Dautzenbergs teiltje De leukste vakontie^B tegen de scherpste prijzen Max Velthuijs-prijs 2016 voor Nijntje-tekenaar Dick Bruna CULTUUR SHOW 29 Marble Stella Maris Ibiza ****- All Inclusive marble Tekenaar, schrijver en vormge ver Dick Bruna wint de Max Velthuijs-prijs 2016. Dat heeft het bestuur van de stichting P.C. Hooft-prijs voor Letterkun de gisteren bekendgemaakt. Aan de prijs is een bedrag ver bonden van 60.000 euro. De Max Velthuijs-prijs is een drie jaarlijkse oeuvreprijs bestemd voor Nederlandse illustratoren van kinderboeken. De 88-jarige Bruna werd we reldberoemd met zijn kinder boeken over Nijntje. „Bruna is de meester van de klare lijn", al dus de jury. „Hij weet met een minimaal kleurenpalet een Nominaties voor toneelprijzen Hans Resting Kings of War) en Joris Smit (De Revisor) hebben allebei een nominatie op zak voor de Louis d'Or, de belang rijkste toneelprijs voor acteurs in Nederland. Chris Nietvelt Glazen Speelgoed), Tjitske Rei- dinga Sophieen Wine Die- rickx Helpdeskmaken kans op de Theo d'Or, de prijs voor bes te actrice. De jury publiceerde gisteren de eerste nominaties voor de VSCD Toneelprijzen 2016. In juni volgt een tweede ronde. De winnaars worden 11 september bekendgemaakt tij dens het Gala van het Neder lands Theater. maximum aan effect te berei ken. Het ogenschijnlijk gemak waarmee hij ruimte in een per spectiefloos vlak brengt is on geëvenaard." De 'eenvoud van zijn werk is betoverend', luidt het oordeel. „Het vereist een groot talent om werk van deze kwaliteit te maken." Dick Bruna is al vele malen be kroond. Er zijn ook diverse ex posities aan zijn werk gewijd. Zijn tekeningen zijn opgeno men in de collecties van het Centraal Museum Utrecht en het Rijksmuseum Amsterdam. De Max Velthuijs-prijs wordt 22 september uitgereikt. Jennie Lena te gast bij Perez Hilton The Voice of Holland- Analiste Jennie Lena (38) is in Los Ange les op bezoek geweest bij de we reldberoemde Amerikaanse showbizzblogger Perez Hilton. Hilton is, sinds de zangeres vo rig jaar auditie deed voor de RTL 4-talentenjacht, een groot fan van haar. „Leuk om hem te ontmoeten. Hij heeft me geïn terviewd en ik heb twee akoes tische nummers gespeeld. Die worden binnenkort uitgezon den op zijn tv-zender Perez TV", aldus Jennie Lena. Ze ver blijft op dit moment in Los Angeles om aan haar debuut album te werken. Anton Dautzenberg com poneerde een bundel over Nederlandstalige, geëngageerde literatuur en kon zichzelf natuurlijk moei lijk opvoeren als lid van de avant-garde. Hij loste dat pro bleem op door de inleiding te be nutten voor een pittig statement. Dautzenberg buigt zich over de intrigerende vaststelling dat enga gement in de literatuur eigenlijk helemaal niet op prijs wordt ge steld, sterker: engagement zou de auteur juist van zijn literaire crea tiviteit beroven. Hij citeert Max Pam die de goede Karei Glastra van Loon, volgens Dautzenberg 'misschien wel de meest bevlogen Nederlandstalige schrijver ooit', af- serveert. 'Wil hij goede boeken schrijven of wil hij de wereld ver beteren? Met zijn inzet voor de So cialistische Partij is de teloorgang van Glastra van Loon als schrijver begonnen.' Hij haalt Remco Campert naar voren, die vorig jaar de Prijs der Nederlandse Letteren kreeg, om dat hij 'lichtheid in de literatuur' brengt, volgens de jury. Dautzen berg is geneigd een teiltje te zoe ken als hij zoiets leest. 'Het klonk als een opluchting én als een aan sporing. Lichtheid. Neutraliteit. Afzijdigheid wordt beloond.' Dautzenberg signaleert verder dat literair engagement kennelijk niet in ons (literair) DNA zit. Zijn we vooral realistisch-commercieel van aard? Dautzenberg vermoedt het. Hij ziet alom schrijvers die er vooral op uit zijn hun lezers te be hagen. Hij heeft hier natuurlijk een punt. Maar om dan Arnon Grun- berg te verheerlijken zonder een enkele gedachte te wijten aan 's mans neiging tot aanstellerij, is weer niet sterk. Omdat Dautzen berg zelf ook een zeker talent heeft aandacht te genereren? In zijn bloemlezing stelt Daut zenberg gelukkig een keur aan Hij buigt zich over de intrigerende vaststelling dat engagement in de literatuur niet op prijs wordt gesteld schrijvers voor die het lef en de passie hadden op te komen voor een betere maatschappij, ook rela tief of volstrekt onbekenden. We lezen over Isabella de Moer- loose, die in 1695 dorst te schrij ven dat de Bijbel oorzaak is van al le wereldse ellende. Ze werd krankzinnig verklaard en opgeslo ten. En zo is er Herman Maas (1877-1958), 'de Limburgse Zola', die de sociale wantoestanden bij de turfwinning beschreef en de katholieke kerk aanpakte. Maas' le ven eindigde in tandenknarsende ellende. Hij werd postuum wel geëerd door streekgenoot Toon Kortooms en nu in de nuttige en lezenswaardige bundel van Anton Dautzenberg. retourvlucht TRANSFER SPECIALE INTRODUCTIE PRIJZEN 8 DAGEN NU VANAF corendon.nl ®023 75106 06 DONDERDAG 17 MAART 2016 BOEKEN THEATER MUZIEK Anton Dautzenberg: „Afzijdigheid wordt beloond." foto Phil Nijhuis/ANP RECENSIE ANTON DAUTZENBERG - VUUR! door Henri van der Steen Anton Dautzenberg - Vuur!. Atlas Con tact, 24,99 euro. HOTEL Compleet vernieuwd 4*resort (opening juni) Gratis wifi, ook op hotelkamer Familiekamers (2 volw. 2 kind.) Ca. 500 m van de prachtige, romantische Uniek All Inclusive concept baaitjes van Ca la Gracio en Cola Gracioneta Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29