken zouden we best weer nieu we eilanden kunnen creëren, via opspuiten van zand en dergelij ke. Het zou ook passen in de nieuwste ideeën van kustverster- king. En het zou een positief en verfrissend vervolg kunnen zijn op het steeds meer ontpolderen (Hedwige, Waterdunen), dat bij vele Zeeuwen veel negatieve ge voelens oproept, omdat het haaks staat op onze strijd tegen het water. Nieuwe eilanden zou den het toerisme bevorderen, de veiligheid vergroten, de natuur op andere en betere wijze kan sen geven etcetera. Wellicht zou het ook havenstad Antwerpen prikkelen en stimuleren andere wegen en manieren te zoeken om z'n havenactiviteiten te coör dineren met Vlaamse steden aan de Noordzeekust... Vanwaar dit gefilosofeer over oude eilanden en nieuwe moge lijkheden rond de Westerschel de? Dat komt omdat ik (weer) eens ben aangesproken over de Graaf Jansdijk. Enkele jaren gel- Dante, de beroemde Italiaanse schrijver uit de late middeleeuwen, beschrijft de dijk in zijn boek 'Goddelijke Komedie' den schreef ik er over in deze krant. Toen vertelde ik over dat reusachtige werk, die dijk, die liep van Oost-Zeeuws-Vlaande- ren via Brugge naar Wissant (he lemaal in Noord Frankrijk). Die dijk, die zeewering gebouwd on der het bewind van graafian zon der Vrees (ong. 1450), gold toen als een soort wereldwonder. Dan te, de beroemde Italiaanse schrij ver uit de late middeleeuwen, be schrijft de dijk in zijn boek 'God delijke Komedie'. Hij schrijft er letterlijk over de dijk tussen 'Guizzante en Bruggia'. (Guizzan- te wordt traditioneel vertaald met Wissant, eigenlijk Wit- zand). Ik kreeg toen onmiddel lijk reacties van de Dantisten, de Nederlandse Dantevereniging, dat Guizzante huns inziens niet Witzand betekende, maar Cad- zand (ook een eiland in die tijd). Bij nader inzien geef ik ze daarin gelijk. Bij de lage Zeeuwse eilan den waren dijken hard nodig. Bij Wissant waren de duinen hoog genoeg. Nu, een paar jaar later, krijg ik de opmerking dat Koe zand evenzeer in aanmerking komt voor de St. Jansdijk als Cad- zand. Da's ook waar: de naam 'Guizzante' kan op vele plaatsen slaan. En Dante sloeg er denke lijk ook een slag naar, die zat ver weg in Italië. Maar via Koezand kwam ik toen op de oude Vlaams Zeeuwse eilanden en hoe mooi het zou zijn als die weer ingepolderd zouden wor den. Enfin, het vervolg is al aan de orde geweest... Stap eens op de fiets, of strik de veters van uw wandelschoenen. Het is er weer voor. Dat ziet u ook op de foto's op deze pagina. De winter is voorbij, ook al wil het 's nachts soms nog een graadje vriezen. Overdag laat het voorjaar zich voelen en wordt het de hoogste tijd om de wat stramme winterspieren los te maken. Nu we het er toch over hebben: volgende week donderdag 24 maart plaatsen we foto's van U en Uw VOORJAAR. Kijk maar hoe u daar in vulling aan geeft: knoppen, bloesem, snoeien, planten. U kunt ook kie zen voor de eerste zonfoto in uw strandstoel. Mail uw foto('s) naar buiten@pzc.nl of plaats ze via www.pzc.nl/buiten. Graag met vermel ding van naam, woonplaats en een korte toelichting. DONDERDAG 17 MAART 2016 Het noordwestelijk deel van de kaart van Dampierre uit omstreeks 1280. door Gerard Smallegange Thijs maakt een hoge sprong met zijn stuntstep'. Bianca Plune van het Ezelhuis in Kamperland 'Wij be- foto Arie Vermeer uit Nieuwerkerk wegen heel veel met de ezeltjes'. Wim Dingemanse zag in Vlissingen zon dag de deelnemers aan de eerste editie van de City Trail voor bij komen. 'Zodra het laatste kustlicht is verdwe nen, is er veel meer te zien'. foto Simon Janse, Oostkapelle. HEREN. G'hendt De roosjes in de tuin worden gesnoeid, foto Anne Wisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45