Openbare scholen uit gevarenzone Zorg gebaat bij overname Bloemkool Scheldestromen wil de mooiste 2 ZEELAND Het waterschap gaat oude sluizen en duikers opknappen. Daarmee blijft een bescheiden maar niet onbelangrijk deel van de Zeeuwse historie behouden. i .JSSiaB&fr' m v r van COMMENTAAR Het Erasmus Medisch Centrum (EMC) neemt het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis over. De ziekenhuizen zijn geen onbekenden van elkaar, want ze werken al jaren samen. Hoewel overname een vergaande stap is, kan het gunstig uitpakken voor de gezondheidszorg in Zeeland. Met het solide Erasmus MC als eigenaar lijkt een definitief einde te komen aan de financiële problemen bij het ADRZ. Allereerst stopt het EMC 10 miljoen in het Zeeuwse ziekenhuis, zodat de nieuwste apparatuur kan worden aangeschaft. Bovendien ver groot de injectie het eigen vermogen waardoor banken - na jaren de hand op de knip te hebben ge houden - weer geld gaan stoppen in het ADRZ. Met het eind van de financiële sores in zicht, kan de directie zich weer richten op waar het werkelijk om draait: de kwaliteit van de zorg. Die lijkt eveneens gebaat bij de overname. Want straks hoeven patiënten niet altijd meer naar Rotterdam, maar komen specialisten ook naar Zeeland. Daarmee is de overname een goede ontwikkeling voor de Zeeuw se zorg. Mits het niet ten koste gaat van de samenwerking tussen ADRZ en ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen. Want die is inmiddels de kern van het toekomstplan voor de Zeeuwse zorg. Overname maakt einde aan financiële sores en zorgt voor uitbreiding van de zorg in Zeeland. Volgens hem is dat te danken aan de intensieve samenwerking met scholenkoepel ABBO, waar hij in 2013 het initiatief voor nam. „AB- 'We zijn nu financieel stabiel, omdat ik een flexibele schil heb opgebouwd' BO heeft prachtige, grote scholen. Door intensief samen te werken op het gebied van personeel is de gemiddelde schoolgrootte in een heel gunstig perspectief komen te staan", zei Soffers gisteravond in de themaraad. Concreet betekent het dat scho len die rond de opheffingsnorm schommelen, niet hoeven te vre zen voor de toekomst. In Reimers waal gaat het om drie scholen. De Reigersberg in Rilland komt vanaf dit jaar weer boven de opheffings norm, maar aan de andere kant dreigt De Eendracht in Hansweert juist vanaf 2018 onder die grens te komen. Voor Parelmoer in Yerseke geldt een norm van 109 leerlin gen. SOM verwacht dat de school daar in 2019 weer bovenuit komt. Soffers zei dat het huishoud boekje van SOM er sinds enkele ja ren een stuk beter uitziet. Dat is deels te verklaren door nieuw per soneelsbeleid. „Al jaren hebben we geen nieuw personeel in vaste dienst aangenomen, maar via uitzendbu reaus." Wanneer het aantal scho lieren daalt en er dus ook minder juffen en meesters nodig zijn, kan SOM afscheid nemen van het tij delijk personeel, zonder dat de scholenkoepel jaren hun uitkering hoeft te betalen. Volgens Soffers onderschrijft een recent rapport van de Onder wijsinspectie dat SOM de weg om hoog is ingeslagen. „Zowel op het gebied van kwaliteit als op finan cieel vlak, komen we uitstekend naar voren. Almanak Dat die Goese niet op haar mondje is gevallen, weet bijna iedereen. Afgelo pen zaterdag bracht ze, zoals zo veel stadgenoten, een bezoekje aan de ge zellige weekmarkt. Aangekomen bij de groentekraam liet ze de verkoper weten dat zij een bloemkool wenste aan te schaffen. De middenstander informeerde beleefd of het voor mevrouw een Hollandse, danwel een Italiaanse bloemkool mocht zijn. „Maekt me glad nie uut," antwoord de de Goese gevat. „Ik wil 'm alleen maar opeten. Ik was niet van plan er mee te praete." Muziekfestijn voor On Wheels Muziekevenement Music for Wheels is zaterdag 21 mei voor de vierde keer aan het Haventerrein in Kamperland. Hot Fuzz uit Middelburg, Woodworks uit Vlissingen en Copy-Cat uit Rotterdam komen op treden. Nieuw is een licht show. Met het evenement wordt geld opgehaald voor de stichting On Wheels. Deze organisatie zet zich in voor mensen met een ernstige spierziekte. De eer ste donatie is binnen: de ge meente Noord-Beveland heeft 250 euro toegezegd. SGP: ook verbod ruw taalgebruik Het vloekverbod in Tholen moet niet worden afge schaft, maar verder worden uitgebreid. Dat stelt de lo kale SGP-fractie. Als het aan de partij ligt, komt ook in de algemene plaatselijke verordening (APV) te staan dat ruw taalgebruik verbo den is. De discussie over het omstreden vloekver bod laaide onlangs op toen de gemeenteraad een nieu we APV vaststelde. De PvdA deed een poging het vloekverbod te schrappen, maar kreeg geen raads- meerderheid achter zich. Stapavond voor ouders in Goes De gemeente Goes en hore cagelegenheden houden vrijdag een informatiebij eenkomst over uitgaan. De organisatie praat ouders van jongeren tus sen de 14 en 18 jaar bij over het uitgaan in Goes en de voorzorgsmaatregelen die in het centrum genomen worden. De ouders krijgen tips voor een alcoholvrije opvoeding. De stapavond vindt plaats van 19.00 tot 21.00 uur in danstheater El Toro, Oude Vismarkt 2. Deelname is gratis. Bijeenkomst over referendum GroenLinks De Bevelan- den houdt op dinsdag 22 maart haar jaarlijkse leden vergadering. Voorafgaand aan het formele gedeelte spreekt Huub Bellemakers over het referendum over het associatieverdrag van de EU met de Oekraïne. Bellemakers is historicus en Oost-Europa kenner. Hij schrijft voor The Post Online. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur in Boek handel De Koperen Tuin in Goes. De toegang is gratis. MIDDELBURG. Wie over de Zaagmo- lendijk - een doodlopend wegge tje bij Nieuw- en Sint Joosland - rijdt, merkt nauwelijks dat hij hal verwege over een waterbouwkun dig monumentje rijdt. Alleen de schapen op de dijk hebben goed zicht op de vroegere sluis. Als het aan waterschap Schelde stromen ligt, blijven ze dat ook tot in lengte van jaren houden, want het is een van de in totaal 28 'histo rische kunstwerken' - ofwel oude duikers en sluizen - waarvan het vindt dat die moeten worden be waard. Binnen het waterschapsbe stuur gingen de afgelopen jaren re gelmatig stemmen op om te kij ken naar het behoud van de oude sluizen en duikers, die voorheen de waterstand in de polder regel den. Die werden decennialang drastisch gesloopt en vervangen, zonder al te lang stil te staan bij de cultuurhistorische waarde er van. Inmiddels is het besef gerijpt dat het gaat om erfgoed, waarmee behoedzaam moet worden omge sprongen. „Er is een aantal echt bijzonde re exemplaren", zegt Rutger Pol derman van het gelijknamige bu reau voor restauratie- en monu mentenadvies in Rotterdam. „Als je die sloopt, ben je een deel van je geschiedenis kwijt. Sluizen en duikers behoren tot het gebouwd archief van het waterschap. Ze zijn de oudste elementen waar- 'Als je dit sloopt, ben je een deel van je geschiedenis kwijt' mee het land werd drooggehou- den. In die zin zijn ze van uitzon derlijke betekenis voor de geschie denis van Zeeland." Polderman heeft in opdracht van het waterschap de resterende exemplaren in Zeeland zo veel mo- ipgr( Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl BEST T 0499 39 53 12 Best door Joeri Wisse KRUININGEN. Ondanks de daling van het aantal leerlingen, is het voortbestaan van openbare scho len in de gemeente Reimerswaal de komende vijf tot zeven jaar ge garandeerd. Dat stelt Leo Soffers, directeur van onderwijskoepel SOM. Leo Soffers directeur SOM Tip? redactie@pzc.nl KAMPERLAND THOLEN GOES GOES Pareltjes van door Rolf Bosboom Rutger Polderman adviseur De Beaufortsluis (1761) bij Walsoorden is een van de objecten die water schap Scheldestromen wil restaureren. info@vandonzelbest.nl www.vandonzelbest.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66