Scholieren bootsen Europees Parlement na 'Stroom afvoeren via Westerschelde kan niet' 10 ZEELAND Colofon 088-0561510 088-0139910 FZC Banen Waar gaat het minder? Hoe reilde de BV Zeeland Blijft Zeeland achter of voor op de landelijke vooruitzichten? De K« provincie en gemeei commissie-Balkenende Die commissie moet h structuur van Zee Hoe scoort Zeeland? Het gaat om Stephanie Michielsen (Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen), Anne-Ruth Both (Cal- vijn College Goes), Laura van Ee- nennaam (Scheldemond College Vlissingen), Nonna Joosse (SSG Nehalennia in Middelburg), Nu- riye van Lamoen (Ostrea Lyceum Goes), Indy Oostrom (Pontes Goe- se Lyceum), Sanea Smits (Reynaertcollege Hulst), Bart Schouwenaar (Christelijke Scho lengemeenschap Walcheren) en Kiki Nolen (SSG Nehalennia Mid delburg). De scholieren vormden tijdens de wedstrijd commissies, waarin ze onder meer discussieerden over de vluchtelingenopvang, on derwijs, economie, de concurren tiepositie van de Europese Unie, en de kloof tussen 'Europa' en bur gers. Tijdens de opening, afgelopen maandag, werden de leerlingen toegesproken door Milos Labovic, lobbyist voor Zeeland, en gedepu teerde Harry van der Maas. DEN HAAG. Het afvoeren van de stroom van het toekomstige wind- park Borssele via de Westerschel de naar Rilland is niet mogelijk. De nieuwe lijn van Borssele naar Rilland is dan ook broodnodig. Minister Henk Kamp van Eco nomische Zaken schrijft dat aan de Tweede Kamer. De huidige hoogspanningslijn zit vol, bena drukt Kamp. Bij een directe aan sluiting van het windpark op hoogspanningsstation Rilland (los van de uitvoerbaarheid) kan er geen onderhoud aan de kabels meer worden uitgevoerd zonder Zeeuwse fabrieken te vragen de productie te verlagen. Langdurig uitstel van onderhoud kan uitein delijk leiden tot stroomuitval in de hele provincie. De huidige 380 kV-verbinding in Zeeland is een 'uitloper van het landelijk hoog spanningsnet', onderbouwt Kamp. In geval van een grote sto ring is er geen alternatief en valt de stroom langdurig uit. Om de kans op stroomuitval te verkleinen legt Tennet (landelijk beheerder) ringstructuren aan. Valt ergens de stroom uit, dan kan die worden omgeleid. De nieuwe 380 kV-lijn van Borssele via Ril land naar Tilburg is ook zo'n ring en noodzakelijk, aldus Kamp. De Kamer praat vandaag over 380 kV. De ontwikkeling van het aantal banen in Zeeland wijkt procentueel nauwelijks af van het landelijke beeld. In 2005 telde de provincie 164.189 mensen met een baan. In 2015 is het aantal werkende Zeeuwen opgelopen tot 172.769. Dat lijkt een vooruitgang, maar net als in heel het land was er een piek in 2011. In Zee land waren in dat jaar 178.567 mensen aan de slag. Door de crisis gingen daarna 6000 banen verloren, onder meer door faillissementen van Zalco, Thermphos en Philip Morris. Het huidige economisch herstel is dan ook nog een haanloze verbetering. In 2015 was zelfs sprake van banenkrimp: min 600 arbeidsplaatsen. Ook in Zeeland is een duidelijke verschuiving naar uitzendwerk te zien, maar het aantal zzp'ers (in Zeeland nu 17.292) ligt procentueel nog altijd 4 procent onder het landelijke gemiddelde. Het aantal bedrijven in de industrie is met 440 gestegen naar 1854. Daaronder vallen ook onder houdsbedrijven en voedselverwerkers. Die groei vertaalt zich niet in banen. Na een piek in 2011 (27.109 banen) is het aantal Zeeuwen dat in de in dustrie werkt, onder het niveau van 2005 (25.243) gezakt. Vorig jaar vonden verdienden 24.377 men sen hun boterham in de industrie, die na de zorg de grootste werkgever is in Zeeland. Conclusie: industriebedrijven huren personeel (de 'flexibe le schil) in en stellen weinig vaste medewerkers Iaan. Een andere rem op banen groei is digitalisering en robotise ring van productiewerk. Daar door zijn er sec steeds minder handen nodig. Over de zorg gesproken: het aantal zorgmedewerkers is sinds 2005 met 5000 gestegen. Door de vergrijzing is de vraag naar zorg toegenomen. De cijfers ver tellen niet de massa-ontslagen bij zorginstellin gen. De mensen die op straat kwamen te staan, verdienen nu dikwijls hun brood als zzp'er in de zorg. Voor zover ze dat kunnen, want de statistie ken zeggen evenmin of ze er momenteel een vol waardig inkomen uithalen, laat staan of ze vol doende pensioen kunnen opbouwen. En dan de overheid. Door vertrokken rijksdiens ten, bovenregionale fusies en bezuinigingen zijn er bij overheden en semi-overheid in tien jaar tijd 1300 banen verdwenen. Dat zijn er nu nog ruim 7000. Nou, dat valt iets tegen. Het aantal banen groeit niet harder dan landelijk. Qua bedrijfsvestigingen loopt Zeeland zo'n 10 procent achterop. Daarnaast telt Zeeland relatief meer bedrijfsbeëindigingen. Ook verhuizen bedrijven minder, wat eco nomen meteen vertalen als 'minder dynamiek'. De regionale eco nomie verliest aan vitaliteit doordat er steeds meer hoogopgelei de mensen de provincie verlaten. Dat Zeeland altijd de laagste werkloosheid van het land heeft, komt mede door het vertrek van een aantal schoolverlaters en de vergrijzing, twee ontwikkelingen waardoor de werkloosheid in feite wordt geëx porteerd en gemaskeerd. Studenten komen ook zelden terug. „Het aantal hbo'ers en universitair geschoolden tussen de 30 en 38 jaar is in Zeeland bij wijze van spreken op de vingers van één hand te tellen. Als je talentenpool krimpt, boek je vanzelf minder economische vooruitgang", zegt Jan Henk Verburg, senior advi seur bij de Kamer van Koophandel. Opbouw van de kenniseconomie - het plan Campus Zeeland - is dan ook broodnodig, stelt hij. v door Cornelleke Blok MIDDELBURG Zo'n vijftig Zeeuwse vwo'ers maakten de afgelopen drie dagen mee hoe het is om europar lementariër te zijn, tijdens de Zeeuwse Model European Parlia- ment-conferentie in Middelburg. Acht leerlingen mogen door naar de landelijke wedstrijd, die eind september plaatsvindt. door Jeffrey Kutterink Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? t Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 -12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl Walcheren 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Hoe si BV Zc er vi door Frank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42