Hoofd van Nabil Amzieb stond bijna twee uur onopgemerkt op de stoep 'Alle publiciteit kan leiden tot podiumvrees bij rechters' NIEUWS 7 Vol vertrouwen gaat hij het Wilders-proces in: Göran Sluiter, advocaat van de benadeelde partijen in de zaak. „Ze hadden slapeloze nachten." Zitting komende vrijdag voorproefje van proces Sinds bekend werd dat hij mensen bijstaat die aan gifte deden tegen Geert Wilders, ziet de mailbox van advocaat en hoogle raar Göran Sluiter er plotseling heel anders uit. „Er zijn meerdere vervelende e-mails binnengekomen", vertelt de strafpleiter in zijn Amsterdamse kan toor. „Van bedreigingen doe ik aangif te. Maar er komt wel meer binnen: dat ik me moet schamen dat ik deze zaak doe. En dat ik het vast allemaal voor het geld doe. Ergens ook wel weer grappig. Ik heb tot nu toe nog geen cent gekregen voor het werk dat ik in deze zaak steek." Advocaat Sluiter doet de zaak-Wil- ders naar eigen zeggen omdat hij het een 'ongelooflijk belangrijk proces' vindt. „Ik ben opgegroeid in de tijd dat Janmaat opkwam. Wat we toen schokkend vonden, is nu normaal. En dat vind ik erg. Nadat Wilders in 2014 met 'minder Marokkanen' kwam, was ik even bang dat we zelfs dat inmiddels normaal vonden in Ne derland. Maar gelukkig hebben daar na heel veel mensen zich er over op gewonden. Dit was pure discrimina tie." „Er is een spanning tussen die twee grondrechten. Het is een lastige grens, dat klopt - maar 'minder Ma rokkanen' heeft zóveel losgemaakt in onze samenleving. Dat is ernstig. Ik zal in deze zaak heel voorzichtig zijn met het noemen van de Tweede We reldoorlog, maar die oorlog is wel de reden waarom we hier nog altijd zeer gevoelig zijn voor discriminatie. En terecht." „Ik vind dat niet geloofwaardig. Hij heeft meermaals gezegd dat hij er niks van terugneemt, ook nadat alle commotie ontstond. Ik vind het so wieso geen goed argument - want Wilders begint niet over Chinese cri minelen, of Turkse, maar puur en al leen over Marokkanen. Op basis van ras, dus. Dat is groepsbelediging, en aanzetten tot haat. Er is ook volop ju risprudentie om deze aanklacht te on derbouwen. Ik ben heel optimistisch over deze zaak." „Dat klopt, en daar hebben we ook van geleerd. In de eerste plaats: de uit spraken waar het nu om gaat, gaan veel verder dan waar hij toen voor werd vervolgd. Het Openbaar Minis terie wilde destijds ook eigenlijk niet vervolgen, maar werd gedwongen door een artikel 12-procedure. Dat is nu anders. Er is wel de zorg dat, als de zaak eenmaal begint, er allerlei ad vocaten bijkomen die op zoek zijn naar cliënten of publiciteit. Dat maakt het allemaal gecompliceerder, ook voor de rechters. Het is al inge wikkeld genoeg door alle publiciteit in deze zaak." 'Uitspraak over Marokkanen heeft zóveel losgemaakt in samenleving* Het proces tegen Wil ders, dat draait om zijn uitspraken over 'min der Marokkanen' in maart 2014, begint ko mende vrijdag. In de extra beveiligde recht bank op Schiphol vindt dan een regiezitting plaats. Dat is het forme le begin van het proces. De zitting begint om half tien 's ochtends en wordt live uitgezonden op themakanaal NPO Nieuws. De rechtbank verwacht ruim dertig journalisten, ook uit het buitenland. De in houdelijke behandeling van de zaak vindt pas plaats in het najaar. Van af 31 oktober zijn tien dagen uitgetrokken voor de zaak. Dan wordt duidelijk welke straf het Openbaar Mi nisterie gaat eisen. In de zitting van vrijdag, kan het onder meer gaan over welke getui gen Geert Wilders' ad vocaat Knoops mag op roepen. „Wilders heeft directe toegang tot de media: elke tweet is nieuws, zijn ad vocaat heeft een column in de Tele graaf. Ik heb vertrouwen in de recht bank, maar al die heisa kan toch lei den tot podiumvrees bij rechters. Er is al veel gedoe geweest over het ho ren van getuigen in deze zaak, de ad vocaat van Wilders had veel wensen en de meeste werden door de rech- ter-commissaris afgewezen. Maar Wilders maakte bezwaar en schopte behoorlijk wat stennis in de media. Prompt kreeg hij een deel alsnog toe gewezen. Het had effect." „Ik begrijp die klacht gewoon niet. Waarom zou een rechter in deze zaak niet lid van D66 mogen zijn? Dat be tekent toch niet dat hij niet kan oor delen? Het zijn professionals. Overi gens is een voormalig advocaat-ge neraal nu Kamerlid namens de PW, dus er zijn blijkbaar ook le den van de magistratuur met an dere ideeën." ,Het gaat om een civiele vor dering, die 'meelift' in de strafzaak. Als Wilders ver oordeeld wordt, hebben slachtoffers met recht streekse schade als ge volg van zijn strafbaar handelen recht op ver goeding. Zo is de wet. Dat gaat niet om grote bedragen, de jurispru dentie in discriminatie zaken gaat in de rich ting van 100 of 200 euro. Kijk, deze mensen hebben schade geleden door Wil ders' uitspraken. Ze hebben zich zorgen gemaakt na die uit latingen, hadden depressieve klachten, lagen er wakker van: is er straks nog wel een plek voor mij in Nederland? Zij vinden dat Wilders schuldig is aan hun zorgen. En ik ook." Met een gevulde vuilniszak in zijn hand loopt de man in de vroe ge ochtend rond vijf uur rustig over straat in de richting van het waterpijpcafé. Een warme jas zit om zijn lijf, een capuchon is over zijn hoofd getrokken. In de vuilniszak zit een hoofd. De plek aan de Amstelveenseweg waar hij naar op weg is, kent de politie maar al te goed. Het is een verzamelplaats van criminelen. Het hoofd van Nabil Amzieb zet de man hier zorgvuldig op straat neer. Gisteren gaf de politie camera beelden van de man vrij. Eerder is nog een dringende oproep aan zijn adres gedaan: meld je bij de politie, dan zenden we de beelden niet uit. De man heeft het erop ge waagd. Nu vraagt de politie om hulp om uit te vogelen wie de man is en waarom Amzieb zo om het leven kwam? Agenten kenden Amzieb - bij leven ook bekend als De Lange, Nabba, Rico - niet als een doorge winterde crimineel. Het is zelfs niet duidelijk waar Amzieb met zijn witte scooter heen ging, op vrijdagavond 4 maart, de avond waarop zijn familie het contact met hem verloor. Pas toen zijn lichaam zonder hoofd vorige week dinsdag in een uitgebrande auto werd gevonden, bleek dat hem iets vreselijks was overkomen. In totaal werken nu veertig re chercheurs aan de zaak. Zij jagen ook op de man die het hoofd ach terliet, hopend op herkenning dankzij de beelden. Hoe hij het hoofd heeft neerzet, is niet uitge zonden, wel zijn vlucht daarna in Beeld uit 'Opsporing Verzocht'. Volgens de politie zijn de beelden afkom- de richting van het Stadionplein. stig van een particuliere bewakingscamera. WOENSDAG 16 MAART 2016 'Dit is pure discriminatie' door Peter Groenendijk Vindt u het verbod op discriminatie be langrijker dan de vrijheid van meningsui ting? Wilders zei meteen na zijn uitspraak dat hij het over criminele Marokkanen had, niet over alle Marokkanen. Dat was uw kantoor ook over de eerste zaak tegen Wilders, in 2011. Het werd een totale nederlaag. Wat is het probleem van die publiciteit? Wilders betwijfelt de neutraliteit van de rechters. Uit onderzoek blijkt dat veel rechters D66 of PvdA stemmen, en vrij wel géén op de PW. Waarom willen uw cliënten een schadevergoeding van Wilders? Göran Sluiter: heel andere situatie dan in 2011. foto Marco Okhuizen door Carla van der Wal AMSTERDAM. Bijna twee uur lang bleef het hoofd van Nabil Amzieb onopgemerkt, terwijl het op straat in Amsterdam stond. Gisteren gaf de politie beelden vrij van de man die het hoofd achterliet. In Opspo ring Verzocht was hij voor het eerst te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7