Witte goud al op de kaart dankzij verwarmd bedje Tanzaniaanse activist overleefde al tweemaal een 14 NIEUWS De jacht op albino's is in enkele Afrikaanse landen in volle hevigheid aan de gang. Albinoactivist Josephat Torner, nu in Nederland, strijdt voor hun bescherming. Voor sommige culi-freaks is het vloeken in de kerk: asperges serve ren voor half april. En telers en koks vinden dat het witte goud ook absoluut een seizoensproduct moet blijven. „Maar de periode waarin de groente op de markt komt, mag best wat worden opge rekt", zegt topkok Luc Kusters van het Amsterdamse restaurant Bole- nius dat de warming up voor het officiële seizoen -14 april - giste ren aftrapte. Kusters: „De Nederlandse asper gesector is de meest innovatieve van Europa. Er wordt gebruik ge maakt van moderne technieken: verwarmde bedden, slangen voor heteluchtcirculatie, speciale folie. Die zorgen ervoor dat de liefheb ber nu veel vroeger in het jaar kwalitatief goede, malse asperges van het land kan krijgen. De char me en smaak gaan er wel vanaf als je ze ook in oktober gaat steken. Maar waarom krampachtig vast houden aan dat ultrakorte traditio nele seizoen? Ik vind dat ouder wets en onzinnig." De Nederlandse consument blijkt het daarmee eens. De witte of groene stengels komen geduren de langere periode vaker op tafel: werd er in 2000 gemiddeld zo'n 600 gram per persoon gegeten, nu is die hoeveelheid gestegen naar ruim 800 gram. En ook de gerechten hebben een immense makeover onder gaan. Naast de monumentale com binatie asperges met ham, eieren, botersaus en de onvermijdelijke soep zijn er nu ook asperge-smoot- hies, -yoghurt, -ijs, -lolly's en alle denkbare rauwe en gegrilde mixen met quinoa en/of salades. Richard Wilms, directeur van aspergecentrum Aceera, wijst er op dat het oprekken van het sei zoen veel invloed kan hebben op de prijzen die worden berekend. De extremen van vorig jaar vari eerden van 4 tot 20 euro per kilo. Wilms: „Asperges blijven een dagproduct, net als verse vis. Vraag en aanbod bepalen de marktwaarde. We zitten nu heel vroeg in het jaar en mensen wil len ze toch op hun bord omdat ze dat associëren met Pasen. Dat bete kent dat ze er hun portemonnee voor moeten trekken. Wanneer het lenteachtige weer straks echt doorzet, groeien ze met 10 centi meter per dag en moet er ineens keihard worden gewerkt om ze te steken. Dan dalen de prijzen weer." Technisch gezien zou het moge lijk zijn om middenin de winter goede Nederlandse asperges op ta fel te zetten, denkt hij. „Maar ik vrees dat het bedrijfseconomisch niet rendabel zou zijn. En het komt ook de aantrekkingskracht niet ten goede: een seizoen maakt een product ook speciaal." ASPERGE Wie de op dracht gaf hem te vermoor den, weet hij nog steeds niet. „Grote vissen", ver moedt Josephat Torner (38), de Tanzaniaanse albinoactivist. Za kenmensen, medicijnmannen, politici, mijnwerkers en vissers, gaat hij het rijtje belanghebben den af. Mijnwerkers en vissers? „Ja, omdat er een hardnekkig bij geloof is in Tanzania. Mensen in de goudmijnen denken dat bloed van een albino de kans op een rij ke ader groter maakt. Vissers gelo ven dat ze meer vis vangen als ze albinohaar in hun netten kno pen. Voor medicijnmannen zijn albino's van grote waarde. Van onze botten maken ze geluks- amuletten of bedeltjes." Torner is in Nederland voor een aantal televisieoptredens waarin hij het Liliane Fonds helpt aandacht te vragen voor het trieste lot van Afrikaanse albino kinderen. Dat is nodig want de handel in hun lichaamsdelen gaat 'als een lopend vuur' door het zwarte continent, constateert hij. Tanzania haalt regelmatig de internationale media als er weer een kind is ontvoerd en voor dood achtergelaten nadat armen en benen zijn afgehakt. In Tanza nia beginnen zijn campagnes ef fect te sorteren maar in Malawi, Mali, Nigeria en Senegal lijkt de jacht juist geopend. Bijgeloof, ar moede, het grove geld, de macht van medicijnmannen en de on macht of onwil van politici die vaak zelf nog bang zijn voor de magie van tovenaars maken albi no's in bijna dertig landen vogel vrij, schat Torner. Twee aanslagen heeft hij over leefd. De laatste in 2012. De man nen die hem vijfjaar geleden wil den ontvoeren werden op heter daad gearresteerd. Ze kregen 18 jaar cel. „We werden de hele dag al gevolgd door een kleine zwar te auto nadat ik op een voorlich tingsbijeenkomst had gesproken. Onderweg waarschuwde ik de politie. Ze zouden het uitzoeken. De achtervolgers namen hetzelf de hotel als wij. De politie wist waar we zaten maar ik zag nie mand. Ik kon niet slapen en zat op het bed te wachten. Ik had mijn camera verstopt en nam al les op. Even na middernacht kwa men ze. Drie gemaskerde man nen in zwarte jassen. 'Wie zijn jullie?' vroeg ik. 'Dat weet je al', antwoordden ze. Ze duwden me in die zwarte auto. Ik dacht toen dat mijn leven voorbij was. Op eens stond daar de politie. Ze ar resteerden die mannen en hun chauffeur. Ze wilden niets zeg gen over hun opdrachtgever. In 2012 werden ze veroordeeld." Wie het waren? „Huurmoorde naars. Ik ben de stem van dege nen zonder stem. Als ze mij de mond zouden snoeren, zou vast niemand zich nog druk maken om het lot van albinokinderen." Nog altijd is hij zijn leven niet zeker. Torner voert een eenzame strijd, zeggen mensen die hem beter kennen. Zijn vrouw is doodsbang. Inmiddels heeft hij wel jonge medewerkers opgeleid die zijn missie kunnen voortzet ten als 'ze 'hem toch te pakken krijgen'. Twee personages noemt Josep hat Torner als belangrijke inspira tiebron om door te gaan: Nelson Mandela ('die ook tegen racisme streed') en zijn eigen moeder. „Als kind leer de ik snel dat ik anders was. Ze lachten me uit of riepen me na: 'witte geit'. Of ze bespotten me omdat ik een geest zou zijn. Volwassenen wilden me zel den helpen. Ze dachten dat albi- nisme besmette lijk was. Op een dag vroeg ik het mijn moeder. Waarom kon den andere kinderen in de zon lo pen en kreeg ik brandwonden. Ze veegde mijn tranen weg en vertelde dat zij en mijn vader door de vroedvrouw waren opge dragen mij dood te maken na de geboorte. Mijn moeder verzette zich. Ze heeft me altijd be schermd. Ik weet dat er veel kin deren wel werden gedood na de geboorte. Er zijn ook families hun albinokind hebben ver kocht." Pas nog hoorde hij het verhaal van een moeder in Malawi die zelf geen albino was maar werd verminkt door ontvoerders om dat ze haar kind wilde bescher men. Dat meisje werd later zon der ledematen teruggevonden." Het doet hem pijn dat zijn moeder overleed toen hij 12 was, lang voordat hij zo'n prominente activist werd. Een priester zorgde dat hij een goede schooloplei ding kreeg. Josephat Torner is nu «Bi» Bij De Wit Asperges te Mariaheide zijn er alweer asperges. Sandra de Wit is bezig met oogsten, foto Van Assendelft Fotografie door Annemart van Rhee AMSTERDAM. Verwarmde bedden, heteluchtslangen en een vroege Pa sen. Nieuwe technieken en een gro te vraag zorgen ervoor dat de eer ste asperges van Hollandse bodem een maand voor de opening van het officiële seizoen al verkrijgbaar zijn. Restaurants zetten ze massaal op de kaart. Nederland produceert jaarlijks 22.500 ton witte asperges. Elk jaar wordt er voor 65 miljoen euro omgezet in de branche. 65 procent van de asperges wordt in de supermarkt gekocht, 15 pro cent op de markt, 14 procent bij de teler. 90 procent van de Nederlandse as perges komt uit Brabant en Lim burg. Alle asperges worden nog steeds handmatig gestoken. Zo'n 700 telers produceren op 3300 hectare bijna het complete Hollandse aanbod. Iedere teler heeft minstens vier seizoensarbeiders in dienst. Witte asperges groeien onder grond, groene erboven. De witte asperges worden geschild. 4 Van onze botten maken ze amuletten' door Bob van Huët Josephat Torner probeert het lot van vogelvrije albino's te verbete ren. foto Arie Kievit Onder: In Tanzania zijn enkele op vangplekken waar albino's veilig kunnen leven, zoals bij blinden instituut Mitindo Primary School. foto AFP K n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14