Schependijk Terneuzen wacht kaalslag Straks met 50 km/uur over sluizen Terneuzen Kinderboerderij Terneuzen verkoopt aantal dieren op facebookpagina mm ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Een konijn waar het kind niet meer naar omkijkt, is zo over het hek van de kinderboerderij in Terneuzen gezet. Frelleke is zich van niets bewust. De tienja rige ezelin sloft naast de twee andere ezels in de ezelwei van de kinderboerderij in Ter neuzen. Maar Frellekes toekomst zal onherroepelijk veranderen. Ze staat te koop. Net als Maart je het konijn, Harry de cavia, een pracht- parkiet, een set gecastreerde chin chilla's en nog een heel stel ande re dieren. De lijst dieren die op de face bookpagina van de Terneuzense kinderboerderij te koop staan is lang. „Gaan jullie alle dieren verko pen?" luidt een van de bezorgde reacties op de advertenties. Angelique Dieleman is beheer der van de kinderboerderij „Nee, het is niet zo dat we alle dieren verkopen. Voor een kinderboerde rij is dieren verkopen helemaal niet zo ongebruikelijk", vertelt Dieleman. „We moeten zo nu en dan voor nieuw bloed zorgen. De konijnen verkopen we sowieso al regelmatig. We zouden ook wat minder vogels willen want die hebben we nu wel heel veel." Met het oog op inteelt is het on verstandig te lang dezelfde diersta- pel te houden. Daarnaast speelt het probleem dat er altijd weer mensen zijn die de kinderboerde rij een makkelijke plek vinden om huisdieren te dumpen. Tegen de vakantieperiode ziet de kinder boerderij het aantal dieren altijd groeien. „Het gebeurt dat mensen gewoon cavia's in de kooien stop pen. Dan zit er ineens een manne tje bij de vrouwtjescavia's. Zitten we ineens met een nestje. Konij nen worden over de omheining ge zet en die kun je niet allemaal op vangen. Al die dieren moeten ver zorgd en ingeënt worden. We heb ben als kinderboerderij toch een voorbeeldfunctie." Een aantal die ren dat op Facebook te koop wordt aangeboden, is dan ook in het ver leden op de kinderboerderij ge dumpt of aan komen lopen. En Frelleke? „We willen al een hele tijd terug naar twee ezels. We hebben de ervaring dat dat be ter werkt. En het matcht ook niet zo tussen Frelleke en haar dochter Froukje." Het zou er mee te maken kun nen hebben dat Frelleke de onheb belijke gewoonte heeft haar eigen dochter te bestijgen, maar Diele man ziet het anders. „Wat mij betreft hadden we haar dochter Froukje verkocht. Het voornaamste is nu dat we er voor zorgen dat de onrust weg is. Nicky, konijn: behoorlijk druk, heeft veel ruimte nodig. Baily, konijn: klein met lief karakter. Geboren juni 2015. Chinchilla's: ongeveer drie jaar oud, niet heel tam, wel lief. Agapornissen: mannetjes en vrouwtjes in diverse kleuren. Casper, cavia: ongeveer een jaar. Kan samen met konijnen. TERNEUZEN. Tijdens de bouw van de Nieuwe Sluis tussen 2017 en 2021 wordt de maximumsnel heid op het Terneuzense sluizen- complex verlaagd van zeventig naar vijftig kilometer per uur. Dit meldt de Vlaams-Neder landse Scheldecommissie in een antwoord op één van de tiental len reacties op het ontwerp-tra- cébesluit Nieuwe Sluis Terneu zen. Het wegverkeer zal, zo valt te lezen, verder weinig hinder ondervinden van de megaklus. Tijdelijke voorzieningen moeten voor een zo vlot mogelijke door stroming zorgen. Meer overlast wordt verwacht voor het scheepvaartverkeer, om dat één van de drie sluizen, de Middensluis, uit bedrijf wordt ge nomen. Om lange wachttijden te voor komen, komt er een strak plan ningssysteem voor alle schepen. Schippers kunnen aan de hand daarvan inschatten wanneer zij aan de beurt zijn en daarop in spelen, zodat de economische schade beperkt blijft. Het ontwerp van de Nieuwe Sluis is in hoofdlijnen gehand haafd. Zo blijft de Vlaams-Neder landse Scheldecommissie erbij dat een apart spuikanaal voor de afvoer van overtollig regenwater onnodig is. Schippersorganisa- ties wilden dat graag. De zuidkant van de Schependijk wordt afgegraven om ruimte te maken voor de scheepvaart van en naar de sluizen. De noordkant wordt ingericht als nieuw opslag en onderhoudsterrein voor Rijks waterstaat en tijdelijk als werkter rein voor de Nieuwe Sluis. Een enkele onderneming, met name Vermeulen's Jachtwerf, zou na oplevering van de sluis in 2021 terug kunnen keren, maar daar ziet het niet naar uit. De Vlaams-Nederlands Scheldecom missie heeft op papier gezet waar de bedrijven mogelijk heengaan. Voor Navimar (scheepsbenodig- den), Vermeulen's Jachtwerf en oliehandel P. de Lege en Zn BV wordt het Kanaaleiland Sluiskil ge noemd. Muller Maritime Holding van Multraship kan naar de over zijde van het Kanaal Gent-Terneu- zen, ten zuiden van de Westsluis. Industrieel dienstverlener TMS gaat waarschijnlijk naar Handels- poort-Zuid, houthandel Jongeneel Alleen drie 'oude' sluiswachterswoningen blijven nog staan. kan naar Handelspoort-Zuid of de Koegorspolder. Handelsonderne ming Stoffijn verhuist naar de Energiestraat. Terneuzen Marine Service heeft volgens de Vlaams-Nederlandse Scheldecom missie aangegeven alle activitei ten te willen beëindigen. Creba Marine (plezierjachten) zoekt zelf een plekje en praktijk 'de Witte Vlinder' gaat naar Sluiskil. Het wordt al met al een kale boel op de Schependijk. Alleen de drie 'oude' sluiswachterswonin gen bij de Oostsluis blijven, maar die zijn tijdens de drukke werk zaamheden aan de Nieuwe Sluis niet meer leefbaar. Twee bewo ners hebben al aangegeven niet te willen terugkeren. De bouw van de Nieuwe Sluis begint derde kwartaal 2017. WOENSDAG 16 MAART 2016 Dumpertjes in de aanbieding door Cuido van der Heijden www.facebook.com/ kinderboerde- rij.terneuzen door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Alle bedrijven en wo ningen die aan de Schependijk in Terneuzen staan, verdwijnen daar vanwege de bouw van de grote Nieuwe Sluis. Ezelin Frelleke (bijna 10) staat te koop. „Het matcht niet echt goed met haar dochter Froukje", zegt beheerster Angelique Dieleman. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 73