Topjudoka's vragen in open brief aan Cravenstijn om op te stappen Hendriks zegt niets over bemiddeling bij zwemrel Handbalster raakt niet van slag door hartritmestoornissen en blessures SPORT 21 Estavana Polman (23) klaar om zich met Oranje te plaatsen voor Rio. last van, ik v gers van het Neder lands team. Op het eerste gezicht lijkt het of het leven Pol man voortdurend heeft toegelachen, maar dat is een misvatting. Ze heeft ook flinke tegensla gen gekend. Zo brak de handbalster op haar vijf tiende bij een auto-ongeluk op weg naar de vakantie met gezin in Italië twee rugwervels en moest ze opnieuw leren lopen. Polman heeft vaak T' blessures, en dat is ze- ker geen toeval. „Ik heb mede door dat ongeluk wel een beetje een versleten lichaam", zegt de speelster, die elke wedstrijd met een ingepakt been handbalt. „Ik ben 23, maar het voelt soms alsof ik 60 ben. Vooral als ik mijn bed uit kom, lijk ik wel een oud wijf. Ja, ik speel vaak met pijn. Maar ik denk dat dat voor de meeste speelsters hier wel geldt." En Polman kampt met hartritmestoor nissen. Vorige maand werd ze tijdens een competitiewedstrijd in de Deense eredivi sie onwel en ter observatie een nacht in het ziekenhuis gehouden. „Ik denk dat de mensen om me heen meer geschrokken Vaart, zegt ze niets. „Ik wil mijn privéle- ven graag privé houden", is haar stan- daardantwoord op vragen in die richting. Polman komt trouwens uit een echte voetbalfamilie. „Mijn moeder was interna tional en werkte lang bij de KNVB, mijn vader heeft ook altijd gevoetbald. Hij was een schopper. En nu voetbalt mijn oudste broer ook. Mijn tweelingbroer en ik ko zen voor handbal. Dat vonden we leuker. Ik ben nooit een echte voetbalfan ge weest, maar we komen uit Arnhem, dus moest ik wel met de familie mee naar Vi tesse." Versleten lichaam Haar keuze voor handbal pakte uitste kend uit. Polman speelde op haar dertien de al in de eredivisie, is sinds 2011 profin Denemarken, de laatste jaren bij topclub Esbjerg en bovendien een van de blikvan- OKT HANDBAL IN METZ Sinds het WK zijn de Neder landse handbalsters hot. Na de EK-kwalificatiewedstrijd te gen Spanje werden ze vorige week in Almere bestormd door honderden meisjes. Estavana Polman had veruit de langste sliert fans achter zich aan. „Bizar, maar wel geweldig", zegt ze. „We kwamen ruim een uur voor de wedstrijd aan en toen zat de zaal al bijna helemaal vol. Het WK heeft echt iets gedaan in Nederland. We hebben handbal op de kaart gezet." Vooral Polman is populair en dat is niet vreemd. Ze is meestal de topscorer van Oranje, ziet er stralend uit én heeft volgens recente showbizzberichten ook nog verkering met een bekende voetbal ler, Rafael van der Vaart. Welk meisje zou nou niet Estavana Polman willen zijn? Haar foto's zullen menig kinderkamer sieren. „Denk je? Ik kan me niet voorstel len dat iemand mij boven zijn bed hangt." Zelf had Polman vroeger geen ido len, zegt ze. Of toch, beseft ze ineens, wel eentje. „Ik was vroeger heel erg fan van een voetballer, Jesper Gronkjaer. Hij heeft voor Ajax gespeeld. Ik was niet voor Ajax, maar hij scoorde een keer met zijn rug en sindsdien was ik verkocht." Over een an dere voormalige Ajacied, Rafael van der dan ik. Ik heb er best al lang veet wat het is. De artsen zeg gen dat er niets kan gebeuren. Daar ver trouw ik op. Alles is onder controle. Ik hoop wel dat ze nog iets kunnen doen aan die plotselinge aanvallen. Het is na tuurlijk vervelend. De eerste keer dat mijn hart op hol sloeg, zo'n, zeven, acht jaar geleden, dacht ik dat ik dood ging." Stootje Polman kan wel tegen een stootje. Dat bleek ook toen ze voor het eerst in dis trict Oost in een regionale jeugdselectie werd opgenomen. „Ik was het enige meis je uit de stad", vertelt de Arnhemse. „Ik werd uitgekotst, vooral door de ouders van andere speelsters. 'Jij hoort hier niet,' zeiden ze tegen me. Het was niet leuk. Mijn moeder riep ook dat ik daar moest weggaan. Maar daar heb ik nooit aan ge dacht. Ik wilde het Nederlands team ha len en dan moest ik door die selectie heen. Ik was vroeger een soort jongetje. En je weet hoe jongens zijn. Van: laat maar lullen. Zo was ik ook." Ze wil niet opzichtig een lange neus maken naar mensen van toen. „Maar ie dereen kan zien waar ik nu ben", zegt Pol man. „We zijn er klaar voor om ons voor de Olympische Spelen te plaatsen. We hebben een supergoede ploeg. Zo'n kans krijgen we nooit meer." Met het vertrek van drievoudig olympisch medaillewinnares Gra venstijn zou een terugkeer van Henry Bonnes als de directeur topsport mogelijk zijn. De judo ka's willen graag dat hij zijn oude positie weer inneemt. Ze richten zich in dezelfde brief tot Bonnes. 'Wij zien in jou, Henry, een zeer betrouwbare man met veel kwaliteit.' Dat geldt duide lijk niet voor het bestuur. 'Ons vertrouwen in het bestuur is de afgelopen dagen op losse schroe ven komen te staan.' Bonnes stapte begin deze week ook op omdat hij niet ge noeg vertrouwen had van het be stuur. Daar zou vooral Gra venstijn achter zitten. Haar aan stelling binnen het bestuur kreeg bij voorbaat de nodige kritiek, omdat haar partner een van de trainers van de bond was. Deze Mark Earle is ontslagen. De judo ka's schrijven: 'Deborah, jouw rol als bestuurslid topsport heeft van af het begin af aan voor vraagte kens gezorgd. In diverse functies ben je betrokken, maar moet een portefeuillehouder topsport niet onafhankelijk zijn?' De vijf sporters zeggen dat ze hebben besloten zich in de kwes tie te mengen omdat door het ver trek van Bonnes er vijf maanden voor de Olympische Spelen on rust is en bovendien stagnatie is ontstaan in de voorbereiding op de verhuizing van de topjudoka's naar Papendal, die na de Spelen van Rio zou moeten plaatsvin den. De judoka's spreken in hun brief van 'een roerloos schip'. EINDHOVEN. Maurits Hendriks van sportkoepel NOC*NSF wilde gisteren niet ingaan op de vraag of hij een poging gaat onderne men Pieter van den Hoogenband en KNZB-directeur Jan Kossen sa men aan tafel te krijgen. „Daar ga ik niet over van gedachten wisse len met de pers", bleef Hendriks diplomatiek. „NOC*NSF voert re gelmatig gesprekken met de be leidsbepalers van de KNZB. En ik spreek ook Pieter regelmatig. We weten wat er speelt." Van den Hoogenband vuurde gis teren in deze krant enkele giftige pijlen af op algemeen directeur Kossen van de zwembond. De drievoudig olympisch kampioen stelde dat hij de functie van tech nisch directeur bij de KNZB zeker zou ambiëren maar niet onder Kossen. Van den Hoogenband heeft geen vertrouwen in een sa menwerking. „Ik mis visie en am bitie bij hem." Ook voorzitter Erik van Heijnin- gen van de zwembond wil zich niet openlijk mengen in de publie ke afrekening van 'VDH' aan het adres van Kossen. Kossen stelde dat Van den Hoogenband boven aan het lijstje van de KNZB komt als hij daadwerkelijk interesse heeft in de functie van technisch directeur. DONDERDAG 17 MAART 2016 zijn 'Ik voel me soms 60 Morgen, 19.00 uur: Frankrijk - Nederland Zaterdag, 16.45 uur: Japan - Nederland Zondag, 17.45 uur: Tunesië - Nederland De eerste twee ploegen van het OKT plaatsen zich voor de Spelen in Rio. door Hans Klippus Estavana Polman foto Koen Verheijden /r~< y door Hans Klippus ROTTERDAM. De vijf meest erva ren judoka's uit de olympische se lectie doen een poging om een doorbraak te forceren in de impas se die binnen de judobond is ont staan. Dex Elmont, Anicka van Em- den, Henk Grol, Kim Polling en Marhinde Verkerk vragen in een open brief Deborah Gravenstijn op te stappen als bestuurslid. door Natasja Weber

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21