Hoe staat de BV Zeeland ervoor? &Thuis og Huwelijkscadeau? Knuffels! Treinverkeer plat om perron te verhogen In Uit Nood bij wijkzorg en oncologie Het aantal verpleegkundigen in Nederland is laatste jaren scherp gedaald door strengere regels. Joe Lovano speelt in Café 't Schuttershof Ze gaan trouwen. En wat willen Tom Kieboom en Petra Kaljouw hebben op die dag? Zoveel mogelijk knuffels. Na het jawoord zijn ze voor de speelgoedbank. UTRECHT. Er is dringend behoefte aan hoogopgeleide verpleegkundi gen. Alleen al in de wijkverple ging loopt het tekort dit jaar op naar duizend werknemers. De be roepsgroep en zorgondernemers trekken aan de bel. In de wijkverpleging werken 88oo verpleegkundigen. Nu al is er een tekort van 350 werknemers. En dit is nog maar één sector, waarschuwt V&VN, de grootste beroepsvereniging voor verpleeg- 'Slechts 17 procent van het personeel in een verpleeghuis heeft een mbo- of hbo-opleiding' kundigen van Nederland. „In een aantal sectoren is een tekort aan hoogopgeleide verpleegkundigen. Niet alleen bij de wijkverpleging, maar bijvoorbeeld ook bij ver pleeghuizen en specialistische af delingen in ziekenhuizen als onco logie en dialyse", zegt Francis Bol le van V&VN. Het totaal aantal verpleegkundi gen in Nederland is flink gedaald, blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Eind 2014 waren er 180.000 geregistreerde verpleegkundigen, een derde minder vergeleken met de 267.000 in het voorgaande jaar. Het is een gevolg van strengere regels. Alle verpleegkundigen moesten zich laten herregisteren in het BIG-register Daarbij werd gekeken of zij nog voldoende con tact met patiënten en kennis heb ben. Verpleegkundigen die al ja ren niet meer aan het bed hadden gestaan, werden uitgeschreven. De nieuwe cijfers leggen bloot dat Nederland veel minder ver pleegkundigen telt dan werd aan genomen. Volgens de beroepsvere niging heeft dat al directe gevol gen voor patiënten. Bolle: „We kennen nu al de voorbeelden van ouderen die wijk verpleging nodig hebben, maar de boodschap krijgen: 'vandaag heb ben we geen personeel, we komen morgen langs'. Maar dit kan niet als je een chronisch gehandicapte bent, die niet zelf in zijn rolstoel kan komen en afhankelijk is van dagelijkse zorg." De afgelopen jaren is het aantal studenten dat de hbo-opleiding verpleegkunde volgt gestegen van 9388 in 2010 naar 13.327 in 2014. Dit is onvoldoende om het groeiend tekort op te vangen, zegt Actiz, branchevereniging van zorg ondernemers. Ouderen Met name in de ouderenzorg is be hoefte aan hoger opgeleid zorgper- soneel. „Ouderen blijven langer thuiswonen en worden ouder. Wie in een verpleeghuis wordt op genomen heeft vaak complexe zorg nodig, maar er werken vooral verzorgenden. Slechts 17 procent van het personeel is een mbo- of hbo-opgeleide verpleegkundige", zegt Monica Brouwer. Om het werk veilig uit te laten voeren, rijden zaterdag 9 en zon dag 10 april geen treinen, maar bussen tussen Goes en Bergen op Zoom. Volgens een woordvoerder van ProRail worden alle perrons in Ne derland de komende jaren op een Europese standaardhoogte ge bracht. „Het doel daarvan is dat binnen twintig tot dertig jaar alle treinen een gelijkvloerse instap mogelijk is. Dit duurt nog zo lang, omdat treinen pas worden vervan gen als ze zijn afgeschreven." Op sommige stations kan het hoogteverschil worden overbrugd door de spoorbielzen iets hoger te leggen. Bij Kruiningen-Yerseke is er voor gekozen om alle bestrating eruit te halen en daarna nieuwe te gels enkele centimeters hoger te leggen. Ook de keerwanden tus sen spoor en perron worden ver vangen. ProRail legt ook meteen de fundering aan voor een nieuwe wachtruimte, die in de weken daarna wordt gebouwd. Tijdens her rreinloze weekend wordt er ook enkele andere klus sen aan het spoor uitgevoerd. ZEELAND 10 11 www.pzc.nl Editie WALCHEREN DONDERDAG 17 maart 2016 Veel zon 258e jaargang nr. 65 Los nummer €2,00 Abonneeprijs 1,11 Groot tekort aan verplegers door Hanneke van Houwelingen Monica Brouwer Actiz door Joeri Wisse KRUININGEN. ProRail verhoogt het perron van NS-station Kruiningen- Yerseke met een paar centimeter om de trein ook voor rolstoelge bruikers toegankelijk te maken. 8 711688 555530 ZEELAND 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1