Trauma na grote operatie bij kind Door therapie durft Michella weer te fietsen HARTOPERATIES 8 NIEUWS Als kind een zware hartoperatie ondergaan is niet alleen lichamelijk heftig. Vere (3) en Michella (28) weten hoe belangrijk de psychosociale zorg is die daarbij komt kijken. De ervaringen in het zieken huis kunnen tot angststoor nissen of depressies leiden. Het Erasmus MC-Sophia on derzoekt of een speciale psy chologische behandeling, waarbij ritmische oogbewe gingen een belangrijke rol spelen, jonge hartpatiënten helpt bij het verwerken van medisch gerelateerde trau ma's. In Nederland worden jaar lijks zo'n 1.400 kinderen met een hartafwijking geboren. Ze ondergaan vaak vanaf de babytijd risicovolle hartopera ties. Onderzoek wijst uit dat na ingreep of ziekenhuisop name één op de tien van de ze kinderen een posttrauma tische stressstoornis (PTSS) krijgt. Ruim één op de drie kinderen heeft verhoogde PTSS-klachten. Het Erasmus MC-Sophia onderzoekt bij 458 kinderen (6 tot 16 jaar) met PTSS-klachten het effect van een psychologische behande ling met Eye Movement Desen- sitization and Reprocessing (EMDR). Bij EMDR moeten patiënten aan het trauma denken, terwijl ze tegelijk rit mische oogbewegingen ma ken. De methode is sneller en minder belastend dan de gebruikelijke gedragsthera pie. Bij volwassenen is aange toond dat EMDR klachten vermindert. De Stichting Hartekind, het Innovatiefonds voor Zorg verzekeraars en de Vereni ging EMDR Nederland heb ben subsidie verstrekt, om dat bij kinderen weinig on derzoek is gedaan naar het ef fect. Onderzoekscoördinator Lisbeth Utens vindt dat er meer geld moet komen voor psycho-sociale zorg bij aange boren hartafwijking. „EMDR is niet standaard beschikbaar in ziekenhuizen voor kinderen met een me disch trauma. We onderzoe ken of het effectief is en structureel in de zorg moet ingebed." Michella Ligterink (28) oor Michella Lig terink (28) was niet zozeer de ziekenhuisopna me traumatisch, maar vooral de periode ervoor en erna waarin ze ernsti ge fysieke en psychische klachten had. Michella is geboren met truncus arteriosus, een zeldzame hartafwijking waarbij een grote ope ning tussen de hartka mers zit en slechts één slagader met hartklep de beide kamers verlaat. Ze kreeg een donorklep in de longslagader en toen ze 13 was, kreeg ze een mechanische klep in de aorta. Rond groep 7 van de basisschool kreeg Michella de eerste ver moeidheidsklachten. Een paar jaar later werd ze vaak duizelig. Haar maag verteerde het eten niet, ze had geen menstruele cy clus en viel enorm af. „Ik zat niet lekker in mijn vel. Ik was depressief en had suïcidale gedachten. Ik zag geen uitweg meer. De artsen zeiden dat het tus sen mijn oren zat." Zelf vermoedde Michella dat het te maken had met een lekke aortaklep. Toen haar moeder een echo af dwong, bleek dat ze gelijk had. Binnen een week lag ze als spoedpatiënt op de operatietafel. Ze woog toen slechts 36 kilo. „Ik was blij en opgelucht dat duidelijk was wat ik man- naar de cardioloog. „Na tuurlijk heb ik ook lotge noten verloren. Na een uit vaart denk je als je naar bed gaat: dit zou ook mijn laatste nacht kunnen zijn. Nu denk ik er niet conti nu aan." Michella is wel volledig af gekeurd, omdat het fysiek onhaalbaar is om fulltime bij een bedrijf te werken. Ze heeft wel haar eigen praktijk als voetreflexthe rapeut. „Nu nog een leuke vriend", zegt ze lachend. „Mensen zeggen wel eens tegen me dat ik mijn litte ken van de operatie weg moet laten halen. Maar het is het enige waaraan je kunt zien wat er met me aan de hand is. Als mannen er problemen mee hebben, zijn ze aan het verkeerde adres." keerde." Vanwege de som bere gevoelens werd ze na de operatie doorverwe zen naar een psycholoog. „Ik had een angststoornis. Ik was bang voor duizelig heid. Ik durfde wel alleen thuis te zitten, maar ging niet naar buiten. Ik durf de niet eens naar de brievenbus te lo pen", vertelt Mi chella. „Leren ging wel goed, maar fysieke inspanning vond ik eng. Voortdurend was ik aan het scannen hoe ik me voelde." Bij de EMDR-therapie leerde ze stapsgewijs haar angsten te overwinnen. Ze durft weer alleen naar het dorp te fietsen, rond de een opleiding tot me dewerker maatschap pelijke zorg af en leeft een vrolijk le ven. Ze slikt nog anti-stollingsme- dicijnen en gaat elke twee jaar ROTTERDAM. Kinderen die op jonge leeftijd zware hartopera ties moeten ondergaan, kun nen ernstig getraumatiseerd raken als ze geen goede psy chische zorg en begeleiding krijgen. 458 Het Erasmus MC-Sophia onderzoekt bij 458 kinderen tussen 6 en 16 jaar het effect van een speciale therapie. 'Ik denk niet continu door Tonny van der Mee foto Shody Careman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8