Instagramgebruikers zien nog steeds anorexiafoto's Pechtold zoekt bonnetjes van gratis Oekraïnetrip alsnog bij elkaar 10 NIEUWS 'Online kon ik open zijn en vond ik steun' f^KOOPJEDEALNL) oagaanbiedingenvan MSIO Nu slechts 13,95 Nu slechts 59,95 Nu slechts 18,95 Nu slechts €12,95 Vanaf slechts 219,95 Nu slechts 4,95 Die zijn veel populairder dan de verboden woorden waren en lei den bovendien naar afbeeldingen die mogelijk nog schadelijker zijn, blijkt uit onderzoek van het Georgia Institute of Technology. Wie op Instagram zoekt met woorden als 'thinspiration' (inspi ratie om dun te worden) of 'pro- ana' (pro-anorexia), stuit sinds april 2012 op een wit scherm of een waarschuwing voor schok kende foto's. Maar een net anders geschreven zoekopdracht met 'proanaaa' of 'thynsperation' le vert duizenden kiekjes op van ex treem magere meisjes. En zo zijn er nog ongeveer 250 nieuwe variaties op de zeventien verboden zoekwoorden, waarbij gebruikers bovendien vaker op 'leuk' blijken te drukken en meer reageren dan bij de oude. Die geïmproviseerde tags hangen op vallend vaak aan berichten over zelfbeschadiging en zelfmoord. De bestrijdingspoging van Insta- De bestrijdingspoging van Instagram lijkt de destructieve kracht van anorexiaberichten juist te vergroten gram lijkt de 'destructieve kracht van pro-anorexia-berichten' dus te vergroten, denken de onder zoekers na het bekijken van 2,5 miljoen foto's van een half mil joen gebruikers uit 2011-2014. Hoe groot is het probleem van De 28-jarige Liza - die jarenlang bouli- mia had - kent bei de kanten van so ciale media. Op de slechte dagen van haar eetstoornis putte ze steun uit foto's van dunne meisjes en slanke benen. „Mensen die geen eetstoor nis hebben, kun nen het niet hele maal begrijpen. In mijn omgeving kon ik er moeilijk over praten, maar online kon ik open zijn en vond ik steun. Maar het was niet de steun die ik eigenlijk no dig had", vertelt ze. Het gaat nu steeds beter met Liza, me de dankzij de 'te genbeweging" waar aan ze zelf ook graag bijdraagt. „Er gebeuren nare din gen op sociale me dia, maar in de zelfde gemeen schap vond ik po sitieve inspira tie. Van mensen die vertellen over hun herstel tot motiveren de quotes. Daar ben ik dankbaar voor." anorexiaberichten op Instagram? „Ze zijn niet de oorzaak van eet stoornissen, maar kunnen een be staand probleem wel aanwakke ren", zegt klinisch psycholoog Ra- vian Veenstra van GGZ-kliniek Human Concern. „Het is naar mijn idee niet zo dat mensen el kaar op sociale media aanmoedi gen om een eetstoornis te ont wikkelen. Ze zoeken begrip van gelijkgestemden; maar wel be grip voor gestoorde gedachtes, want die mensen zijn ziek." Hoewel duidelijk is dat de tal loze anorexiafoto's op Instagram mogelijk schadelijk zijn, pleit Veenstra niet voor een verbod op bepaalde zoektermen of op pro-anasites in het algemeen. „Dan kunnen we de mensen die hulp nodig hebben niet meer be reiken. Nu staat Human Concern soms genoemd in waarschuwin gen op zulke sites, die meer maals mensen naar onze kli niek hebben geleid." Bovendien is de 'tegenbe weging' op sociale media volgens deskundigen veel groter dan de stroom schadelijke berichten. „Er zijn veel meer gebrui kers die foto's delen van hun herstel en hun ge zonde eten", vertelt er varingsdeskundige Scarlet Hemkes, op richtster van hulpsi te voor eetstoornis sen in Nederland Proud2BMe. Ook deze be richten hebben eigen tags, zoals 'prorecovery' (pro-herstel). Een zoekop dracht met dat woord levert ruim 980.000 af beeldingen van ge zonde maaltijden op. Die worden vaak geplaatst door mensen die zelf een eetstoornis hebben gehad en we- L ten welke steun nut- tig is. „Er is een schadelijke kant en die moeten we se rieus nemen, maar so ciale media bieden ook kansen", zegt Veenstra. „Gelukkig grijpen steeds meer mensen die." Volgens zijn woordvoerder is het nooit de bedoeling geweest de prijzige geste in natura te verdoe zelen, maar was het moeilijk de precieze kosten te achterhalen. „We zijn nu alle bonnetjes bij el kaar aan het brengen. Morgen staat het op de site van de Ka mer", belooft de zegsman. Pechtold vloog vorige maand samen met partijgenoot Kees Ver hoeven gratis mee in een privéjet die door de Nederlandse zaken man Frans Lavooij was gechar terd. De huur van zo'n vliegtuig, voor een periode van drie dagen, loopt al snel in de tienduizenden euro's. Het drietal bracht een be zoek aan Kiev en Lviv en had on der meer een onderhoud met pre sident Porosjenko. Pechtold wil de zich verdiepen in het belang In het geschenkenregister dat tot 15 maart is bijgewerkt, is de vliegreis van D66-leider Pechtold onvindbaar van het associatieverdrag, waar over de kiezer zich in april mag uitspreken. D66 is voorstander. In het geschenkenregister, dat tot 15 maart is bijgewerkt, is de vliegreis onvindbaar. Volgens de woordvoerder van D66 is het zo lastig te bepalen hoeveel het pre cieze geschonken deel waard is, omdat er tijdens de trip ook ande re kosten zijn gemaakt door Pechtold en Verhoeven, die deels door D66 zelf worden betaald. „We waren er al mee bezig om al les uit te zoeken. We proberen er op geen enkele manier geheim zinnig over te doen. We probe ren hier juist altijd heel netjes in te zijn", stelt hij. korting korting korting korting korting Originele Gillette Mach 3 8-pack scheermesjes Bespaar veel geld maar scheer toch met Gillette Altijd handig om extra mesjes in huis te hebben Voorzien van 3 vlijmscherpe blades 8-pack; genoeg voor heel lang scheren Adviesprijs 25,95 Korting 46% U bespaart: €12,- Vintage Vinyl Retro Platenspeler Speel eindelijk al die oude platen weer eens af Met ingebouwde speakers; sublieme geluidskwaliteit In opvallend leuk bedacht retro ontwerp Line-in voor het afspelen van muziek vanaf je smartphone, tablet of mp3 speler Adviesprijs 199,95 Korting 70% U bespaart: €140,- Originele Gillette Fusion 8-Pack scheermesjes Voor een perfect glad scheerresultaat Voordelig scheren met top mesjes 5 blades en 1 precisie trimmer 8-pack; genoeg voor heel lang scheren Adviesprijs 37,95 Korting 50% U bespaart: €19,- Gillette Venus 8-pack Scheermesjes Voor een perfect scheer resultaat Speciaal ontwikkeld voor vrouwen Beperkte voorraad, op=op Altijd handig om in huis te hebben Adviesprijs 29,95 Korting 57% U bespaart: €17,- Extreem handige 2-in-1 Lenspen Geen vette vingerafdrukken meer op je lens Werkt veel beter dan een stoffen doekje Eenvoudig en veilig in gebruik Zorgt ervoor dat je weer perfecte foto's maakt! Adviesprijs 24,95 Korting 80% U bespaart: 20,- Luxe 5-pits of 7-pits Gasbarbecue en Grill Handige temperatuurmeter op de kap Zeer veel ruimte op het kookoppervlak 2 stevige zwenkwielen; optimale mobiliteit Gemaakt van hoogwaardig materiaal; gaat een leven lang mee Adviesprijs 399,95 Korting 45% U bespaart: €180,- BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! flPberPoy (Tj^ 1 NIET TEVREOEN? GEL0 TERUG! door Leon van Wijk ATLANTA. De populaire foto-app Instagram vecht al jaren tegen ac counts die anorexia verheerlijken, maar dat werkt vooral averechts. De makers doen eetstoornis-gere lateerde zoekwoorden in de ban, maar gebruikers verzinnen mas saal alternatieve termen. Liza put te steun uit foto's van slanke meis jes. door Laurens Kok DEN HAAG. D66-leider Alexander Pechtold gaat een gratis vlucht per privéjet naar Oekraïne alsnog melden in het geschenkenregister van de Tweede Kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10