Eerste landgoed bij Cadzand-Bad mÊmm Zorg gebaat bij overname Bloemkool Scheldestromen wil de mooiste 2 ZEELAND Het waterschap gaat oude sluizen en duikers opknappen. Daarmee blijft een bescheiden maar niet onbelangrijk deel van de Zeeuwse historie behouden. van COMMENTAAR Het Erasmus Medisch Centrum (EMC) neemt het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis over. De ziekenhuizen zijn geen onbekenden van elkaar, want ze werken al jaren samen. Hoewel overname een vergaande stap is, kan het gunstig uitpakken voor de gezondheidszorg in Zeeland. Met het solide Erasmus MC als eigenaar lijkt een definitief einde te komen aan de financiële problemen bij het ADRZ. Allereerst stopt het EMC 10 miljoen in het Zeeuwse ziekenhuis, zodat de nieuwste apparatuur kan worden aangeschaft. Bovendien ver groot de injectie het eigen vermogen waardoor banken - na jaren de hand op de knip te hebben ge houden - weer geld gaan stoppen in het ADRZ. Met het eind van de financiële sores in zicht, kan de directie zich weer richten op waar het werkelijk om draait: de kwaliteit van de zorg. Die lijkt eveneens gebaat bij de overname. Want straks hoeven patiënten niet altijd meer naar Rotterdam, maar komen specialisten ook naar Zeeland. Daarmee is de overname een goede ontwikkeling voor de Zeeuw se zorg. Mits het niet ten koste gaat van de samenwerking tussen ADRZ en ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen. Want die is inmiddels de kern van het toekomstplan voor de Zeeuwse zorg. Overname maakt einde aan financiële sores en zorgt voor uitbreiding van de zorg in Zeeland. De Tienhonderdpolder, direct aan de kust tussen Cadzand en Nieuw- vliet, moet zijn open karakter be houden, zo vindt de gemeente Sluis. Maar er mag best wat ont wikkeld worden. Enkele jaren gele- Op het landgoed komen zes 'woonerven'. Op elk komt één woning. De rest van het terrein wordt openbaar toegankelijk. den werd in een toekomstvisie voor de polder al bepaald dat er landgoederen mogen komen. Die krijgen een openbaar karakter met wandelpaden; erbinnen kan, op afgesloten stukken, gewoond worden. Het eerste plan voor een land goed ligt nu bij de gemeente. Het gaat om een terrein van veertien hectare in de uiterste noordwest hoek van de polder - tegen Wijk de Brabander en het voormalige evenemententerrein op de hoek van de Ringdijk-Noord en de Tien- honderdsedijk. Het wordt een open terrein met veel gras en poelen voor boomkikkers. De resten van een oude kreek worden geaccentu eerd. Die waterloop, inmiddels niet meer dan een veredelde sloot, wordt verbreed tot vier meter. In het gebied komt ook een wandel route. De aanleg van het landgoed wordt gefinancierd uit de verkoop van zes woonerven. Op elk daar van is plek voor een woning en een bijgebouw. Op de twee groot ste kan een boomgaard komen. De aanleg van het landgoed be gint als vier van de zes erven ver kocht zijn. De verkoop, via make laar De Dobbelaere, moet nog be ginnen. Overigens is elders in de polder ruimte voor meer landgoe deren. Als het ook daar tot ontwik keling komt, worden de recreatie ve paden door de landgoederen aan elkaar gekoppeld. Almanak Dat die Goese niet op haar mondje is gevallen, weet bijna iedereen. Afgelo pen zaterdag bracht ze, zoals zo veel stadgenoten, een bezoekje aan de ge zellige weekmarkt. Aangekomen bij de groentekraam liet ze de verkoper weten dat zij een bloemkool wenste aan te schaffen. De middenstander informeerde beleefd of het voor mevrouw een Hollandse, danwel een Italiaanse bloemkool mocht zijn. „Maekt me glad nie uut," antwoord de de Goese gevat. „Ik wil 'm alleen maar opeten. Ik was niet van plan er mee te praete." Uitbreiding van natuurgebied Natuurgebied Braakman- Zuid wordt dit najaar en in 2017 uitgebreid met 33 hec tare. Een oude kreekloop komt terug, tegen de be staande bosranden vindt aanplant plaats en er komt een nieuw wandelpad. Het gaat om een gebied tussen de N61 en de Spanjaards- weg in de richting van Phi lippine. Het plan wordt donderdag 7 april vanaf 19.30 uur gepresenteerd op een informatiebijeenkomst in de boerderij van Staats bosbeheer aan de Braak- manweg 5 bij Biervliet. Geld haven blijft beschikbaar De provincie blijft bereid om 1 miljoen euro te ste ken in het havenplan voor Breskens, heeft het dage lijks provinciebestuur giste ren bekendgemaakt. Het geld zou dit jaar worden overgemaakt, maar door een uitspraak van de Raad van State kan de gemeente Sluis pas in 2017 beginnen met de bouw van een Vis- centrum; de eerste fase van het havenplan. De provin cie houdt zich ondanks de vertraging aan haar toezeg ging. Sluis staat ook voor 1 miljoen aan de lat, de rest komt van investeerders. 'Steek aandelen Delta in tunnel' De VVD in de Terneuzen- se raad borduurt voort op het idee de Westerschelde- tunnel in Zeeuws-Vlaamse handen te krijgen. De libe ralen pleiten in een motie die donderdag wordt be handeld, voor een onder zoek naar het ruilen van de gemeentelijke aandelen in energiebedrijf Delta voor aandelen in de tunnel. De provincie heeft die sinds 2009 allemaal in bezit. Het Rijk heeft het recht van eer ste koop, is toen bepaald. Ladies Night in De Triangel Niet alleen binnenstadbe woners, maar iedere vrouw uit Terneuzen en omge ving is vanavond welkom op de Ladies Night in buurtcentrum De Triangel aan de Korte Kerkstraat 26 in Terneuzen. Er is een flink aantal kraampjes met sieraden, nagelstylistes, workshops, een loterij en voor iedereen champagne. De eerste vijftig dames ont vangen een goodie bag. De avond begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. MIDDELBURG. Wie over de Zaagmo- lendijk - een doodlopend wegge tje bij Nieuw- en Sint Joosland - rijdt, merkt nauwelijks dat hij hal verwege over een waterbouwkun dig monumentje rijdt. Alleen de schapen op de dijk hebben goed zicht op de vroegere sluis. Als het aan waterschap Schelde stromen ligt, blijven ze dat ook tot in lengte van jaren houden, want het is een van de in totaal 28 'histo rische kunstwerken' - ofwel oude duikers en sluizen - waarvan het vindt dat die moeten worden be waard. Binnen het waterschapsbe stuur gingen de afgelopen jaren re gelmatig stemmen op om te kij ken naar het behoud van de oude sluizen en duikers, die voorheen de waterstand in de polder regel den. Die werden decennialang drastisch gesloopt en vervangen, zonder al te lang stil te staan bij de cultuurhistorische waarde er van. Inmiddels is het besef gerijpt dat het gaat om erfgoed, waarmee behoedzaam moet worden omge sprongen. „Er is een aantal echt bijzonde re exemplaren", zegt Rutger Pol derman van het gelijknamige bu reau voor restauratie- en monu mentenadvies in Rotterdam. „Als je die sloopt, ben je een deel van je geschiedenis kwijt. Sluizen en duikers behoren tot het gebouwd archief van het waterschap. Ze zijn de oudste elementen waar- 'Als je dit sloopt, ben je een deel van je geschiedenis kwijt' mee het land werd drooggehou- den. In die zin zijn ze van uitzon derlijke betekenis voor de geschie denis van Zeeland." Polderman heeft in opdracht van het waterschap de resterende exemplaren in Zeeland zo veel mo- ■t ij^Smmwxa km 1 {PJTf Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl BEST T 0499 39 53 12 Best door Martijn de Koning CADZAND-BAD. In de Tienhonderd polder bij Cadzand-Bad komt een landgoed met zes 'woonerven'. De mogelijkheid daarvoor is er al een poosje, en nu springt de eerste ont wikkelaar erop in. Het ontwerpbe- stemmingsplan voor 'Landgoed Nooren' ligt momenteel ter inzage bij de gemeente Sluis. Tip? redactie@pzc.nl BRAAKMAN BRESKENS TERNEUZEN TERNEUZEN Pareltjes van door Rolf Bosboom Rutger Polderman adviseur 'IG. BBL- RTtti.ïT; lilüIWI De Beaufortsluis (1761) bij Walsoorden is een van de objecten die water schap Scheldestromen wil restaureren. info@vandonzelbest.nl www.vandonzelbest.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71