Vere was paniekerig en angstig na alle operaties s NIEUWS 9 BIJZONDER ONDERZOEK Ê^KOOPJEPEALNL) dagaT6ie™rgten van procent O O O O O CLO-CTÖ' VERE DALHUIZEN (3) e 3-jarige Ve re Dalhuizen heeft een vechtershart, ook al werkt het maar voor de helft. Ze door stond in haar jonge le ven al meerdere ingrij pende operaties. „Vete is een pittige tante met een flinke wilskracht", zeggen haar ouders Deb bie (35) en Marisca (37). Het hypoplastisch linker- hartsyndroom van Vere werd al tijdens de zwan gerschap ontdekt. „De grond zakte onder onze voeten weg. Toch gingen we ervoor, omdat duide lijk werd dat ze geen an dere afwijkingen had en levensvatbaar was." Dat betekent wel dat Vere in haar eerste vier levensja ren in drie stappen aan haar hart moet worden geopereerd. Kort na de geboorte, werd een band om de longslagader gelegd. Die bleek niet strak genoeg, waardoor de operatie op nieuw moest. In juni 2014 onderging ze een tien uur durende open hartoperatie, waarbij ook 15 tot 20 procent kans was dat ze het niet zou overleven. Vere door stond het. Tussendoor kreeg ze hartkatheterisa- ties en twee andere ope raties. Al die ziekenhuisopna mes hakten erin bij Ve re. Ze sliep nachten zon der haar ouders in het ziekenhuis, waarbij ze geregeld werd gewekt door een zuster om bloed te prikken. „Vere was angstig en panieke rig. Ze had een afkeer van mensen die iets van haar wilden. We moch ten haar niet aanraken. Bij het aankleden of luiers verschonen werd ze boos en huilerig. In het ziekenhuis wilde ze niet op de weegschaal of onder de meetlat. Dat be lemmerde onderzoe ken." Het ziekenhuis verwees Vere door naar een prak tijk voor EMDR-thera- pie, op basis van oogbe wegingen. Omdat ze nog jong is, lazen Debbie en Marisca haar ook een zelfgeschreven verhaal voor om haar voor te be reiden. Over de operatie en de narcose, bloed prikken, slangetjes, echo's, en het vastgebon den in bed liggen. „Na de tweede therapieses sie pakte ze in de speel ruimte een ambulance en een poppetje om mee te spelen. Dat was haar manier van verwerken. Nu gaat ziekenhuisbe zoek makkelijker." Debbie en Marisca kre gen in het ziekenhuis on dersteuning van een maatschappelijk werker. „Je ziet je kindje van zes weken op een groot bed liggen met allemaal slan getjes. Dat zijn heftige beelden." Tegelijk heb ben ze ook de zorg voor hun oudste dochter Ilse (6). „Zij is rustig en zorg zaam voor haar zusje. Het is belangrijk dat er ook aandacht is voor wat dit bij andere gezinsle den teweegbrengt. Som mige ouders hebben zelf psychotherapie nodig." Vere ondergaat volgend jaar de voorlopig laatste zware hartoperatie. „Het is fijn dat ze dan wat ouder is, zodat we het goed kunnen uitleggen. Tegelijk zijn we bang dat ze alles dan ook veel be wuster gaat meemaken." Ze willen nog niet den ken aan eventuele gevol gen voor Vere als ze ouder is. „Dat moet niet ons leven gaan beheer sen. Het is nu belangrijk dat ze psychisch goed in haar vel zit." Nu slechts €109,95 Nu slechts €39,95 Nu slechts 79,95 Vanaf slechts €29,95 Vanaf slechts €12,95 74% DURACELL 77% Nu slechts 24,95 WOENSDAG 16 MAART 2016 D aan mijn hart' Als enige ziekenhuis ter we reld volgde het Erasmus MC-Sophia eenzelfde groep mensen over een periode van ruim dertig jaar na hun eerste hartoperatie. De patiënten werden psycho logisch en medisch onder zocht. Daaruit blijkt dat kinderen met een aangeboren hartaf wijking vaker angstig of de pressief zijn en leerproble men hebben dan gezonde leeftijdgenoten. Ze sporten gemiddeld minder en worden vaker gepest. Op volwassen leeftijd hebben ze gemiddeld een lager ni veau wat betreft opleiding en werk, en minder inkomen. Ook blijkt dat ze minder vaak trouwen of kinderen krijgen en vaker problemen op sek sueel gebied hebben vergele ken bij doorsnee Nederlan ders. Vrouwen kunnen huiverig zijn voor een zwangerschap, om dat ze vrezen dat de hartafwij king erfelijk is. 90 Vroeger overleed 85 procent van de kinderen met een aangeboren hartafwijking. Door betere technieken bereikt nu circa 90 procent de volwassen leeftijd. Dat gaat vaak wel gepaard met psychische, sociale en lichamelijke problemen. 21 Vrouwen van in de 20 zijn on zekerder over het vinden van een partner en voelen zich soms minder mooi vanwege het litteken van de operatie, zegt klinisch psychloog Lis- beth Utens van Erasmus MC-Sophia. Daar staat tegenover dat de patiënten - vergeleken bij ge zonde mensen - de kwaliteit van leven hoger beoordelen. De psychische klachten ver minderen naarmate ze ouder worden. Hartpatiënten ma ken zich dan minder druk om de futiliteiten in het leven, worden emotioneel sterker en hebben een vechtersmen taliteit. Deskundigen uit 21 landen praten vanaf vandaag op een congres in Rotterdam over de noodzaak van psychosociale zorg bij kinderen met een aangeboren hartafwijking. Luxe Bureaustoel met allure Mooi voorthuis, maar ook voor op kantoor Met houten poot en armleuningen Lederen bekleding In hoogte verstelbaar Ergonomisch zit- en ruggedeelte Ruggedeelte voorzien van kantelmechanisme Adviesprijs Korting U bespaart: 249,95 56% €140,- korting korting Stijlvolle Designer Tuinstoelen met FLINKE korting Met of zonder armleuning (10 kleuren!) Gemaakt van de beste materialen; onverwoestbaar Ook geschikt voor binnen Bereid je alvast voor op het mooie Luxe Travelin Liverpool Herenschoenen Gemaakt van hoogwaardig leder, ook voetbed en binnenzijde Perfect voor naar kantoor, maar ook mooi in je vrije tijd Soepele pasvorm, ontzettend comfor tabel de hele dag door Adviesprijs 99,95 Korting 60% U bespaart: €60,- TRAVELIN' V Adviesprijs Korting U bespaart: €179,95 56% €100,- korting korting Comfortabel 4-seizoenen dekbed met FLINKE korting! Altijd voorbereid op temperatuurwisselingen Topkwaliteit; voelt als een donzen dekbed Vochtregulerend, ademend, ventilerend en isolerend Beschikbaar in alle maten Adviesprijs Korting U I €119,95 75% 90,- 2-pack dubbel geweven Jersey Hoeslakens 100% Egyptisch katoen, lekker zacht Stretch: neemt altijd de juiste vorm aan 1/ Ook geschikt voor boxsprings Van uitstekende en duurzame kwaliteit 1/ Kreukvrij, ademend en anti-ailergisch 1 bestelling 2 stuks Adviesprijs €49,95 Korting 74% U bespaart: €37,- korting korting 72 stuks Duracell Industrial Batterijen Gaan tot wel 5x langer mee dan gewone batterijen Houdbaar t/m 2021 Altijd handig om in huis te hebben Kies zelf de samenstelling: AA, AAA of beiden Adviesprijs Korting U I €107,30 77% 82,35 BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! RpberPoy (^Kl I) NIET TEVREOEN? GEL0 TERUG!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9