Tactische flexibiliteit PSV kan voorbeeld zijn voor Oranje zonder Robben langs Juve teleurstellingen in één week. Het was voor mij reden om te zeggen: als we volgend seizoen in een vergelijkbare si tuatie komen, kunnen we daar iets mee. Dan moet dat anders." Cocu weet dus wat hem en zijn staf te doen staat. PSV moet nu zo'n dub bele verliespartij vermijden. „Ik denk ook dat het anders zal gaan dan toen", zegt Jeffrey Bruma, dinsdag een van de uitblinkers in Madrid. „We moeten nu in staat zijn om twee topduels ach ter elkaar met volledige concentratie te spelen. Tegen Atlético zag je al dat 'Ajax' nu geen thema was. Fysiek zie ik al helemaal geen probleem. We zijn topfit, dat bleek wel in de verlenging. Natuurlijk zaten er op het eind bij ons jongens stuk, maar bij Atlético waren ze minstens zo moe." Wat ook anders is, is dat PSV vorig jaar al een straatlengte voor stond op Ajax in de competitie. De 1-3 neder laag bracht destijds geen verandering meer in de verhoudingen op de rang lijst. PSV wilde hooguit graag bewij zen dat het ook topwedstrijden kon winnen. Dat was in die periode al even niet meer gelukt, want behalve van Zenit verloor de ploeg ook van Dinamo Moskou en van Feyenoord. Te gen Ajax wilde PSV vervolgens zó graag, dat het zichzelf voorbijliep en op de counter werd geslacht. Omschakelmomenten Dat laatste gevaar zou zondag wel weer kunnen ontstaan. PSV heeft de naam van een ploeg die vaak scoort uit snelle omschakelmomenten, maar ook Ajax maakt de laatste wedstrijden op die manier goals. „We gaan ons ge woon goed voorbereiden en wat ik zo proef in de groep doen we dat met veel vertrouwen", zegt Willems. „We geloven dat we Ajax pakken en kam pioen worden." De linksback heeft ook nog eens an dere wens. „Laat Atlético nu de Cham pions League maar winnen. Dat zou nog een extra bewijs zijn dat wij het goed hebben gedaan." Volwassen ge speeld. Die woor den klonken na vrijwel elke wed strijd in de nu voorbije Champions League-campag ne van PSV. Het viel extra op, omdat die conclusie de vier jaar hiervoor bijna nooit werd getrokken na CL-duels van Ajax. Als er dit seizoen een PSV'er voor een camera stond, ging het gesprek zelden over naïef weggegeven goals of dom mige penalty's tegen. En he lemaal nooit kwam de vaste riedel van Ajax-spelers voor bij: 'Er waren weer veel leer momenten vanavond. Die twee fouten, ja, jammer. We zullen ze in de toe komst niet meer maken.' Hoe PSV zich presenteer de in Europa was telkens een combinatie van een paar zaken. Een realistisch strijdplan. Tactische flexibi liteit. En de weigering om in excuses te denken. Trai ner Phillip Cocu ging uit van een speelwijze 4-3-3 als basis, maar beperkte zich niet alleen daartoe, zoals Louis van Gaal en Bert van Marwijk dat bijvoorbeeld eerder al niet deden met Oranje bij de laatste twee WK's. Navolging Het verdient navolging in Nederland. Natuurlijk heb ben mensen gelijk die zeg gen dat Atlético Madrid in beide ontmoetingen gevaar lijker was dan PSV, veel va ker op doel schoot en het uiteindelijk het meest ver diende om door te gaan. Maar het gaat erom dat een duidelijke underdog zich zelf een kans gaf om het ver schil in kwaliteit en begro ting tóch te compenseren. Real Madrid, om eens een club te noemen, slaagt er al vier jaar amper in om ook maar gelijk te spelen te gen Atlético. Zelfs Barcelo na moet altijd goals toe staan tegen de vechtmachi ne van Diego Simeone. Het is ook veel meer dan alleen geluk dat een club uit de ere divisie al zijn drie thuis- PSV heeft een aanzet gegeven tot het doorbreken van het cynismse in Nederland duels in een CL-poule wint. En toen er in de vierde thuisbeurt (tegen Atlético dus) bijna 25 minuten met tien man moest worden overleefd, lukte dat ook. Cocu en zijn spelers heb ben iets waardevols gedaan: ze hebben een aanzet gege ven tot het doorbreken van het cynismse in Nederland. Het chagrijnig makende ge voel dat 'onze' clubs zich te genwoordig maar argeloos naar de slachtbank laten lei den in Europa. Jong Net als Ajax had ook PSV van alle 32 teams in de Champions League gemid deld de jongste ploeg. Maar jong stond in dit geval niet voor zoveel mogelijk tieners en begin-twintigers in een elftal proppen en proberen partij te geven aan ploegen uit de grote voetballanden. Jong betekent bij PSV Davy Pröpper van 24, Jeffrey Bru ma van 24 en Marco van Ginkel van 23 koppelen aan Jetro Willems en Jorrit Hen- drix van 21, Gaston Pereiro van 20 en dat mixen met de routine van Andrès Guarda do, Héctor Moreno en op de achtergrond Stijn Schaars. En nu afwachten wat de huidige staf van het Neder lands elftal met de conclu sies uit de PSV-campagne doet. Bondscoach Danny Blind presenteert morgen zijn definitieve selectie voor de eerste oefeninterlands van 2016, tegen Frankrijk en Engeland. Ook Oranje zoekt het de komende tijd in tacti sche flexibiliteit om 'ons weer te kunnen weren te gen goede ploegen', zoals aanvoerder Arjen Robben het vorige week alvast ver woordde. aanvallende Duitsers getrakteerd op een messcherpe Italiaanse counter. Alvaro Morata trok met een slalom vanaf eigen helft de ge hele Bayern-defensie open, waar na Juan Cuadrado zonder al te veel moeite de overgebleven Philipp Lahm en doelman Manuel Neuer het nakijken gaf: 0-2. Hoewel de Colombiaan ook nog een grote kans op de 0-3 liet liggen, zette Juventus in de eerste helft een bijzondere prestatie neer Bayern München werkt op miraculeuze wijze een 0-2 achterstand weg tegen Juve en slaat toe in verlenging in de Allianz Arena. Niet alleen was de Oude Dame gehavend afge reisd naar Beieren, de runner-up van vorig seizoen in de Cham pions League bleek als een van de weinige ploegen opgewassen was tegen een vroege demarrage van Bayern München. Vermorzeld Op de ploeg van Pep Guardiola staat vooral in eigen huis door gaans geen maat in Europa. Sjach- tar Donetsk en FC Porto kunnen erover meepraten. Beide clubs dachten vorig jaar in de knock-outfase met respectievelijk een 0-0 en 3-1 in het heenduel hard op weg te zijn naar een stunt, totdat ze in München met respectievelijk 7-0 en 6-1 vermor zeld werden. Bij rust stond het te gen de Portugezen al 5-0. Dit sei zoen keken Arsenal (3-0), Olym- piakos (3-0) en Dinamo Zagreb (4-0) in de poulefase halverwege ook al tegen een kansloze achter stand aan in München. Hoe anders was dat gisteravond in de eerste helft? De show werd ineens gegeven door de bezoekers, die in de Serie A al bijna vijf maan den ongeslagen zijn en al meer dan tien duels geen tegendoel punt incasseerden. Gianluigi Buf- fon bezweekalsnog. Bayern perste er via rake kopballen van Robert Lewandowski en Thomas Müller nog een verlenging uit. Invallers Thiago en Kingsley Coman hiel den Bayern en Guardioladaarin op koers voor een ultiem afscheid. DONDERDAG 17 MAART 2016 SPORT 19 ANALYSE door Maarten Wijffels Davy Pröpper foto Pro Shots Thomas Müller (links) viert de late gelijkmaker (2-2) tegen Juventus met Douglas Costa. In de verlenging sloeg Bayern München toe. foto EPA Jetro Willems: „Laat Champions League ma; foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19